Отруйна хустинка. Як і за що вбили брата диктатора КНДР

Вбитий у Малайзії зведений брат лідера Північної Кореї Кім Чон Нам певний час вважався спадкоємцем Кім Ір Сена та критикував свою диктаторську сім'ю

Опальний представник північнокорейського режиму Кімів, вигнанець Кім Чон Нам став жертвою замаху, вважають у Південній Кореї та США. Чоловіку стало погано в аеропорту малайзійської столиці Куала-Лумпур, звідки він летів до свого дому в Аоминь (Макао). Кім Чон Нам помер по дорозі до лікарні.

Хто такий взагалі цей Кім Чон Нам

Кім Чон Нам

Убитий чоловік та нинішній лідер Північної Кореї Кім Чен Ин мають різних матерів, але батько в них спільний - покійний лідер КНДР Кім Чен Ір. Матір'ю нинішнього диктатора є танцюристка Ко Йон Хі, а його зведеного брата - акторка Сон Хе Рім.

Кім Чон Нам народився у 1981 році. Батько ховав свого первістка від діда, першого диктатора Північної Кореї Кім Ір Сена, бо той не схвалював його зв'язок з акторкою. Але після смерті засновника КНДР Нама "розсекретили", він посів кілька важливих партійних посад та супроводжував батька у поїздках, в тому числі закордон.

Кім Чон Нам спочатку навчався вдома, а потім у приватній школі в Швейцарії - там же, де і його молодший брат. Він залишив рідну країну 15 років тому. Чому стався його розрив зі своєю диктаторською сім'єю точно невідомо. Найбільш популярна версія полягає в тому, що це сталося через скандал 2001 року.

Тоді Нама затримали в аеропорту Токіо при спробі в'їхати за фальшивим паспортом громадянина Домініканської республіки на ім'я, яке в перекладі з китайської означало "товстий ведмідь". Він сказав прикордонникам, що хотів відвідати Діснейленд. Разом із Намом подорожувала його чотирирічна дитина, дружина та служниця. Нама депортували, батько через скандал був змушений скасувати черговий візит у Китай.

Нібито після цього стався розрив Нама з батьком і спадкоємцем став Кім Чен Ин. Старший брат поїхав у вигнання, але всі ці роки спромігся залишатися малопомітним та вести таємне життя. Хоча час від часу він давав інтерв'ю ЗМІ, в яких засуджував диктаторський режим Північної Кореї.

Відомо, що Нам жив поперемінно на материковій частині Китаю або ж в особливому адміністративному районі Аоминь (Макао), колишній португальській колонії. Також його часто бачили в Малайзії.

Були дані, що в 2012 році Кім Чон Нам, невдовзі після приходу до влади його молодшого брата, побоюючись за своє життя переїхав у Сингапур. Невідомо, чи залишився він там назавжди, але його друга дружина і їхні троє дітей постійно мешкали весь цей час в Аоминь. За даними південнокорейських джерел, у Нама також була дружина й син у Пекіні.

Що відомо про наглу смерть зведеного брата лідера КНДР

За даними з великої кількості неофіційних джерел відомо, що Кім Чон Нама отруїли одна або дві жінки, яких вважають агентами спецслужб КНДР. Нам звернувся до адміністрації аеропорту зі скаргою на запаморочення. За його словами, хтось схопив його за обличчя ззаду та облив рідиною.

Спочатку були дані, що Нама штрикнули отруєною голкою. Згодом джерела в поліції розповіли, що невідома жінка підійшла до Кім Чон Нама в зоні вильоту і накинула йому на голову хустку, просочену якоюсь рідиною. Ще одна версія говорить, що йому розпилили в обличчя отруєний спрей.

При покійному знайшли паспорт 46-річного чоловіка на ім'я Кім Чоль. Згодом у поліції Малайзії його упізнали саме як зведеного брата нинішнього диктатора Північної Кореї.

У медпункті аеропорту Наму стало зовсім погано, і по дорозі до лікарні він помер. Поліція Малайзії досі не назвала офіційну причину смерті. У середу, 15 лютого, правоохоронці мали намір провести розтин тіла. Також досі невідомо, що показали записи з камер спостереження. Проте в ЗМІ вже попало фото однієї з підозрюваних на стоянці таксі аеропорту.

Кім Чон Нам

Стоп-кадри з камери спостереження в аеропорту Куала-Лумпур. Фото: @yunsukCNA

Згодом була опублікована ще одна фотографія підозрюваної, з більш близького ракурсу. На ній зображена жінка у футболці з написом LOL та синій спідниці.

Вранці в середу, 15 лютого, поліція Малайзії затримала підозрювану у вбивстві жінку. Малайзійська газета The Star пише, що її упізнали за опублікованими вище фото з камер відеоспостереження. За одними даними затримана жінка - громадянка М'янми, за іншими - В'єтнаму. Втім, її документи можуть бути фальшивими. Також не зрозуміло, чи мала вона спільницю або спільника.

Дві версії

Розвідка Південної Кореї вважає, що Кім Чон Нама отруїли в аеропорту малайзійської столиці Куала-Лумпур за наказом його молодшого брата. Впевненість, що це було вбивство, висловили й офіційні джерела США, пише Reuters.

Проте є різні трактування того, хто наказав знищити Кім Чон Нама. Багато експертів схиляється до версії, озвученої у Південній Кореї - за вбивством стоїть молодший брат убитого.

На користь цієї версії свідчить історія страт, проведених за час правління Кім Чен Ина. Найбільш високоповажною жертвою був власний дядя Чан Сон Тхек, якого в грудні 2013 року звинуватили в державній зраді й стратили. Тоді експерти припускали, що родич постраждав через страхи Кіма, який підозрював його в намірах скоїти переворот та захопити владу.

Також є багато даних про неодноразові спроби вбити Нама, хоча всі вони офіційно непідтверджені. Нібито в 2011 році Нама намагались застрелити в Аоминь північнокорейські убивці, а в 2012 у Південній Кореї ув'язнили шпигуна з КНДР, який планував убити Нама в 2010 році.

Ще одна спроба була в 2012 році, після якої, як стверджує член парламенту Південної Кореї Лі Б'юнг Хо, старший брат написав молодшому листа з проханням помилувати його та його сім'ю.

Кім Чон Нам за роки вигнання дав кілька інтерв'ю, в яких критикував диктаторський режим КНДР. Він називав призначення свого брата правителем "жартом" і казав, що той позбавлений почуття обов'язку та серйозності. Нам прогнозував, що в країні розквітнуть хабарництво й корупція, що в кінцевому результаті призведе до колапсу держави. Багато знавців КНДР вважають, що молодший брат міг помститися родичу за критику.  

Проте, один з експертів з яким спілкувалось агентство Reuters вважає, що Кім Чен Ину було невигідно вбивати Кім Чон Нама. На його думку, це свідчило б про слабкість його режиму, а також викликало б роздратування в Малайзії та Китаю - небагатьох країн, які підтримують дружні стосунки з офіційним Пхен'яном. Тож віддати наказ агентам міг хтось з недоброзичливців лідера Північної Кореї з його оточення.

новини партнерів

27 січня, 2021 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати