Знову безвіз. Чому Грузія майже випередила Україну

Європарламент проголосував за надання Грузії безвізового режиму, Україна ж досі чекає тріалогу з цього ж питання

На сесії Європарламенту в четвер, 2 лютого, депутати проголосували за надання Грузії безвізового режиму. Багато хто сприйняв цю новину як сигнал про те, що Грузії вже надали безвізовий режим і залишились лише технічні питання. А Україна, відповідно, пасе задніх і отримає безвіз невідомо коли, якщо взагалі отримає. Насправді, для Грузії це ще не фінал, а для України не все так безнадійно.

Що отримала Грузія?

У грудні 2016 року в рамках тріалогу (Рада ЄС, Європарламент, Єврокомісія) було ухвалено рішення надати Грузії безвіз. Тріалог по Україні мав відбутися синхронно, але цього не сталося. Його відклали до моменту узгодження рішення щодо так званого механізму призупинки - комплексу дій, які дозволять призупиняти дію безвізового режиму ЄС з третіми країнами на випадок екстрених ситуацій.

Цей механізм, нагадаємо, існував і раніше, але на фоні кризи з біженцями в ЄС його вирішили посилити. Попередньо він навіть не входив до числа умов надання безвізу для Грузії та України. Наприклад, Молдова отримала його без цих застережень.

І ось у четвер, 2 лютого, надання Грузії безвізу схвалив Європарламент. Прем'єр-міністр Георгій Квірікашвілі уже привітав співгромадян "з цим історичним днем" та подякував Європарламенту за ухвалене рішення.

Проте є дві перепони на шляху. Перша полягає в тому, що для введення в дію безвізу потрібне ще схвалення Ради ЄС, розповіла сайту Еспресо.TV Аналітик ГО "Європа без бар'єрів" Катерина Кульчицька.

У Twitter Комітету Європарламенту з питань свободи, юстиції та внутрішніх справ (LIBE) процедуру схвалення Радою ЄС названо "формальною". Проте, як показує практика, іноді формальні процедури стають на заваді здавалося б уже вирішених питань.

"Можливо, є якісь внутрішні домовленості, що Рада ЄС проголосує швидко і безболісно. Але процедура є процедра", - відзначила Кульчицька.

Другий момент, який стоїть на заваді остаточному введенню безвізу для Грузії - це уточнення, що він вступає в дію у той же день, коли почне діяти вже згаданий механізм призупинки. А от коли це станеться, поки що невідомо. За останніми прогнозами, узгодження процедури має завершитись на початку весни.

Втім, поки що грузини мають привід для оптимізму. Доповідачка по грузинському безвізу, депутат Європарламенту Марія Габріель прогнозує, що вони отримають його "точно не пізніше кінця березня".

Можна лише припускати, звідки така впевненість. Мабуть, вона щось знає про терміни узгодження механізму призупинки, переговори по якому тривалий період часу йшли болісно і довго.

Які справи в України

Український тріалог має початися після узгодження (саме узгодження, а не введення в дію) механізму призупинки. "Скоріш за все наш тріалог почнеться на початку весни", - припускає Катерина Кульчицька.

Тобто поки Грузія ще чекатиме синхронного введення в дію механізму призупинки і безвізу, переговори по Україні зрушать далі. Після завершення тріалогу нас чекає голосування в Європарламенті (для Грузії проміжок між тріалогом і голосуванням в ЄП тривав майже два місяці) та схвалення Ради ЄС. І лише після цього можна говорити про реальні строки введення безвізу для України.

Безвіз українці можливо отримають влітку, припустив днями на одній з конференцій старший науковий співробітник Інституту світової політики Леонід Літра. І це не прогноз, а припущення. Літра та інші аналітики дуже обережні з позначенням строків, бо занадто багато змінних у цьому рівнянні.