Британська зрада. Чому Лондон вирішив виключити Росію з клубу вигнанців

Дмитро Гомон
2 березня, 2017 четвер
17:04

Профільний комітет британського парламенту просить уряд одночасно зберігати режим санкцій проти Росії та налагоджувати з нею стосунки

Британські парламентарі вважають, що Велика Британія повинна мати більш тісні відносини з Росією - цю незвичну новину повідомили зранку в четвер, 2 березня, британські ЗМІ. Британія не ворог Росії, і варто припинити звинувачувати Володимира Путіна у військових злочинах у Сирії, пише, зокрема, поважне видання Financial Times.

Йдеться про звіт щодо стосунків Великої Британії та Росії, який опублікував 2 березня комітет з питань зовнішньої політики Палати громад (нижньої палати британського парламенту).

Це доволі об'ємний документ, який кілька місяців готували депутати більшості присутніх у парламенті партій (консерватори, лейбористи та один член Шотландської національної партії). У звіті багато цитат представників провідних аналітичних центрів, таких як Chatham House.

Гра в інтерпретації

Новину швидко підхопили українські ЗМІ. Значна частина звіту присвячена Україні. Днями в нас якраз побував міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон. Його заяви про те, що "тиск на Росію треба посилювати, а не навпаки" після новин про зміст звіту зазвучали певним диссонансом. Виглядає так, що міністр виступає за тиск на РФ, а парламент - за зближення.

Новина, принаймні, так, як вона була подана, пролунала незвично ще й тому, що досі британці послідовно виступали не лише за збереження "українських" санкцій щодо Росії, але й за їхнє посилення. Це, зокрема, різко контрастувало з позицією Франції, Італії та багатьох інших членів Євросоюзу.

Згодом звістку широко розтиражували й російські прокремлівські видання. Вони зробили акцент на тому, що до країн, які виступають до зближення з Росією долучилась Велика Британія. Схоже, що в кремлівських "темниках" дали команду розкручувати слова зі звіту про зближення з РФ якомога активніше. Не забарились і коментатори.

"Вочевидь, Brexit зсунув кригу в умах британських політиків дуже серйозним чином. Ми лише вітаємо таку позицію нашого візаві в Палаті громад та готові до розвитку найбільш форсованого діалогу", - заявив голова комітету Держдуми з міжнародних питань Леонід Слуцький.

Зрозуміти Росію

Слова про діалог з Росією варто розглядати в контексті всього звіту. З однієї сторони, там згадуються сфери, де Велика Британія та Росія можуть співпрацювати та мають спільні інтереси - протидія тероризму, авіаційна та кібербезпека.

З іншої сторони, там говориться про те, що санкції з Росії не можна знімати до виконання нею своїх зобов'язань. Окремо наголошується, що санкції не можна знімати в обмін на співпрацю росіян у якійсь іншій сфері. Водночас МЗС закликають не відкидати можливих пропозицій російського уряду вирішити ситуацію в Україні поза мінськими домовленостями.

Окремо у звіті йдеться про те, що відданість Британії режиму санкцій може призвести до некомфортного спілкування з найближчими союзниками. Виклик полягає в тому, що практичний ефект економічних санкцій на ухвалення рішень Росією сумнівний. Тому буде складно підтримувати єдину позицію Заходу.

"Велика Британія може стикнутися з перспективою стати ізольованим актором в підтримці щодо Росії політики, яка виявилась невдалою. Це може призвести до подальшого ушкодження довгострокових можливостей Британії впливати на Росію", - пишуть автори звіту.

Також парламентарі вважають, що необхідно виділити ресурси на вивчення Росії. Пропонується ввести посаду заступника міністра, який би спеціалізувався саме на Росії та країнах СНД. А наприкінці документу можна відшукати оптимістичний заклик шукати діалогу з новим поколінням російських політиків.

