Іспанія vs США. Хто отримає голову олігарха Фірташа

Дмитро Гомон
22 лютого, 2017 середа
14:47

Після того, як суд Відня дозволив екстрадицію українського олігарха в США, Фірташа арештували, але його подальша доля в тумані

Вищий земельний суд Відня у вівторок, 21 лютого, дав "зелене світло" для екстрадиції Дмитра Фірташа до США. Проте, це ще не означає, що українського олігарха віддадуть у руки американської Феміди. Рішення про екстрадицію має ухвалити міністр юстиції Австрії, який має суперечливе реноме.

До того ж, прямо у будівлі автрійського суду Фірташа затримали співробітники поліції в цивільному за ордером, виданим в Іспанії. Там до українця свої питання і, не виключено, що тепер олігарх відправиться відповідати на питання не американських, а іспанських слідчих.

Як зазначив з цього приводу народний депутат від "Радикальної партії" Андрій Лозовий, сам Фірташ прагне екстрадиції саме до Іспанії, бо там сильне проросійське лоббі.

Тим часом команда олігарха називає звинувачення американців та іспанців фейком, наполягачи на тому, що це просто їхньому шефу намагаються завадити повернутися в Україну, бо він занадто багато знає про прихід до влади Порошенка та інших людей.

Втім, питання екстрадиції може затягнутися. Адже суд лише усунув перешкоду, яка не дозволяла ухвалити рішення про екстрадицію. Ухвалити його має міністр юстиції Австрії Вольфґанґ Брандштеттер.

Австрійська казуїстика

Як пише "Німецька хвиля", мало що свідчило про те, що 21 лютого український олігарх завершить у в’язниці. За іронією долі, рівно три роки тому, 21 лютого, Фірташ брав участь у зустрічі екс-президента Януковича з трійкою опозиційних лідерів та європейськими дипломатами, яка завершилась угодою про мирне врегулювання ситуації.

Угода була відкинута Майданом, Янукович втік до Росії, а Фірташа 12 березня 2014 року затримали в Австрії за запитом прокуратури США.

За ґратами олігарх перебував недовго. Вже 20 березня його відпустили під заставу 125 млн євро. Сума по міркам Австрії величезна, але Фірташу на допомогу прийшли російські друзі - необхідну суму переказали з рахунків російського бізнесмена Василя Анісімова. Це друг юності та спаррінг-партнер Володмира Путіна по дзюдо.

За рік, 30 квітня 2015 року, Земельний суд Відня відмовив американцям у видачі українського олігарха. Причиною назвали недостатність доказів та політичні мотиви запиту на екстрадицію. Після цього Фірташ навіть збирався повернутися в Україну - за його власними словами, це міг би бути листопад 2015 року.

Проте, цього не сталося. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що олігарха арештують, як тільки він ступить на українську землю. А США подали апеляцію на відмову в екстрадиції. Саме її розглядав суд 21 лютого.

На відміну від першої інстанції, Вищий земельний суд Відня не побачив у кримінальній справі проти Фірташа політичних мотивів. "Рішення судді Дмитро Фірташ слухав у тихому жаху", - цитує "Німецька хвиля" австрійських журналістів, які були присутні у залі суду. Перед слуханням апеляції шанси Фірташа на перемогу розцінювали як високі.

У чому США звинувачують Фірташа

ФБР звинувачує українського олігарха в тому, що він та його люди видали індійським чиновникам хабар у розмірі $18,5 млн за дозвіл розробляти родовище титану в штаті Андхра-Прадеш.

На думку правоохоронців, олігарх сподівався отримати з оборудки $500 млн прибутку. Гроші, як стверджує Мінюст США, мала отримати фірма Фірташа, розташована в Чикаго. За всіма висунутими в США звинуваченнями Фірташу загрожує 50 років в'язниці та конфіскація всього майна.


Законно виникає питання, а до чого тут взагалі американці, якщо мова йде про бізнес громадянина України в Індії? США застосували до Фірташа закон про корупційні практики закордоном, юрисдикція якого розповсюджується за межі Сполучених Штатів.

