Дмитро Орєшкін: Путін "влип" в сирійську історію, а рейтингів вона не приносить

Російський політолог Дмитро Орєшкін розповів Еспресо про торги Кремля із Заходом

У Москві, за ініціативою регіонала Олійника, почався суд, де збираються визнати Євромайдан переворотом. Подібні тенденції були три роки тому. Після цього кремлівські апологети вщухли, але зараз знову витягли цю карту.

Принциповий підхід Кремля зрозумілий: він не може поліпшити ситуацію на тих територіях, які зараз де-факто перебувають під його контролем, але він може погіршити ситуацію в Україні. У цьому і сенс завдання. Все, що можна зробити поганого для України, має бути зроблено, і на всі мозолі, на які можна наступити, має бути наступлено.

Я думаю, що тут довгострокові інтереси. Навряд чи для Європи матиме якесь значення, яке рішення прийняла Росія. Я думаю, навіть для російських громадян це не матиме великого значення. Уже тема України трохи стомила нашу суспільну думку, воно переживає розчарування, втому і перестало радіти всім цим кримським сюжетам.

Так що, я думаю, логіка така: підкинемо невелику дохлу кішку на українську територію, а там буде видно - якщо вдасться роздути з цієї дохлої кішки серйозну епідемію чуми, це чудово.

Але я думаю, не вдасться, це просто такий елемент систематичного тиску на партнера-противника при переговорах, і не більше того. Якщо мова йде про те, що раптом, користуючись перервою в американській владній системі, російські військовослужбовці почнуть військову операцію проти України, то мені здається, що це досить сильне спрощення.

По-перше, тому що Сполучені Штати виконують серйозну роль, але вони не найголовніші в подібних процесах. В Україні зараз знайдеться, чим відповісти, і в Москві це добре розуміють, у тому числі це добре розуміють і російські військові. Так що, мені здається, ми маємо справу, скоріше, ось з таким перекиданням дохлих кішок через паркан, ніж з підготовкою якихось серйозних військових дій.

Ми розуміємо, що жонглювання дохлими кішками - це досить травматичний політичний синдром. Але з іншого боку, ми бачимо, що триває в Алеппо.

Взагалі, нинішня політика все більше нагадує надування щік. Взяти ту ж саму Сирію, розбомбили Алеппо: велика це проблема чи невелика - питання складне.

Я навіть не буду говорити про Пальміру. Але мені незрозуміло, чому ця історія може скінчитися, що вважати перемогою. Для мене зрозуміло, що пан Асад не може контролювати більше 10-20% відсотків своєї країни, просто тому що він спирається на невелику соціальну групу.

Близько 10% алавіти, християни, а все інше належить людям, які сповідують зовсім іншу ідеологію, і не люблять цього самого Асада усіма силами своєї душі. За допомогою військово-космічних сил Росії розбомбили Алеппо, взяли Алеппо під контроль, що далі? Що далі?!

Саме так. Це величезна репутаційна втрата для Кремля, тому що весь світ з жахом дивиться на військові злочини, які реалізуються по відношенню до мирного сирійського населення.

Це як раз мене найбільше і дратує, і дивує в політиці Кремля! Подібне стосується Криму. Приєднали Крим, тепер 100 мільярдів рублів щорічно йдуть з державного бюджету на злодійство в цьому Криму. Я не схильний думати, що при Україні там було менше корупції, але, у всякому разі, це була мирна ситуація, і не були порушені міжнародні договори.

Кримська історія принесла Володимиру Путіну дуже великий сплеск рейтингу, а ось сирійська історія цього сплеску не приносить, тому що, як мінімум, для половини населення, як показують соціологічні опитування, це справа далека, нецікава і непопулярна. Так що принципове завдання Володимира Путіна полягало в тому, щоб туди увійти і змусити Захід із собою говорити. Він увійшов, він показав, що проблема не вирішується, що йому тепер залишається робити? Переміг і що? Вийти?! Тоді ця проблема повернеться до того ж висхідного місця, тому що Асад цю територію не втримає, у нього немає військових, економічних, і людських ресурсів.

Залишатися сидіти, це означає, що ми повертаємося на другий Афганістан. Аналітики Центрального розвідувального управління в Ленглі, штат Вірджинія, потирають руки, тому що це якраз те, що їм було потрібно: Росія туди влізла, і незрозуміло, як вона звідти вилізе. А Путін не може вилізти інакше, як з виразом перемоги на обличчі. А в чому полягає ця перемога, нам незрозуміло.

Можливо, йому вдасться виторгувати щось? Ми ж не знаємо, про що говорять у цих всіх великих кулуарних засіданнях, під час усіх цих дивних зустрічей з тими чи іншими представниками Заходу. Можливо, Путін каже: «Хлопці, мені потрібно перевести кредит на 150 або 300 мільярдів доларів, давайте гроші, тоді ми вийдемо з Алеппо».

А на Заході гуманітарна складова має значення, на відміну від російського суспільства. Там дійсно переживають, що знищено тисячі людей. У нас з цього приводу переживати не дуже прийнято. Ми трошки інші з точки зору ментальності. Але я не думаю, що Путін готовий торгуватися в термінах грошей.

Якщо і йде якийсь торг, то, скоріше, ось так: «Якщо ви хочете, щоб ми зробили якісь поступки, то, будь ласка, забудьте про розслідування малайзійського «Боїнга», збитого над Донбасом». Тому що ось тут, насправді, серйозна загроза висвічується. Кремлівські люди дуже цинічні, і, може бути, це виправдано, тому що політика - справа цинічна, але все ж до якихось меж. Тобто забути «Боїнга» ніякий Захід не зможе, тому що це не справа уряду, не справа Сполучених Штатів, це справа величезної кількості зацікавлених людей різних країн і урядів. Так що від цього не позбудешся.

Тому я не розумію, яку карту Володимир Путін може покласти на стіл для того, щоб закріпити, підвищити свою політичну вагу стосовно Сирії. Те, що він туди увійшов і що він туди влип, м'яко кажучи, мені здається очевидним, а ось як звідти можна відлипнути і благополучно вибратися, для мене абсолютно неочевидно. Точно так само, як, наприклад, з Донбасом: влізти влізли, а вилізти - ніяк. Ситуація там кращою не стає. Ось це основна проблема путінського режиму - він не може зробити краще, в тому числі він не може зробити краще в своїй країні.

Ситуація як мінімум за останні три роки така: середня купівельна спроможність і наявні доходи наших співвітчизників, як кажуть економісти, впали відсотків на 15. Але зате він може зробити гірше. Ось він робить гірше, гірше й гірше всюди, де тільки може, в надії на те, що для того, щоб він перестав робити гірше, йому щось зроблять хороше.

А ось цю логіку на Заході, мені здається, зрозуміли, і зрозуміли, що це не позитивна торгівля «я вам дам це, а ви мені за це дайте то», а негативна торгівля «я не буду вбивати кого-то там, а ви за це дайте мені то». Це вже трошки інша політика, це вже ближче до шантажу. У питанні України - те ж саме. Підготували юридичну базу для того, щоб назвати українських керівників «хунтою», ну і що? Міжнародне співтовариство цього не прийме, Україна цього теж не прийме, можливо, ця справа буде надіслана до Європейського суду, де юридичні шанси надзвичайно малі.

Так що є тільки пропагандистська складова, але вона, повинен сказати, теж уже мало працює, тому що люди в Росії починають втомлюватися від всього цього.