Колекціонер компромату. Хто такий автор скандального досьє на Трампа

Згідно з даними, які вже потрапили до ЗМІ, колишній британський розвідник зібрав компромат не лише на Трампа, а й ще на багатьох інших "клієнтів"

Ще кілька днів тому в англомовних медіа назвали ім'я того, хто зібрав досьє з компроматом на обраного президента США Дональда Трампа. А вже на сьогодні відомо, що він копав інформацію не лише на американського мільярдера, а й на багатьох інших відомих клієнтів, зокрема керівництво ФІФА та колишню претендентку на посаду генсека ООН від Болгарії Кристаліну Георгієву.

Колишніх не буває

Отже, за версією ЗМІ автор досьє - це Крістофер Стіл - колишній співробітник Таємної служби розвідки Великої Британії, більш відомої як MI6. На сьогодні він очолює приватну компанію Orbis Business Intelligence Ltd., яка надає послуги з безпеки та збору інформації.

Фірма Стіла заснована в 2009 році, її офіс розташований у престижному центральному лондонському районі Белгравія. Працюють там головним чином колишні співробітники спецслужб.

Ось так виглядає зовні будинок, де розташована контора Стіла. Фото: Reuters

Поспілкуватися з самим Крістофером журналістам не вдалося. Проте Wall Street Journal поговорила з його компаньоном Крістофером Берроузом. Втім, він не сказав нічого корисного. Компанія не притримується жодних політичних поглядів, пояснив Берроуз. Він не підтвердив і не спростував інформацію про те, що саме Orbis готувала досьє на Трампа.

За даними видання, американських політичних організацій серед клієнтів фірми немає, але навряд чи замовники досьє виходили на Стіла напряму, без посередників. Такими могли бути, за даними різних ЗМІ, конкуренти Трампа з лав як Демократичної, так і Республіканської партії.

Наприклад, один з кореспондентів BBC назвав замовником екс-кандидата в президенти США Джеба Буша. Проте згодом компанія заявила, що журналіст обмовився.

Спеціаліст по Росії

Британські газети The Times та The Guardian називають Стіла досвідченим експертом по Росії. Випускник Кембріджу працював у МІ6 приблизно 20 років, з якого суттєвий період відповідав саме за російський напрямок. Ймовірно, він два роки прожив у Москві на початку 1990-х і працював під дипломатичним прикриттям.

Одне з джерел The Times зауважило, що Стіл "відірваний від реальності трохи більше, аніж очікуєш від колишнього співробітника спецслужб". Газета вважає, що він міг співпрацювати з екс-агентом ФСБ Олександром Литвиненко, якого отруїли полонієм в 2006 році. The Guardian зі своїх джерел дізналася, що саме Стіл першим припустив, що росіянина вбили колишні колеги на замовлення Кремля.

Інше джерело The Guardian - колишній співробітник британського Міністерства закордонних справ, який знав Стіла 25 років - описало екс-розвідника як досвідченого та висококваліфікованого професіонала: "Якщо він щось зазначає в доповіді, то вірить, що є суттєві підстави ставитись до цього серйозно". На думку джерела, сама думка про те, що Кріс може виготовити фейк - це повна брехня.

Також британські ЗМІ пишуть, що Стіл не збирав інформацію на Трампа в Росії самостійно, бо має проблеми з в'їздом. Скоріш за все він наймав російськомовних людей зі зв'язками в РФ, які й виходили на зв'язок з потрібними інформаторами.

Вивчав діяльність ФІФА та єврокомісара

Компанію Крістофера Стіла наймала Футбольна асоціація Англії для перевірки підозр про корумпованість керівництва ФІФА. Як дізналося зі своїх джерел агентство Reuters, у 2010 році Стіл зустрівся з ФБР, щоб обговорити цю тему. Що саме встиг накопати на ФІФА Стіл не повідомляється. Але тим не менш, результат скандалу відомий - верхівка федерації попала під слідство й полетіла зі своїх крісел.

Агентство стверджує, що в липні 2016 року Стіл вийшов на зв'язок з агентом ФБР, який займався раніше справою ФІФА, щоб обговорити розслідування, присвячене Трампу. Але до жовтня контакти між Стілом і ФБР припинилися, оскільки британця розчарувала повільність американських слідчих.

А сайт EurActiv зі своїх джерел дізнався, що компанію Крістофера Стіла винаймали в квітні-травні 2016 року для вивчення компромату на претендентку на посаду генсека ООН, колишнього європейського комісара з питань бюджету та людських ресурсів Крісталіну Георгієву.

Колишній єврокомсіар Крісталіна Георгієва. Фото: Wikimedia

Замовником виступали представники американського уряду. Американці підозрювали, що болгарський політик має зв'язки з мафією, а конкретно - з організацією "Мултигруп", засновника та лідера якої Іллю Павлова застрелили в Софії у 2003 році. Доказів причетності єврочиновниці до бізнес-імперії Павлова не знайшлося. Сама вона вже не єврокомісар - з жовтня 2016 року Георгієва підписала контракт зі Світовим Банком.

Ну а Крістофер Стіл сховався від цікавих поглядів теле- і фотокамер. Як пише газета The Telegraph, побоюючись за своє життя він "ліг на дно", попросивши знайомих наглянути за своїм котом.