Під його дію потрапляють усі особи, які нанесли шкоду інтересам США діяльністю на їхній території, використовуючи американські банки чи навіть електронною поштою, сервера якої знаходяться в США.


Багато хто переконаний, що насправді в американців існує маса інших питань до олігарха, зокрема, про газові схеми та фінансування російської мафії по всьому світу.

Втім, як пише "Німецька хвиля", Фірташ може на роки відтягнути зустріч з американськими слідчими подаючи різного роду скарги. Досвід уже є: апеляцію на відмову в екстрадиції розглядали майже два роки тому, що адвокати олігарха подали скаргу до Конституційного суду Австрії щодо неконституційності угоди про екстрадицію між Австрією та США.

Допоки Конституційний суд не виніс рішення, апеляцію американців розглядати було не можна. У липні 2016 року клопотання адвокатів Фірташа Конституційний суд відхилив без розгляду. Тепер же команда олігарха може, наприклад, звернутися до Верховного суду Австрії зі скаргою про порушення прав людини.

До чого тут Іспанія

Дмитро Фірташ арешт

Фірташ прибув у будівлю суду на слухання. Фото: Reuters

Фірташа можуть віддати в руки не американських, а іспанських слідчих. Адже 21 лютого його арештували саме за виданим іспанцями ордером. До речі, видали його ще минулого року, проте, як стверджують знайомі зі справою юристи та журналісти, затримання не відбувалося, бо правоохоронці чекали, що вирішать судді з приводу прохання американців.

В Іспанії Фірташ проходить по антикорупційній справі з відмивання грошей. Українцям ця епопея відома епізодом із затриманням сина колишнього мера Києва Степана Черновецького.

Йдеться про розпочату в липні 2016 року операцію "Варіола", в рамках якої було, окрім Степана, було затримано ще 10 осіб, яких іспанські ЗМІ називають російсько-українською мафією. Їх звинувачують у тому, що отримані з панамських офшорів кошти відмивались купівлею вілл та будинків на іспанських курортах.

Читайтет також: Черновецький, Мессі та дорогий ресторан. Що відомо про іспанську облаву на "українську мафію"

Під час обшуків, проведених під час арештів, знайшли документи, які вивели правоохоронців на Фірташа. Олігарха звинуватили у використанні тієї ж схеми відмивання коштів. У листопаді 2016 року іспанська поліція арештувала п'ять його спільників, серед яких був адвокат Антоніо де Фортуні.

Юриста вже давно звинувачують у зв'язках з російською мафією, зокрема, у 2009 році його арештовували за відмивання коштів тамбовського угрупування. Тоді ж, у листопаді 2016-го, суд Барселони видав ордер на арешт Фірташа. Саме цей документ став приводом для арешту олігарха біля ліфту в австрійському суді.

Поки що олігарх затриманий до 96 годин. За 48 годин повинен бути скликаний суд, який розгляне запобіжний захід і ще 48 годин дається на прийняття рішення. Не виключено, що його знову відпустять під заставу. На розгляд запиту іспанців про екстрадицію є 60 днів (30 днів на ухвалення рішення про видачу чи ні Фірташа США або Іспанії, а після ще 30 днів на оскарження рішення).

Спочатку питання має розглянути суд (той самий земельний суд Відня, який у 2015 році вже відмовив в екстрадиції олігарха американцям), а після цього фінальне рішення має ухвалити міністр юстиції Австрії. Тож у кінцевому результаті майбутнє Фірташа залежить від Вольфґанґа Брандштеттера.

В чиїх руках доля Фірташа

Вольфґанґ Брандштеттер міністр юстиції Австрії

Міністр юстиції Австрії Вольвфґанґ Брандштеттер. Фото: kurier.at

Чинний міністр юстиції Австрії має неоднозначну біографію, що додає справі Фірташа нових фарб. Вольфґанґ Брандштеттер був призначений на свою посаду ще у 2013 році, проте регулярно потрапляє під вогонь критики ЗМІ через свої минулі зв'язки на пострадянському просторі.

