Безліцензійні "плюси". Чому заговорили про закриття каналу 1+1

Коломойський, Приват чи цензура - що не так з ліцензією каналу "1+1"

29-го грудня спливає термін попередньої ліцензії на аналогове мовлення телеканалу "1+1". Нову ліцензію Національна рада з питань телебачення та радіомовлення каналу так і не видала, хоча за її переоформлення проголосувала два тижні тому.

До слова, дуже схожу історію у 2004-му році переживав "5 канал". Тоді його теж намагалися позбавити ліцензії, і його журналісти на знак протесту оголосили голодування.

Лист до Порошенка

Через страх, що у каналу відберуть ліцензію, журналісти 1+1 опублікували відкритий лист до президента України Петра Порошенка, голови Верховної Ради Андрія Парубія та прем'єр-міністра Володимира Гройсмана.

У листі журналісти обурені ситуацією і закликають високопосадовців вплинути на зазіхання на свободу слова в Україні і розібратися у ситуації.

"Під час розгляду заявки (у Нацраді – Ред.), який тривав 6 місяців, жодних офіційних претензій на адресу каналу не поступало", - говорять журналіста.

За їхніми словами, останні два тижні з різних джерел вони отримували інформацію про намагання скасувати таке рішення та здійснити рейдерський захват каналу.

"Шановний Петро Олексійовичу, як людина, яка в тому числі власні кошти та ресурси інвестувала у створення ЗМІ в Україні, ви, як ніхто інший, повинні розуміти важливість цього питання та неприпустимість розвитку ситуації, коли всупереч законній процедурі канал не може продовжити ліцензію", - йдеться в листі.

Журналісти каналу повідомили, що вони хочуть нагадати президенту, що за часів правління Януковича і канал, і його колеги з інших ЗМІ – 5 каналу, 24 каналу, каналів інших медіа груп - звикли до необхідності постійного протистояння тиску та намаганням влади втручатись у роботу ЗМІ. 

За повідомленням каналу, з боку Нацради до каналу "1+1" не було жодних зауважень чи претензій. Тому вони не розуміють, чому в день припинення дії аналогової ліцензії – 29 грудня та після того, як вони здійснили оплату ліцензійного збору, канал все ще знаходиться не тільки у ситуації невизначеності, але й перед загрозою відключення мовлення чи призначення якогось нового стороннього керівництва каналу 1+1, що є "нонсенсом для приватної компанії".  

Згодом ситуацію з телеканалом прокоментували і у Нацраді. За словами першого заступника голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольги Герасим'юк "підстав для припинення мовлення цього каналу немає".

"Я переконана, що канал буде вести мовлення згідно з рішенням Нацради про продовження ліцензії, ухваленим 15 грудня. Не бачу підстав для нічого іншого і буду відстоювати цю позицію", - наголосила Герасим'юк.

У свою чергу очільник Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Юрій Артеменко заявив, що телеканал "1+1" може продовжувати роботу навіть за відсутності бланку ліцензії.

"Розгляд заявки каналу тривав 6 місяців через численні недоліки з боку ліцензіата, які представники ліцензіата виправляли разом зі співробітниками нашого апарату. Ми прийняли рішення, як тільки були виправлені всі недоліки", - наголосив Артеменко.

За його словами, відомство не вимагало від каналу рахунку на сплату ліцензійного збору, а просто попросило оновлені дані для ліцензії. Понад те, за словами Артеменка, "1+1" оплатив ліцензійний збір 23 грудня без виставлення рахунку, навіть переплатили удвічі, тож Нацраді ще доведеться повернути каналу половину суми.

В результаті Нацрада може видати каналу бланк продовженої ліцензії до 23 січня, адже ліцензійний збір було сплачено.

Окрім того, на запит телеканалу Еспресо Нацрада відправила офіційний лист у якому доступно пояснила нашумілу ситуацію довкола каналу "1+1".

У Нацраді не розуміють паніки, яку почала розганяти редакція каналу. За їхніми словами, ще два тижні тому, 15 грудня, ліцензія для каналу "1+1" на аналогове мовлення переоформлена та продовжена на 7 років. За це рішення одностайно проголосували всі члени Національної ради.

"Згідно зі статтею 33 Закону України "Про телебачення та радіомовлення" бланк ліцензії на мовлення з продовженим строком дії вручається ліцензіату не раніше ніж в останній робочий день строку дії попередньої ліцензії за умови сплати ліцензійного збору  - тобто не раніше 29 грудня", - пояснили у Нацраді.

Таким чином, відповідно до статті 32 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" передбачено, що бланк ліцензії має бути виданий "Плюсам" після внесення ними ліцензійного збору. Так, Нацрада 26 грудня 2016 року отримала виписку від Державної казначейської служби України про проведення оплати.  

Отже, як пояснюють у Нацраді, "Студія "1+1" має отримати бланк ліцензії не пізніше ніж 06 січня 2017 року.

