Фільтр проти дурнів. Чому меморандум МВФ настільки важливий для України

Якби не було залежності від МВФ, то ні про які реформи в Україні і говорити було б не можна

В Україні все таємне стає явним. Немає ще таких підписаних документів на будь-якому рівні, які б не стали публічними. Іноді навіть ще до того, як їх підписали. Ось і орієнтовний текст меморандуму з МВФ, який повинен бути прийнятий найближчим часом, вже потрапив в пресу.

Дозволяючи ще до засідання правління МВФ зрозуміти, який графік реформ нас чекає найближчим часом. І знову змушуючи радіти, що ми все ще залежні від кредиторів, що дозволяє повільно, але вірно просувати необхідні зміни. Адже, якби не було залежності від МВФ, то ні про які реформи і говорити було б не можна.

Отже, що нам необхідно зробити відповідно до меморандуму з МВФ в 2017 році.

В першу чергу, це пенсійна реформа. Яка знову дасть шанс популістам голосно кричати, про те, що злі дядьки з МВФ хочуть замороіть українських пенсіонерів.

Але неминучість підняття пенсійного віку розуміють і приймають і в українському уряді, який опублікував проект реформи. І справа тут не в бажанні або кровожерливості МВФ, а в демографії. Що робить підвищення пенсійного віку неминучим.

У новому меморандумі істотне просування зафіксовано і по земельній реформі. Якщо раніше МВФ просив просто подати законопроект, то тепер мова йде вже про прийняття закону про ринок землі, який відкриває можливість до зняття горезвісного мораторію.

Причому, судячи з усього, мова йде не про загадкові вигадки міністерства аграрної політики і їх ідеї з емфітезісом, а про повноцінний запуск земельного ринку, закон про який уже подали в Раду депутати, свого часу виступили проти мораторію.

З огляду на українські електоральні цикли 2017 року - останній рік, коли можливі ці зміни. У 2018 році всі будуть зайняті вже майбутніми президентськими виборами і вже точно не зважаться підвищувати пенсійний вік. Та й для запровадження ринку землі потрібен лаг перед виборами, протягом якого люди змогли б переконається, що Земля не налетіла в результаті цього на небесну вісь і всі стогони популістів були безпідставні.

Важливими реформами, але які вже направлені прямо на боротьбу з корупцією, є питання монетизації субсидій і запуску антикорупційних судів.

Останнє буде тепер вкрай важливим фактором. Вже доведено, що без судів, створених за образом і подобою НАБУ, з нуля і з чистих людей, під контролем «Великого брата», робота самого НАБУ, так само як і вся боротьба з корупцією, не може бути ефективна. Це рішення серед популярних реформ для населення, але вкрай не популярне для політичного класу. Як показує практика, саме такі рішення проходять найважче.

Цікаво, що кожне оновлення меморандуму - це не тільки графік реформ. Це ще й непряма оцінка української влади і тих реформ, які вже вдалося імплементувати.

Наприклад антикорупційна реформа. Як видно, кредитори дуже позитивно оцінюють створення НАБУ. І з меморандуму в меморандум йде поступове збільшення його функцій. Ось уже другий меморандум поспіль від української влади просять розширити повноваження НАБУ, надати їм право "автономної прослушки". А в цьому вже потрібно передати НАБУ функцію контролю за деклараціями можновладців вищої ланки.

Всього півроку знадобилося НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції), щоб себе дискредитувати. І кредитори явно бачать, що з цією затією нічого не вийшло, а значить треба передавати цю функцію НАБУ. Так само і з податковою. У МВФ явно визнають, що поки реформи там не вдаються.

І ось уже пункт про податкову амністію зникає. І якщо раніше значилося, що спочатку реформа ДФС, а потім податкова амністія, то тепер просто написано, що поки ніякої податкової амністії.

А ще меморандум з МВФ, та й взагалі співпраця з Фондом - це фільтр для дурості і корупційних ініціатив. Не дарма в цьому меморандумі написано, що ніякого експортно кредитного агентства створено не буде. Це своєрідна відповідь адептам «Точок зростання» в стилі Великий Брат бачить тебе.

Не варто сумніватися, що проведи вони свої ідеї про індустріальні парки, у МВФ знайшлося б місце і для цього в меморандумі. Останньому меморандумі, який буде підписаний ще до приходу до влади команди Дональда Трампа. Ставлення адміністрації якого до українських реформ нам ще належить зрозуміти. Що, безумовно, відіб'ється згодом і в нових меморандумах з МВФ.

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору авторської колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.