Шоу крутіше за "Оскар". Чому Супербоул - найдорожча спортивна подія світу

Як фінальний матч з американського футболу перевершив за прибутками Лігу чемпіонів, Олімпіаду та кінопремію "Оскар"

За межами жанру

Цієї неділі увага усієї Америки буде прикута до Х'юстона. 5 лютого на арені NRG Stadium проходитиме Супербоул – фінальний матч Національної футбольної ліги (NFL). У головному матчі сезону зустрінуться переможці Американської та Національної футбольних конференцій – "Нью Інгленд Петріотс" та "Атланта Фелконс".

Добре відомо, що у США американський футбол найпопулярніший вид спорту. Але Супербоул уже давно вийшов за межі жанру. Це більше ніж просто спортивний матч – це без перебільшення національне свято.

Супербоул проти інавгурації президента США

Дональд Трамп (у центрі)

Щоб зрозуміти наскільки культовим для американців є Супербоул, достатньо пригадати інавгурацію президента США 1985 року, яку було перенесено саме через фінальний матч NFL. Традиційно інавгурація президента США відбувається 20 січня, але в 1985-му на цей день припав Супербоул. Тому публічну церемонію вступу Рональда Рейгана на його другий термін було перенесено на один день, аби не відволікати американців від улюбленого спортивного видовища.

Та й взагалі - президенти США традиційно влаштовують офіційний прийом для переможців Супербоулу. А нинішній глава Білого дому Дональд Трамп й поготів людина футбольна – у молодості він досить пристойно грав у складі студентської команди, у 1980-х володів клубом Футбольної ліги Сполучених Штатів (USFL) "Нью-Джерсі Дженералз".

У 2014 році Трамп навіть намагався придбати команду NFL "Баффало Біллз". За популярною легендою саме після того, як зірвалася ця угода, Дональд Трамп й вирішив балотуватися на президентський пост.

Головна подія найбагатшої ліги світу

Власне говорячи про фінансову складову Супербоулу, потрібно усвідомлювати, що цей матч є головною подією найбагатшої спортивної ліги світу – NFL. Торік вона заробила близько $12 млрд, майже втричі перевершивши за прибутками найуспішнішу футбольну лігу світу – англійську Прем'єр-лігу.

Сам Супербоул, за оцінками Forbes, є найдорожчим брендом спортивного змагання у світі з вартістю $580 млн. Таким чином, один лише матч з американського футболу перевершив літню Олімпіаду ($348 млн), чемпіонат світу з футболу ($229 млн) та Лігу чемпіонів ($127 млн).

Якщо казати безпосередньо про надходження NFL від свого фінального матчу, то вони лише минулого року склали $620 млн.

Найрейтинговіша телепрограма США

Опитування свідчать, що цієї неділі за матчем між "Нью-Інгленд" та "Атлантою" планують стежити 70% мешканців США. Тож не дивно, що трансляції Супербоулу вже багато років поспіль є найрейтинговішими телепрограмами США.

Рекорд було встановлено у 2015 році, коли гру між "Нью-Інгленд" та "Сіетлом" подивилося 114,4 млн глядачів. Минулорічний фінал між "Кароліною" та "Денвером" зібрав аудиторію у 111,4 млн.

У перерві матчу співають світові зірки

Леді Гага виконує національний гімн США на минулому Супербоулі

Окрім фінального матчу NFL Супербоул привертає до себе увагу усього світу завдяки, так званому, Халфтайм-шоу. Під час півгодинної перерви у матчі публіку на стадіоні та перед телевізорами розважають світові музичні зірки першої величини.

Подібна практика взяла початок у 1991 року і з того часу на Супербоулі виступили Майкл Джексон, Мадонна, Стінг, Пол Маккартні, Брітні Спірс, The Rolling Stones, ZZ Top, Aerosmith, U2, Red Hot Chili Peppers.

Минулого року на ювілейному 50-му Супербоулі у каліфорнійській Санта-Кларі співали Бейонсе та Coldplay, а гімн США перед матчем виконала Леді Гага. Власне вона цього року стане хедлайнором Халфтайм-шоу.

30 секунд реклами коштують $5,5 млн

Супербоул традиційно транслюють найбільші американські кабельні канали – NBS, CBS, FOX. Цього року матч між "Нью-Інгленд" та "Атлантою" покажуть на FOX. Право на показ щорічно вартує близько $700 млн, але мовники залюбки платять шалені гроші, адже відвбивають їх завдяки шалено дорогій рекламі.

Цього року на неї встановлено рекордні розцінки – півхвилинний ролик коштує $5,5 млн. Для порівняння - під час трансляції церемонії вручення найпрестижнішої кінопремії "Оскар" за 30 секунд реклами американські канали правлять "лише" $2 млн. Але такі рекламодавці, як Pepsi, Coca-Cola, General Motors ще й стоять у черзі, аби потрапити до трансляції Супербоулу і спеціально до матчу готують свіженькі ролики.

Крім цього, Супербоул – це час прем'єр трейлерів найочікуваніших фільмів року. Цього разу глядачі побачать трейлери "Піратів Карибського моря: Мерці не розповідають казок", "Форсажу-8", "Трансформерів: Останній лицар".

Дороге задоволення

Власне 5 лютого витрачати планує вся Америка. Так за минулорічними підрахунками американці у день Супербоулу витягли зі своїх гаманців $15,5 млрд. Понад 43 млн мешканців США на честь матчу влаштували вечірки, а майже 9 млн – придбали для перегляду Супербоулу нові телевізори.

Та й це набагато вигідніше, ніж потрапити безпосередньо на стадіон на саму гру. Так за три доби до матчу на офіційному сайті NFL у вільному продажу залишалося трохи менше 400 квитків на 80-тисячну арену у Х'юстоні. Їхня ціна від $2400 до $17,5 тис. Задоволення не з дешевих навіть для заможних США.