Взагалі у документі певні висновки щодо Росії дуже наївні, принаймні, з української точки зору. Особливо це стосується припущення про те, що Росію можна переконати "в ході дискусій" діяти в правовому полі.

Не плутати санкції з ізоляцією

Парламентарі закликають МЗС перебувати в постійному діалозі з МЗС РФ. "Це дуже типова позиція, європейські уряди завжди лишають відкритими двері для подальшої співпраці, якщо Росія, умовно кажучи, буде гарно себе поводити", - відзначила у розмові з сайтом Еспресо член правління Ради зовнішньої політики "Українська призма" Надія Коваль.

Дуже мало країн обрізають всі канали для спілкування, бо так чи інакше виникають нагальні проблеми, які потрібно вирішувати. Це стосується навіть таких жорстких у ставленні до Москви країн, як Польща.

Висновки комітету є спробою знайти баланс між підтримкою України та принципів міжнародного права і намаганням зберегти вплив Британії на міжнародній арені. Такий висновок зробила аналітик Інституту світової політики Дарина Гайдай, яка на прохання сайту Еспресо проаналізувала звіт.

З одного боку, відзначила вона, комітет чітко заявив, що Сполучене Королівство має бути готове до ведення "незручних перемовин" зі своїм найближчим союзником США щодо збереження тиску на Росію.

З іншого боку, підтримка політики санкцій зовсім не означає, що Британія виступає за ізоляцію Росії. Остання розглядається як небезпечний сценарій, за якого будуть втрачені всі важелі впливу на російське керівництво. Звинувачення Росії у воєнних злочинах та визначення її як ворога Сполученого Королівства, на думку парламентарів, веде якраз до ізоляції.

"Примітно, що у висновку комітету згадується необхідність висунення чітких вимог до Росії у контексті врегулювання конфлікту на Донбасі. Тобто депутати виступають за те, аби на зміну гострих заяв глави МЗС Бориса Джонсона прийшла більш продумана стратегія, як вести діалог з Росією", - зазначає Гайдай.

Британія, яка формально все ще знаходиться у ЄС, у сфері зовнішньої політики діє вже самостійно. Така ситуація змушує Лондон шукати стратегії, які б забезпечили йому максимальний вплив на міжнародній арені, зокрема у Європі. Додатково ситуацію ускладнює непередбачуваність Вашингтона.

