Трамп уже не той. Як американський президент здав "російський Крим"

Виявилося, що Трамп вимагає повернути Крим Україні, і це викликало бурю емоцій в Росії

Прес-секретар Білого Дому Шон Спайсер сказав, що президент США Дональд Трамп "очікує від російського уряду деескалації насильства в Україні та повернення Криму". Це викликало бурю емоцій в Росії та загальний вирок: завищені очікування від Трампа були

Що точно заявляють у США

Слова про Крим пролунали на брифінгу в Білому домі, який проводив 14 лютого прес-секретар Білого дому Шон Спайсер. Він розповідав журналістам про відставку радника президента з питань нацбезпеки Майкла Флінна. За його словами, "іронія всієї цієї ситуації" полягає в тому, що президент "був неймовірно жорсткий щодо Росії".

За словами Спайсера, Трамп продовжує піднімати питання Криму, який попередня адміністрація "дозволила Росії захопити".

Прес-секретар Білого дому Шон Спайсер

Прес-секретар нагадав нещодавній виступ на Радбезі ООН голови представництва США Ніккі Гейлі, в якому вона засудила анексію Криму та сказала, що поки РФ не поверне його Україні, санкції не будуть зняті. Щоправда, незрозуміло, чи стосується це також санкцій, введених за війну на Донбасі.

Ключовий меседж Спайсера, який так збудив росіян, пролунав так: "Президент Трамп дав чітко зрозуміти, що він очікує від російського уряду деескалації насильства в Україні та повернення Криму. У той же час, він очікує та хоче мати можливість налагодити відносини з Росією, на відміну від попередньої адміністрації, так що ми зможемо вирішити спільно багато проблем, які постали перед світом, таких як загроза ІДІЛ і тероризм".

Тобто, з логіки Трампа, яку озвучує Спайсер, випливає, що можна одночасно вимагати повернути Крим Україні та сподіватись налагодити добрі відносини з Росією. Це свідчить, що якась стратегія щодо РФ у Білому домі відсутня, чи, принаймні, про неї ще не говорять.

До речі, сам Трамп пізніше також прокоментував питання анексії Криму в своєму Twitter. Він написав, що Крим "було взято Росією" за часів адміністрації Обами.

"Чи не був Обама занадто м'який по відношенню до Росії?" - ставить він риторичне питання. Це вже щось. Такі слова можна трактувати як натяк на можливу жорстку реакцію на дії Росії. А можливо й ні, бо поки що президент Трамп не виглядає як лідер, що дійшов до певних висновків.

"Завищені очікування"

Російські політики бурхливо відреагували на слова Спайсера щодо Криму. Це пояснюється тим, що від Трампа вони не очікували такої "підступності". Адже в РФ новий президент США зображується ледь не як "рятівник Вітчизни", людина, що скасує санкції та поверне Росію до клубу головних геополітичних гравців. А тепер від цієї людини лунають вимоги повернути награбоване.

Російські коментатори включили дві шарманки: одна співає обурені викрики "Крим наш", а друга розповідає балладу про складну політичну обстановку, з якою зіткнувся Трамп.

Одним з перших на Трампа образився спікер Держдуми В'ячеслав Володін. За його словами, американці обрали Трампа, зокрема, за те, що він став говорити про необхідність "вибудувати відносини" з Росією.

"Якщо він відмовиться від своїх передвиборчих зобов'язань - це вже питання до нього", - сказав Володін. Та й взагалі, вважає він, треба слухати не "якогось там прес-секретаря", а дочекатися, що скаже сам Трамп. Володін говорив це ще до того, як Трамп твітнув про те, що фактично Обама був занадто м'який щодо Росії.

За словами голови комітету Держдуми Леоніда Слуцького, можливість перезавантаження не перекреслена. Проте, подібне висловлювання "як холодний душ охолоджує деякі наші занадто швидкі та завищені очікування" стосовно Трампа і його команди".

Слуцький вважає, що росіяни занадто рано зарахували Трампа в союзники. Не варто було розраховувати, що новий президент піде на конфлікт з політичною елітою США на початку кар'єри. Про це свідчать і заяви про Крим, і нещодавня відставка радника Флінна, який заплямував себе таємними переговорами з російським послом.

Росія не збирається повертати "свої" території й не буде це обговорювати - такими були реакції прес-секретаря російського президента Дмитра Пєскова та речниці МЗС РФ Марії Захарової.

Трамп видає бажане за дійсне, заявив голова комітету Ради Федерації з питань оборони й безпеки Віктор Озєров. За його словами, вимагати повернути Крим це те ж саме, якби Росія вимагала в США повернути Аляску.

Стримана радість в Україні

Українські політики на слова Спайсера відреагували радісно. "Добра заява речника Білого Дому. Росія повинна повернути Крим Україні", - написав у Twitter його український колега Святослав Цеголко.

"Браво, Дональд! Респект, містер Трамп! Так тримати! Крим - це Україна!" - відреагував на новину радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк. А деякі українські користувачі соцмереж уже стібуться, що Трамп, напевно, вперше напаскудив у російських під'їздах.

Але так само багато хто звертає увагу на другу частину речення Спайсера, де йдеться про наміри Трампа налагодити дружні стосунки з Росією. А також на свіжий скандал в американських ЗМІ, які з'ясували, що оточення Трампа під час виборчої кампанії мало контакти з російською розвідкою.