Російський друг на українському кордоні. Навіщо Путін їде до Угорщини

Російський президент їде в Будапешт - і це дуже тривожить всіх, хто розуміє, яку загрозу становить путінський режим для єдиної Європи

Угорщина - це та країна Євросоюзу, до якої Путін їздить набільш часто. Він був у Будапешті в 2014 році та 2015 році. Тепер на нього чекають в Будапешті 2 лютого. Угорський прем'єр Віктор Орбан має щорічні особисті зустрічі з російським президентом починаючи з 2014 року. І мова не лише про спільні економічні інтереси. Москва намагається використовувати свого союзника для тиску на весь Євросоюз, а Орбан їй допомагає.

Чого шукає Путін в Будапешті

Як зауважує в своїй статті для EUObserver угорський професор Університету Індіани Пітер Креко, існує маса приводів для жорстких запитань, які Віктор Орбан мав би поставити Володимиру Путіну. Це зокрема підтримка росіянами парамілітарної організації угорських неонацистів, звинувачення угорського депутата Європарламенту в шпигунстві на користь РФ, приховані зв'язки з Росією колишніх угорських урядовців та скандал навколо Дмитра Кисельова, який назвав революцію 1956 року погромом та першою інспірованою ЦРУ "кольоровою революцією".

"Але Орбан не буде згадувати жоден з цих пунктів - натомість він хоче зміцнювати зв'язки", - пише науковець. На думку Креко, політична та економічна залежність Будапешту від Москви значно зросла, зокрема, завдяки бізнес-угодам - таким, як розширення атомної електростанції "Пакш".

Про справжній зміст зустрічі Орбана і Путіна ми навряд чи дізнаємося раніше, ніж за кілька тижнів, коли можуть статися якісь витоки інформації, розповів сайту Еспресо.TV виконавчий директор будапештського Центру євроатлантичної інтеграції та демократії Даніель Барта.

"Наша здогадка така, що справжнім приводом для зустрічі стала АЕС "Пакш". Проект відкладається, обставини з обох сторін змінилися. Зважаючи, що проект, який має високий корупційний ризик був схвалений на найвищому рівні, без жодного вивчення його життєздатності, то можливо, що проблеми так само вирішуються на найвищому рівні", - розповів аналітик.

Окремий угорський шлях

А колись же Віктор Орбан був палким антикомуністом і на цій риториці прийшов до влади. Але зараз він крутить іншу платівку - про зближення з Росією, шкідливі санкції та прагне влаштувати щось на зразок повстання проти влади Брюсселю всередині ЄС. Яскравим прикладом таких дій був минулорічний референдум щодо біженців.

Читайте також: Чому Орбан хоче розколоти ЄС біженцями

Напередодні візиту Орбан виступив у Брюсселі на науковій конференції, де говорив про те, що на зміну багастосторонній кооперації приходить ера двосторонньої співпраці. ЄС має перетворитися на мультиполярне утворення з кількома сильними центрами впливу, зокрема й сильною Угорщиною серед них, вважає угорський прем'єр. Лише так, мовляв, можна буде протидіяти всім проблемам, які постали зараз перед Євросоюзом.

Будапешт натякає, що настав час, коли кожен б'ється сам за себе. Орбан недарма є прихильником Трампа - той теж веде країну до ізоляції в зовнішній політиці, до зниження ролі НАТО. Він уже вивів США з однієї багатосторонньої угоди, і в майбутньому хоче переглянути ще кілька.

Цей режим "війни всіх проти всіх" дуже вигідний Кремлю, оскільки дозволяє досягти мети, які поставив собі Путін - повернутися в клуб впливових світових гравців та "рулити світом" на пару з такими ж, як він. Орбан у тій же промові сказав, що Росію пора повернути до порядку денного. Що можна перекласти як "пора скасувати санкції".

Загроза режиму санкцій

Нагадаємо, що саме секторальні санкції ЄС вдарили найболючіше по російській економіці. Проте, вони та російські контрсанкції мають негативний вплив на європейські економіки, особливо ті, які були тісно пов'язані з РФ. Угорська є саме такою.

Як пише професор Креко, дешевий російський газ допоміг Орбану виграти парламентські вибори в 2014 році. Політик сподівається, що він же допоможе виграти в в 2018 році. Тож не дивно, що низка європейських лідерів періодично піднимає питання можливого скасування санкцій.

Досі їх вдавалося зберігати в дії, бо на цьому наполягає бундесканцлер Ангела Меркель та ще кілька потужних членів Євросоюзу (Велика Британія, Франція тощо). Зараз тиск на Меркель підсилюватиметься - у Європі побільшало лідерів, які говорять про марність санкцій. Це відбувається на фоні втрати союзників: Велика Британія втратила свій вплив у ЄС, у Франції великий ризик приходу до влади проросійського президента.

Угорщина веде одну з потужних партій у загальному хорі голосів "виключіть санкції". "Позиція Угорщини щодо санкцій така, що вони марні", - розповів голова угорського МЗС Петер Сійярто агентству Reuters напередодні візиту Путіна. За словами міністра, санкції, введені у 2014 за анексію Криму, були невдалими політично й економічно та не досягли своєї мети.

Ще він сказав, що не вважає Росію загрозою для Угорщини: "Я розумію та поважаю, що наші польскі друзі, балтійські друзі мають іншу позицію з цього приводу... Росія не атакуватиме жодного члена НАТО. Я не вважаю, що це в інтересах Росії".

Досі Угорщина незважаючи на всі заклики керівництва країни скасувати санкції стабільно голосувала за їхнє збереження в дії. Проте, зважаючи на "ефект Трампа" і Брекзіт Росія сподівається скоро переломити ситуацію на свою користь. Втім, далеко не факт, що в неї це вийде.