Як Росія отримала новий ляпас за допінг

Чому у російського Сочі відібрали чемпіонат світу з бобслею та скелетону

МОК проти росіян

Чемпіонат світу з бобслею та скелетону мав відбутися з 13 до 26 лютого 2017 року у Сочі. Міжнародна федерація з цих видів спорту (IBSF) віддала росіянам світову першість ще у 2013 році. Столиці Олімпіади-2014 члени виконкому організації під час голосування віддали перевагу перед канадським Уїстлером, американським Лейк-Плесідом та німецьким Альтенбергом.

Проте за три роки після цього рішення ситуація у світовому спорті кардинально змінилася. Росія у 2016 році опинилася у епіцентрі допінгових скандалів. Серед іншого Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА) звинуватило її у фальсифікації допінг-проб російських призерів та переможців Олімпіади-2014. Глобальним наслідком цього може стати перегляд результатів Ігор у Сочі, а також відсторонення збірної Росії від Олімпіади-2018 у південнокорейському Пхенчхані.

Поки ж розслідування фальсифікацій триває – Міжнародний олімпійський комітет (МОК) рекомендував не проводити змагань із зимових видів спорту у Росії, де на цей сезон було заплановано чимало важливих стартів. Таких, як етапи Гран-прі ISU (Міжнародної ковзанярської федерації) з фігурного катання у Москві, етапи Кубку світу з біатлону та лижних гонок у Тюмені та чемпіонат світу з бобслею та скелетону у Сочі.

Перша ластівка

Фігуристи рекомендації МОК проігнорували і змагання у листопаді провели. Лижна та біатлонна федерації поки рішення про скасування турнірів не ухвалили, але не виключено, що незабаром це зроблять. Адже на початку грудня після оприлюднення другої частини доповіді незалежного експерта ВАДА Річарда Макларена у МОК повідомили, що продовжують термін рекомендацій.

Першою, хто заявив про відміну змагань у Росії 13 грудня стала саме IBSF. "Виконавчий комітет IBSF вирішив, що за умов, що склалися розумніше не проводити турнір у Росії. Рішення продиктоване прагненням дати спортсменам можливість взяти участь у заході, де головним є спорт, а не взаємні звинувачення", - заявила в офіційному повідомленні організація. Нове місце проведення світової першості бобслеїсти та скелетоністи дізнаються пізніше.

Не виключено, що у рішенні IBSF суттєву роль зіграв і той факт, що російські бобслеїсти – Олексій Воєвода та Олександр Зубков є підозрюваними у вживанні допінгу під час Ігор у Сочі. Річард Макларен у своїй доповіді конкретних прізвищ не називав, але заявив, що було сфальсифіковано допінг-проби двох російських олімпійських чемпіонів, які виграли чотири золоті нагороди. А Воєвода та Зубков здобули у змаганнях двійок та четвірок саме таку кількість нагород.

Загроза бойкоту

Варто зазначити, що IBSF наважившись на перенос, керувалася не лише рекомендаціями МОК, але й тим, що чемпіонат світу через допінгові скандали з росіянами вирішило бойкотувати одразу кілька провідних збірних. Зокрема відмовилася їхати до Сочі збірна Латвії зі скелетону один з представників якої – Мартінс Дукурс є чотириразовим чемпіоном світу.

"Ми не будемо виступати на чемпіонаті світу у Сочі – там, де у 2014 році було вкрадено олімпійський дух", - заявили у латвійській федерації бобслею та скелетону.

Також про намір бойкотувати чемпіонат світу заявила британська скелетоністка Елізабет Ярнольд, яка у 2014 році виграла олімпійське золото саме у Сочі та збірна США з бобслею та скелетону, яка є традиційним претендентом на нагороди найбільших змагань з цих видів спорту.

"Сочі - місце, де відбулося шахрайство. Нічого не було зроблено після цього скандалу, а нам доведеться брати участь там в гонках. Це не дозволяє почуватися безпечно", - пояснила американська скелетоністка Кеті Юлендер.

Відмовилася їхати до Росії і збірна Південної Кореї. А одні з лідерів світового збірні Австрії та Німеччини, хоча й не закликали до бойкоту, висловили своє невдоволення місцем проведення чемпіонату світу.

"Ми проти бойкоту, але ми незадоволені, що чемпіонат світу пройде в Сочі. Ми запропонували IBSF перенести турнір і провести його у нас", - заявив спортивний директора Федерації бобслею та скелетону Німеччини Томас Шваб.

Спроби врятуватися

Є велика вірогідність того, що рішення IBSF стане каталізатором до аналогічних кроків інших федерацій, які до цього не вичікували та не вдавалися до рішучих дій. Про свої побоювання стосовно переносу змагань із інших видів спорту вже розповів президент Федерації керлінгу Росії Дмитро Свищев.

А російський міністр спорту Павло Колобков повідомив, що не виключає судового позову до IBSF, яка підписала з російською федерацією бобслею та скелетону контракт на проведення змагань і розірвала його у односторонньому порядку, попри те, що Сочі вже поніс суттєві витрати на організацію чемпіонату світу.

Не забарилися із критикою й у Кремлі. "Це дуже невеселі новини, ми впевнені, що це надзвичайно політизоване рішення", - сказав речник російського президента Володимира Путіна – Дмитро Пєсков.

Найцікавіше, що на хвилі загальної істерії сама Федерація бобслею та скелетону Росії утрималася від різких рухів та прийняла рішення IBSF і не має наміру бойкотувати чемпіонату світу у іншій країні.

Тож офіційні заяви та реальні дії росіян вкотре розійшлися. Це свідчить про те, що свою провину у допінгових скандалах у Росії чітко усвідомлюють і навіть готові жертвувати такими турнірами, як чемпіонат світу з бобслею та скелетону заради головної мети. А вона зараз для загрузлого у брехні російського спорту одна - мінімізувати катастрофічні наслідки допінгових викриттів та не допустити дискваліфікації збірної Росії з Олімпіади-2018.