Як путінський режим допомагає гастарбайтерам стати бійцями "Ісламської держави"

У Сирії на боці "Ісламської держави" воює кілька тисяч вихідців з пост-радянських країн Центральної Азії, а Росія зіграла в цьому свою жорстоку роль

Величезна кількість громадян країн Центральної Азії шукає щастя на заробітках у Росії. Дискримінація та жорсткі життєві умови роблять їх легкою поживою для шукачів "гарматного м'яса" для самопроголошеного халіфату "Ісламська держава" (відомого також, як "ІДІЛ").

Цю проблему описує в своїй статті "Центральна Азія та "Ісламська держава": Російський зв'язок" для журналу The Diplomat голландська дослідниця проблем заробітчан з Центральної Азії Іріс Оппелаар.

Міжнародна громадська організація Crisis Group, яка моніторить ситуацію в Центральній Азії, підрахувала, що від 2000 до 4000 громадян тамтешніх країн приєднались до "Ісламської держави" (дані на січень 2015 року). Певна частина (чисельність точно невідома) була рекрутована під час перебування на заробітках у Росії.

Нереалізована земля можливостей

Трудові мігранти з Таджикістану, Киргизстану та Узбекистану вважають Росію країною, де можна збудувати собі краще майбутнє, ніж у себе на батьківщині. Проте реальність, з якою вони стикаються, швидко вносить свої корективи.

Гастарбайтери з Середньої Азії найчастіше живуть у нелюдських умовах та в нелегальному статусі. Наприклад, у металевих контейнерах. В одному такому "помешканні" може ночувати до восьми людей.

Ставлення держави та російського суспільства до них сповнене расизму та дискримінації. Вихідці з Центральної Азії часто стають жертвами кримінальників, бонхедів та корумпованих правоохоронців і чиновників.

Контейнерне містечко гастарбайтерів на околицях Москви. Фото: Iris Oppelaar

Ось так контейнер виглядає всередині. Фото: Iris Oppelaar

Також є проблема з правом на свободу віросповідання. У РФ фактично неможливо створити релігійну організацію для мігрантів. У Москві нараховується 150 релігійних організацій, усі вони жорстко контролюються державою.

Їхні члени відвідують одну з чотирьох мечетей Москви, які також знаходяться під пильним наглядом. У п'ятницю автомобільний рух по навколишнім вулицям блокується, людей проганяють через рамки металошукачів, людей та їхні речі обшукує поліція.

Усі ці перестороги та складнощі, переконана Оппелаар, призвели до популярності "паралельного ісламу" - відправляння релігійних потреб в неофіційний спосіб. До того ж мешканці країн Середньої Азії добре знаються на цьому, бо мали таку практику за радянських часів, коли релігія була "опіумом для народу".

І ось тут гастарбайтери стають легкою здобиччю для рекрутерів "Ісламської держави". Всілякі самопроголошені імами схиляють їх до радикалізації та боротьби з "невірними". Обіцянка отримати гарне життя у халіфаті на фоні дискримінації та утисків у Росії виглядає дуже привабливо.

Їдуть в Росію, щоб спокійно ходити в мечеть

Окремо Оппелаар аналізує причини, з яких мешканці країн Середньої Азії досі їдуть до Росії. Головною причиною, звісно, є економічна, проте не варто недооцінювати також соціальний і політичний чинники.

З Киргизстану в пошуках кращої долі їдуть юристи, лікарі й вчителі. Загалом, 25% киргизів працюють там. У віддалених селах звична картина - відсутність чоловіків, лишились лише літні люди й діти.

Ще гірша економічна ситуація в Таджикистані, найбіднішій країні регіону. Проте там, на відміну від більш демократичного у ставленні до релігії Киргизстану, ще й проводиться широка кампанія по боротьбі з радикальним ісламом.

Введено неформальну заборону на носіння бороди, особам до 18 років заборонено доступ до мечетей, заборонено більшість ісламських шкіл. Особам, молодшим 45 років заборонено відправлятися на священну прощу (хадж) до Мекки. Тим, хто вже має 45 років потрібен офіційний дозвіл уряду.

А під шумок була заборонена й оголошена терористичним угрупуванням єдина реально діюча опозиційна сила в країні - Партія ісламського відродження Таджикистану.

Як наслідок, з'явилася категорія мігрантів, які їдуть до РФ навіть не для того, щоб заробляти, а щоб мати можливість "тихо відвідувати мечеть". Інша справа, що як вже зазначалося, реальність не відповідає їхнім уявленням.

До речі, хоча Оппелаар про це не згадує, але відомо, що саме транзитом через Росію відправився на війну в Сирію найбільш відомий таджик у рядах "Ісламської держави", полковник і командир підрозділу ОМОН Гулмурод Халімов.

Є версія, що він летів через "Шереметьєво" саме тому, що набрав собі в російській столиці групу потенційних бійців з числа гастарбайтерів.

Зараз "Ісламська держава" переживає занепад, їхати воювати за неї все менше бажаючих. Бійці, які мають військовий досвід в руках та халіфат в головах зараз будуть повертатися не лише на батьківщину, а й до Росії.