Найбільш проблемна частина біографії Брандштеттера пов'язана з зятем президента Казахстану Рахатом Алієвим. Колишній могутній політик опинився в Австрії у 2002 році в якості посла, але подейкують, що насправді це було заслання, бо він посварився із Назарбаєвим.

У 2007 році проти Алієва на батьківщині порушили справу за звинуваченням у викраденні топ-менеджерів Нурбанка. Брандштеттер став одним з адвокатів Алієва та представляв його інтереси до 2011 року.

Юриста і майбутнього міністра звинувачували в тому, що він отримав від казахського втікача сотні тисяч євро за свій захист від екстрадиції до Казахстану. Окрім того, виявилось, що Брандштеттер був членом спостережної ради в офшорній компанії Алієва у Ліхтенштейні.

Підозрюють, що він був наглядачем, який мав слідкувати за дотриманням інтересів опального зятя в компанії. Сам Брандштеттер стверджував, що ніколи не займався оперативним керівництвом компанії.

У 2014 року, коли Казахстан черговий раз вимагав екстрадиції Алієва, Брандштеттера звинуватили у конфлікті інтересів, адже на посту міністра юстиції саме він мав би ухвалити остаточне рішення про передачу колишнього клієнта Астані.

Справа вирішилась сама собою: 24 лютого 2015 року Алієва знайшли повішеним у ванній камери тюрми "Йозефштадт". Він використав гачок для одягу та марлевий бинт. До речі, після арешту Фірташа помістили у цю ж таки тюрму.

Є версія, що після пережитого через справу Алієва міністр намагається засвідчити австрійцям та європейській спільноті свою чесність та непідкупність. Тож у справі Фірташа він може дозволити екстрадицію.

Фірташ не здається

У середу, 22 лютого, адвокат Фірташа Дітер Бемдорфер (колишній міністр юстиції, між іншим) розповсюдив заяву про те, що вони продовжать боротьбу.

"Ми вживемо всіх необхідних заходів і будемо боротися з цим рішенням як у вищестоящому суді в Австрії (Верховному суді - ред.), так і в Європі в Європейському суді з прав людини", - обіцяє юрист.

За його словами, Фірташ усі звинувачення категорично заперечує та вважає, що все це пов'язане з його політичним переслідуванням у США. Втім, якщо, на думку олігарха, в його переслідуванні винний Обама, то чого він так боїться екстрадиції в Штати, де зараз при владі зовсім інші люди? Питання, напевно, риторичне.

