Друга Сирія для Росії. Як Путін шукає вихід з клубу вигнанців

Росія вирішила влізти в лівійську авантюру, щоб повернутися в клуб великих геополітичних гравців з лавки вигнанців, де вона опинилася після анексії Криму.

Росія перекинула загін спецназу на єгипетську військову базу, розташовану неподалік від лівійського кордону, повідомило в понеділок агентство Reuters. Американці та інші гравці регіону підозрюють, що Кремль планує повторити в Лівії сирійську авантюру.

Російські амбіції на Близькому Сході

Схоже, у кремлівських стратегів засів у голові план "навести лад" у Лівії за допомогою "сильної руки", а не шляхом довгих і часто безрезультатних переговорів. Ставку кремлівські стратеги вирішили зробити на генерала Халіфу Хафтара, так само, як у Сирії вони поставили на Башара Асада.

Генерал Халіфа Хафтар. Фото: Reuters

У цьому випадку "зелені чоловічки" будуть використані для допомоги військовому лідеру, який оголосив себе борцем з ісламськими терористами і планує приміряти на себе роль нового Каддафі, здатного об'єднати роздерту на шматочки Лівію. Посередником у планах Кремля може виступити Єгипет, який побоюється масштабної громадянської війни біля своїх кордонів.

На даний час Хафтар протистоїть визнаному ООН Уряду Національної Єдності, який базується в Тріполі. Його Лівійська національна армія контролює місто Бенгазі, з якого в 2011 році почалось повстання проти Каддафі.

Певний час, коли Хафтар воював з бойовиками ісламістами, йому допомагали авіацією Франція, ОАЕ та Єгипет.

Відлуння СРСР

Офіційно Єгипет та Росія спростовують інформацію щодо прибутя російських військових. Але зважаючи на досвід Криму, Донбасу й Сирії вірити заявам Кремля - верх наївності. Так само не варто довіряти заявам єгипетської влади, яка посилила співпрацю з Кремлем.

За даними двох джерел Reuters, 22 спецназівця з РФ та безпілотники прибули на авіабазу Сіді-Баррані, що за 100 км від кордону з Лівією. У жовтні минулого року російська газета "Известия" писала, нібито російський уряд домовився з Єгиптом про відновленя в Сіді-Баррані військової авіабази. До 1972 року її використовував СРСР, щоб стежити за переміщеннями американського флоту.

Згодом речник президента Єгипту спростував цю інформацію, зазначивши, що жоден іноземний військовий не топтатиме єгипетську землю, бо це порушення суверенітету. Схожі аргументи навів зараз спікер єгипетських Збройних сил, спростовуючи прибуття російських спецназівців.

Битва за нафту

Новина про появу російських спецназівців співпала в часі з військовими поразками Хафтара. Він втратив контроль над так званими родовищами нафтового хреста - портами, звідки відвантажується лівійська нафта. Їх відбили Бригади оборони Бенгазі та оголосили про повернення терміналів під контроль Уряду Національної Єдності.

Саме нафта - одна з причин, чому Росія взагалі вирішила влізти в лівійську авантюру.

Друга причина - намагання Путіна повернутися в клуб великих геополітичних гравців з лавки вигнанців, де він опинився після анексії Криму.

У листопаді 2016 року генерал Хафтар побував у Москві, де мав зустріч з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим. Цього року в січні його запросили на борт російського авіаносця "Адмірал Кузнєцов", який повертався після "навчань" у Сирії до Росії. Хафтар прогулявся кораблем і провів відеочат з міністром оборони РФ Сергієм Шойгу.

Генерал Халіфа Хафтар після зустрічі з Лавровим у Москві. Фото: Reuters

Без контролю за нафтою генерал може стати більш схильним до переговорів. Зараз все залежить від того, чи отримає він допомогу від Єгипту та Росії, щоб відбитися від Бригад оборони Бенгазі та відновити контроль над терміналами.

Постачання зброї

У інтерв'ю італійській газеті Corriere della Sera Хафтар розповів, що він говорив з росіянами про можливість постачання зброї. У Москві йому відповіли, що це буде можливо лише після скасування ембарго, введеного ООН, але Путін працює над цим. Без свіжих боєприпасів, авіації та іншої техніки війська Хафтара малоефективні.

Втім, якщо вірити арабському сайту The New Arab, що базується у Великій Британії, Росія уже почала таємно постачати зброю Хафтару, незважаючи на ембарго. У січні видання писало, що РФ відновило дію контракту, укладеного ще з Каддафі у 2009 році.

Він, зокрема, включає постачання десяти винищувачів Су-35, ще десяти Су-30 та шести навчально-бойових Як-130, а також танків, бронетехніки та підводних човнів "Варшавянка".

Reuters пише, що до лютого в частині Лівії, яка перебуває під контролем Хафтара діяла група російський приватних найманців.

Європейські дипломати намагаються умовити росіян не робити ставку на Хафтара, бо військовий диктатор - найгірший спосіб вирішення лівійської кризи, писала в січні газета The Guardian. Вони, як і, до речі, той же Єгипет, намагаються вирішити проблему шляхом політичного діалогу між генералом та Урядом Національної Єдності, влаштовуючи їм зустрічі в Каїрі. Проте росіяни, схоже, вирішили "допомогти" у свій спосіб.