Шаманський хабар. За що арештували шефа Samsung

Фактичного керівника компанії Samsung звинувачують у виплаті гігантських хабарів за сприяння угоді, яка надала йому владу в корпорації

У п'ятницю, 17 лютого, суд Сеула заарештував одного з найбагатших чоловіків Південної Кореї та фактичного керівника корпорації Samsung Лі Дже Йона. Його звинувачують у виплаті хабарів подрузі президента на загальну суму 43,3 млрд вон ($40 млн). Ця демонічна жінка на ім'я Цой Сун Сіль наприкінці 2016 року спровокувала найгучніший за всю історію Південної Кореї скандал, який призвів до імпічменту голови держави.

Читайте також: Распутін-Цой. Як Південною Кореєю керувала шаман-пройдисвіт

Це не перший гучний корупційний скандал навколо Samsung, але досі за всю майже 80-річну історію компанії її керівництво не заарештовували. Корпорація має потужний вплив на економіку країни. Її доходи еквівалентні п'ятій частині ВВП Південної Кореї.

Могутній Лі

Прокурори, які розслідують справу, просили суд арештувати Лі Дже Йона ще в січні, але тоді їм відмовили. Серед інших аргументів фігурував той, що залишена без лідера компанія може постраждати. Втім, на щоденні операції компанії арешт керівника не вплине, пишуть ділові ЗМІ.

Лі Дже Йон - єдиний син голови корпорації Samsung Лі Гонхі та онук засновника конгломерату Лі Бьон Чхоля. Згідно з рейтингом журналу Forbes за 2016 рік Лі Гонхі - найбагатша людина Південної Кореї. Його син в цьому списку на третьому місці.

З 2012 року Лі Дже Йон - віце-президент Samsung Electronics. Південнокорейські ЗМІ називають його фактичним керівником усього конгломерату компаній Samsung. Батько з травня 2014 року перебуває в лікарні після серцевого нападу. Оскільки його з того часу ніхто не бачив на публіці, південнокорейські журналісти вважають, що Лі Гонхі перебуває в комі.

Серцевий напад у Гонхі стався після низки скандалів. Зокрема, у 2008 році поліція провела обшук його будинку та офісу. Правоохоронців цікавила "чорна каса", яку компанія нібито використовувала для підкупу прокурорів, чиновників та інших потрібних людей.

Щодо сина Лі Гонхі, то його зараз звинувачують у виплаті $40 млн хабарів, які нібито були перераховані фондам подруги президента Цой Сун Сіль. Додатково йому висунуто звинувачення в розкраданні та наданні неправдивих свідчень парламенту. Раніше Лі-молодший стверджував, нібито за виплачені кошти компанія не отримувала жодних бонусів чи преференцій. Проте слідство вважає, що це не так.

Вважається, що за виплачені гроші Лі Дже Йон у 2015 році отримав сприяння у процесі злиття двох дочірніх компаній конгломерату - Samsung C&T and Cheil Industries. Як стверджує газета Chosun ilbo, це розчистило шлях Лі до концентрування в своїх руках влади над всією компанією, незважаючи на те, що він не володів значною кількістю акцій.

Акціонери Samsung, як стверджує преса Південної Кореї, виступали проти процесу злиття, оскільки це значно здешевлювало котирування акцій флагмана конгломерату - компанії Samsung Electronics.

Проблема з угодою про злиття полягала в тому, що головним акціонером компанії Samsung C&T є державний пенсійний фонд. Лі потрібне було сприяння чиновників. Його він, як вважають слідчі, дістав через хабар тіньовій очільниці Синього Дому (так називають резиденцію президента).

Цой Сун Сіль в суді. Фото: Reuters

Як пише газета Korea Herald, частину хабара Лі виплатив у формі спонсорства для доньки президентської подруги-шаманки, 20-річної спортсменки Юри Чанг. Вона займалася кінною дресурою та брала участь в міжнародних змаганнях. Чанг тренувалася в Данії, що вимагало великих витрат.

У жовтні 2016 року дівчина мала брати участь в міжнародних змаганнях в місті Оденсе, проте вибухнув скандал з її матір'ю. Чанг зникла з поля зору та була оголошена в розшук по лінії "Інтерполу". Її арештували в лютому і тепер вона чекає на екстрадицію в Південну Корею.

Юра Чанг з медаллю після змагань. Фото: Reuters

Шаманство, амулети і поради президенту

Згадана подруга президента Цой Сун Сіль у пресі інколи порівнюють з Распутіним. Залишаючись роками в тіні вона мала величезний вплив на лідера країни, президента Пак Кин Хє. Вона видавала жінці амулети для захисту від злих сил та привернення фортуни. Цой стверджувала, що завдяки шаманству може отримувати повідомлення від покійної матері Пак Кин Хє.Та що гірше, жінка радила, які державні рішення ухвалювати, а які ні, мала доступ до засекречених документів.

Президент Південної Кореї Пак Кин Хє слухає питання журналістів. Фото: Reuters

Південнокорейські ЗМІ розкопали, що пройдисвітка Сун отримувала гігантські пожертви від найбільших підприємств країни, включно з такими монстрами як Samsung та Hyundai. Сума, накопичена двома її фондами, склала 77 млрд вон ($67 млн).

Про вплив містичної подруги на президента стало відомо досить давно. Наприкінці жовтня 2016 року незадоволення населення досягло точки кипіння та вилилось у масові народні протести. Рівень довіри до Пак Кин Хє впав нижче плінтуса. Вона принесла народу вибачення та усунулася від влади. Її обов'язки поки що виконує прем'єр-міністр. У грудні 2016 року парламент проголосував за імпічменту президента. Крапку в процедурі має поставити конституційний суд. Фінальні слухання призначено на п'ятницю, 24 лютого.