Читайте також: Чому арешт Фірташа може стати загибеллю для російської мафії.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.23
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 764-го дня війни: збитий російський винищувач упав у море, у Росії один з НПЗ повністю зупинився через атаку дрона
19:58
Дмитро Кулеба
"Москва більше не приховує військової співпраці з КНДР": Кулеба про вето РФ на проєкт резолюції Радбезу ООН
19:48
На фото: Люк Бессон
Люк Бессон повідомив, що вже почав зйомки власної версії "Дракули"
19:41
Ексклюзив
Карта. Красногорівка-Вугледар_2603
Ворог застосовує все - КАБи, отруйні скиди гранат, фосфор: офіцер "Легіону Свободи" Воронов про Новопавлівський напрямок
19:38
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Слідком РФ заявив, що знайшов "докази" причетності України до теракту в Москві
19:29
ЗСУ
За добу на фронті відбулось 48 боєзіткнень, Сили оборони відбили 11 російських атак на Бахмутському напрямку
19:21
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
19:06
шпигун
У Польщі  провели спецоперацію проти російської шпигунської мережі
19:02
Оновлено
Україна-НАТО
Відбулося позачергове засідання Ради Україна - НАТО
18:44
Президент Зеленський з головою Національних зборів Франції Яель Брон-Піве
Голова нижньої палати парламенту Франції прибула до України та зустрілася з Зеленським
18:36
Зеленський Джонсон
"Ухвалення допомоги для України критично важливе": Зеленський поговорив зі спікером палати представників Джонсоном
18:28
соцмережа Х (Твіттер)
Маск розповів, які користувачі отримають доступ до преміум-функцій соцмережі X безкоштовно
18:19
Ексклюзив
Атака Харкова
У Defence Express розповіли про бомбу УМПБ Д-30СН, якою РФ вдарила по Харкову 27 березня
18:07
Денис Пушилін
Організували "вибори" Путіна на ТОТ Донеччини: СБУ оголосила підозру Пушиліну та двом його поплічникам
18:06
На фото: "Київська пектораль – 2023"
Театральна премія "Київська пектораль – 2023" оголосила переможців
18:05
війна з росією нафта безпілотник
Куйбишевський НПЗ в Росії після удару БПЛА повністю зупинив роботу, - ЗМІ
18:02
OPINION
Олексій Панич
Америка завжди буде проти ударів углиб Росії
17:56
зниклі безвісти
За час повномасштабної війни кількість зниклих безвісти сягнула 50,1 тис. осіб, - Нацполіція
17:55
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Україна запропонувала 5 кроків для розблокування кордону, - Шмигаль після зустрічі з Туском
17:41
Марʼяна Безугла
"Питання суто політичне": у Раді припустили, чому Безуглу не виключають із фракції "Слуги Народу"
17:32
Росіяни відкрили вогонь по таксі у Херсоні
Росіяни відкрили вогонь по таксі у Херсоні: водій загинув, пасажирів поранено
17:32
Володимир Зеленський
"Наприкінці травня або в червні": Зеленський розповів, коли Росія може розпочати новий великий наступ в Україні
17:28
книжка - російська пропаганда і продається в Португалії
У Португалії видали книжку про війну в Україні з російською пропагандою, українці відреагували
17:22
СУ-35 збитий
У море біля Севастополя впав військовий літак: пілот катапультувався
17:20
путін
Путін мріє про відновлення радянської імперії в кордонах СРСР, – Зеленський
17:10
Ексклюзив
Саміт ЄС, Віктор Орбан
Орбан буде вимушений змінити тактику: Тібор Томпа про нові протести в Угорщині
17:03
Верховна Рада
"Нічого не проголосували": Верховна Рада провела півторагодинне засідання
17:01
Аерофлот
Росія в обхід санкцій ввозить запчастини для авіації через Габон: обсяг експорту $1,5 млрд
16:30
машина для розмінування WISENT 1
Спецтранспорт, дрони та озброєння: Німеччина надала Україні новий пакет допомоги
16:30
Росіяни атакували з мінометів поліцейських, які прибули на місце обстрілу на Херсонщині
16:26
На фото: Анастасія Приходько
Анастасія Приходько прокоментувала смерть свого турменеджера під час її концерту
16:13
Очільник МЗС Латвії Каріньш подав у відставку через скандал зі спецрейсами
16:08
Ексклюзив
Мирослав Чех
Над Польщею нависає російська загроза, а уряду байдуже, - польський політик Чех
16:06
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році. Фото надано автором
Для наступу на Харків 100 тис. недостатньо: у бригаді Гвардії наступу припустили, скільки військ потрібно РФ, щоб захопити місто 
16:00
OPINION
Богдан Буткевич
Звільнення Данілова — це страх Зеленського. Через підступи Єрмака
15:59
ЗСУ, мобілізація
Мобілізація: на Полтавщині поліція отримала від ТЦК звернення про доставку 30 тис. військовозобов'язаних
15:48
На фото: Стівен Спілберг
Стівен Спілберг назвав "Дюну 2" одним з найяскравіших науково-фантастичних фільмів, які він бачив
15:39
На фото: потяги
Україна та Словаччина цьогоріч запустять новий залізничний маршрут Київ - Кошице
15:04
Ілюстративне фото
Росіяни вдарили по селу на Харківщині: вбили жінку та поранили чоловіка
15:02
Авдіївка
Заступник комбрига 3-ї штурмової Жорін розповів про пріоритет росіян на Авдіївському напрямку
Більше новин