"Висновки Комітету свідчать, що Британія має свої "червоні лінії" у відносинах з Росією, але це не повинно зашкодити національним інтересам країни", - підсумовує Гайдай.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
22:30
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Україна запропонувала 5 кроків для розблокування кордону, - Шмигаль після зустрічі з Туском
22:21
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Запорізької області росіяни повноцінно розпочали мобілізаційний облік, - Федоров
22:19
"Новий український правопис мають використовувати всі держструктури": нардеп нагадав про закінчення перехідного періоду
22:13
Оновлено
шахед
Росія атакує "шахедами" зі сходу та півдня. Ситуація увечері 28 березня
21:58
Telegram логотип
Дуров анонсував нову функцію для користувачів Telegram з України, Білорусі й Росії
21:44
Снаряди 155-мм
Учасники чеської ініціативи уклали угоду, за якою Україна отримає 1 млн снарядів, - ЗМІ
21:44
Ексклюзив
Мусієнко
Росія намагається створити пастку, розігруючи карту виборів в Україні та легітимності Зеленського, - політолог Мусієнко
21:38
G7
У G7 закликали Київ до прозорого відбору нового керівництва ВККС
21:28
ЄС
Деякі євродепутати отримували гроші за поширення російської пропаганди, - прем'єр Бельгії Де Кроо
21:26
Ексклюзив
Ігор Лапін
В Україні за свободою слова заховалася свобода пропаганди та брехні, - офіцер ЗСУ Лапін
20:57
Путін та Кім Чен Ин
Підривають критично важливі санкції: США засудили вето РФ в ООН щодо КНДР
20:29
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Путін використовує теракт у Москві, щоб мобілізувати суспільство проти України, - Зеленський
20:22
Оновлено
Стрілянина в Житомирі: поліція затримала підозрюваного в убивстві
20:06
Санкції на алмази
Через санкції продаж алмазів з Росії впав на понад 60%, - Reuters
20:02
OPINION
Ігор Гулик
Чи є різниця між ІДІЛ та "русскім міром"?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 764-го дня війни: збитий російський винищувач упав у море, у Росії один з НПЗ повністю зупинився через атаку дрона
19:58
Дмитро Кулеба
"Москва більше не приховує військової співпраці з КНДР": Кулеба про вето РФ на проєкт резолюції Радбезу ООН
19:48
На фото: Люк Бессон
Люк Бессон повідомив, що вже почав зйомки власної версії "Дракули"
19:41
Ексклюзив
Карта. Красногорівка-Вугледар_2603
Ворог застосовує все - КАБи, отруйні скиди гранат, фосфор: офіцер "Легіону Свободи" Воронов про Новопавлівський напрямок
19:38
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Слідком РФ заявив, що знайшов "докази" причетності України до теракту в Москві
19:29
ЗСУ
За добу на фронті відбулось 48 боєзіткнень, Сили оборони відбили 11 російських атак на Бахмутському напрямку
19:21
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
19:06
шпигун
У Польщі  провели спецоперацію проти російської шпигунської мережі
19:02
Оновлено
Україна-НАТО
Відбулося позачергове засідання Ради Україна - НАТО
18:44
Президент Зеленський з головою Національних зборів Франції Яель Брон-Піве
Голова нижньої палати парламенту Франції прибула до України та зустрілася з Зеленським
18:36
Зеленський Джонсон
"Ухвалення допомоги для України критично важливе": Зеленський поговорив зі спікером палати представників Джонсоном
18:28
соцмережа Х (Твіттер)
Маск розповів, які користувачі отримають доступ до преміум-функцій соцмережі X безкоштовно
18:19
Ексклюзив
Атака Харкова
У Defence Express розповіли про бомбу УМПБ Д-30СН, якою РФ вдарила по Харкову 27 березня
18:07
Денис Пушилін
Організували "вибори" Путіна на ТОТ Донеччини: СБУ оголосила підозру Пушиліну та двом його поплічникам
18:06
На фото: "Київська пектораль – 2023"
Театральна премія "Київська пектораль – 2023" оголосила переможців
18:05
війна з росією нафта безпілотник
Куйбишевський НПЗ в Росії після удару БПЛА повністю зупинив роботу, - ЗМІ
18:02
OPINION
Олексій Панич
Америка завжди буде проти ударів углиб Росії
17:56
зниклі безвісти
За час повномасштабної війни кількість зниклих безвісти сягнула 50,1 тис. осіб, - Нацполіція
17:41
Марʼяна Безугла
"Питання суто політичне": у Раді припустили, чому Безуглу не виключають із фракції "Слуги Народу"
17:32
Росіяни відкрили вогонь по таксі у Херсоні
Росіяни відкрили вогонь по таксі у Херсоні: водій загинув, пасажирів поранено
17:32
Володимир Зеленський
"Наприкінці травня або в червні": Зеленський розповів, коли Росія може розпочати новий великий наступ в Україні
17:28
книжка - російська пропаганда і продається в Португалії
У Португалії видали книжку про війну в Україні з російською пропагандою, українці відреагували
17:22
СУ-35 збитий
У море біля Севастополя впав військовий літак: пілот катапультувався
17:20
путін
Путін мріє про відновлення радянської імперії в кордонах СРСР, – Зеленський
17:10
Ексклюзив
Саміт ЄС, Віктор Орбан
Орбан буде вимушений змінити тактику: Тібор Томпа про нові протести в Угорщині
Більше новин