Справа Привату

Цікавим є факт, що "Плюси", які належать олігарху Ігорю Коломойському, банк якого нещодавно націоналізували, на вимогу Нацради повинні були підтвердити те, що кінцевий бенефіціарний власник каналу не змінився. Офіційний запит щодо цього питання було скеровано 28 грудня.

"Для нас стало несподіванкою дізнатися, що голова Нацради пов'язує ситуацію продовження ліцензії каналу "1+1" з націоналізацією ПриватБанку. У нашій країні існує механізм націоналізації банку, але, слава Богу, немає механізмів націоналізації телеканалів", - каже генеральний директор телеканалу Олександр Ткаченко і додає, що в держави є інтерес до активів каналу "1+1".

Він також наголосив, що канал не є активом ПриватБанку і не має кредитів або боргових зобов'язань перед банком. 

Генеральний директор медіа вважає, що Адміністрації президента України перед виборами невигідно мати непідконтрольний медіа-ресурс. А в приватних розмовах Ткаченко не раз казали, що з боку Адміністрації президента здійснюється тиск на Нацраду.

Окрім того, за словами Ткаченка, в законі відсутня інформація, що необхідно чекати місяць (до 23 січня 2017 року) на одержання документа про пролонгацію ліцензії. 

"Нацраді нічого не заважало видати нам ліцензію сьогодні, але цього не відбувається. А відбуваються розмови на тему "будьте лояльніші до президента", почекайте, дайте той документ або інший... Ми подали пакет документів із усією необхідною інформацією шість місяців тому. Зараз, як бачимо, відбувається підміна понять і у нас є всі підстави для побоювань, що Нацрада може скасувати ухвалене раніше рішення. Запит пані Фіщук (який формально ми так і не отримали) про кінцевого бенефіціара не більше ніж хитрість, яка не може впливати на факт видачі нам ліцензії", - заявив гендиректор "1+1 медіа".

Пізніше, в ефірі Еспресо.TV Олександр Ткаченко розповів, що імена всіх кінцевих бенефіціарів були надані Нацраді, і що вони всім відомі "в тому числі це і пан Коломойський ".

"З інформації, якою ми володіємо загроза віджиманя каналу чи підвішення його в такій ситуації існує.
Ми раді, що на це відреагував президент, прем'єр. Але нам можливості розслаблятися немає,бо офіційного документу від Нацради ми не отримали", - сказав він.

Ткаченко також додав, що ситуація не проста, напружена. 

"Тому, ми посилили охорону, щоб люди, які хотітимуть заволодіти телеканалом почували себе менш вільно", - зазначив він.

Реакція комітету

У свою чергу, комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики вимагає надати каналу "1+1" ліцензію на аналогове мовлення.

"Канал має отримати ліцензію на аналогове мовлення, як за це проголосувала Нацрада, і продовжувати мовлення. Будь які спроби бюрократично "підвісити" можливість мовлення будуть сприйматися як наступ на свободу слова та спроба переділити медіа-ринок", - сказала голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики, депутат "Народного фронту" Вікторія Сюмар.

Окрім того, Незалежна медіа-профспілка України заявила, що "в разі недотримання Нацрадою своїх зобов'язань та продовження тиску на канал, НМПУ лишає за собою право звернутися за підтримкою до впливових міжнародних партнерських організацій".

Ситуацію довкола "Плюсів" прокоментував також прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Він зазначив, що вчора отримав звернення телеканалу і абсолютно негативно сприймає інформацію про те, що можуть бути якісь утиски ЗМІ.

"Якщо немає загрози, то будемо вважати, що було непорозуміння. Але якщо, не дай Бог, ми будемо бачити якісь проблеми, я не буду стояти осторонь, і чим зможу підтримати, завжди підтримаю. Я підтримую свободу слова в країні. Вважаю, що свобода слова настільки важлива, як повітря, тому що це дозволяє нам мінятися, бути відкритими", - підсумував Гройсман.

"Закон є закон"

В Адміністрації президента заявляють, що не втручаються в роботу Нацради з питань телебачення та радіомовлення, а тому сподіваються, що канал "1+1" надасть інформацію про кінцевого бенефіціара і отримає бланк ліцензії.

"Нацрада з питань телебачення  радіомовлення є незалежним органом і ніхто, в тому числі і в Адміністрації президента не втручається в її діяльність, як в питаннях видачі ліцензій, так і їх позбавлення", - сказано у відповіді.

"Керівництво Нацради зробило сьогодні публічну заяву про те, що рішення про продовження ліцензії каналу  "1+1" ухвалене ще 15 грудня. Сподіваємось, що Нацрада та менеджемент каналу в стислі терміни і без недоречної тут політизації здійснять технічну процедуру обміну всіма належними документами. В тому числі і тими, які задовольняють вимоги закону щодо кінцевих бенефіціарів. Закон є закон", - зазначили у Порошенка.