5 причин поразки України від Хорватії

Чому збірна України у відбірковому матчі чемпіонату світу-2018 поступилася Хорватії

Відсутність ігрової практики у багатьох футболістів

Головною проблемою тренера збірної України Андрія Шевченка перед ключовим відбірковим матчем чемпіонату світу-2018 проти Хорватії стала відсутність у багатьох гравців основного складу ігрової практики.

Центральний захисник Іван Ордець навесні лише зрідка з'являється у складі "Шахтаря", бо програє конкуренцію Ярославу Ракицькому. Правий оборонець донецького клубу Богдан Бутко взагалі цього року не зіграв за клуб жодного матчу, оскільки безнадійно сидить у запасі за спиною капітана "Шахтаря" Даріо Срни.

Для лівого вінгера нашої команди Євгена Коноплянки цей сезон і поготів перетворився на суцільний жах. Хавбек відправився з іспанської "Севільї" у оренду до німецього "Шальке" у пошуках ігрової практики, а натомість не потрапляє у новому клубі навіть до заявки на матч.

Не краща ситуація й у Артема Кравця, який стабільно грав за іспанську "Гранаду" восени, але після травми з основного форварда перетворився на запасного і збирає ігровий час по хвилинах.

Усі ці гравці вийшли у п’ятницю у стартовому складі збірної України. І те, що вони не грають за клуби у матчі з Хорватією відчувалося. Українці були на мить повільнішими, незграбнішими та на сантиметр неточнішими за суперників, що у підсумку й визначило підсумковий результат.

Вищий клас хорватських гравців

В той час, як половина українців веде у своїх клубах виснажливу боротьбу за право просто виходити на поле, більшість хорватів виблискує у європейських топ-клубах. Лука Модріч – це двигун середньої лінії мадридського "Реалу", Іван Ракітіч – гравець півзахисту "Барселони", Маріо Манджукіч – форвард італійського "Ювентусу", Нікола Калініч – ударна сила італійської "Фіорентини", а його одноклубник - опорний хавбек Мілан Бадель – трансферна мета одразу кількох суперклубів.

У грі з Україною те, що ці футболісти перебувають у відмінному тонусі та звикли до найвищої інтенсивності гри було очевидним. Вони не втрачали зосередженості ні на мить. Модріч постійно перебував у епіцентрі подій та за першої нагоди віддавав разючі передачі. Саме після одного з таких "розрізних" пасів Калініч на 38-й хвилині і забив переможний гол. Сам екс-форвард "Дніпра" тягнувся за найбезнадійнішими прострілами та навіть з мікрошансів витискав гольові моменти. Манджукіч шулікою кидався на кожен м'яч, самотужки організувавши в першому таймі вихід один на один після того, як обікрав вайлуватого Віктора Коваленка.

Все це створило збірній Хорватії необхідну перевагу, за якої вона просто не мала права втрачати очки у домашній грі з Україною.

Провали у центральній зоні

До всього українські футболісти ще й робили суперникам подарунки. Хоча варто відзначити, що темп гри у п’ятницю був невисоким і це ніби мало зіграти на руку нашій команді, гравці якої звикли до такої динаміки у чемпіонаті України.

Але, навіть не вмикаючи максимальних швидкостей, хорвати примушували наших гравців помилятися. Найвразливішою у збірної України виявилася центральна ось. У центрі півзахисту невдало діяв Коваленко, який приймав неправильні рішення, провалився у згадуваному моменті з виходом сам на сам Манджукіча, після якого українців врятувала лише штанга. Та абсолютно інертно зіграв у наступі, не зумівши стати зв'язковою ланкою між обороною та атакою. Своїми невдалими діями півзахисник "Шахтаря" примуси дуже пожалкувати, що на поле не зміг вийти Руслан Малиновський, який демонструє відмінний футболі у бельгійському "Генку", але не допоміг збірній, бо напередодні матчу захворів бронхітом.

А у центрі захисту слабко виглядав Олександр Кучер. Найгрубішої помилки він припустився, коли Україна пропустила гол. Захисник "Шахтаря" неправильно обрав позицію у карному майданчику та дозволив Ніколі Калінічу, який перебував спиною до воріт розвернутися та завдати удару по воротах. Хорват таким подарунком скористався.

Краще досвідченого Кучера на лівому фланзі діяв навіть 20-річний дебютант національної команди Микола Матвієнко, який не знітився проти зіркових опонентів, вправно діяв у захисті та кілька разів ефективно підключився до атаки, у одному з моментів ледве не перетворивши свій простріл на результативну передачу.

Інертна атака

Андрій Шевченко під час перших своїх матчів на чолі збірної України приємно вразив налаштованістю команди на наступальні дії. Наша команда з усіма суперниками грала з позиції сили. Навіть у гостьовому матчі з Туреччиною українці з перших хвилин матчу пішли у атаку, чим ошелешили суперників та відправили у їхні ворота два голи (гра завершилася унічию 2:2).

Але у Загребі так діяти Шевченко не ризикнув. Українці ніби й притримувалися позитивної ігрової філософії, виходячи з оборони за допомогою виважених передач, а не банальних виносів на чужу половину поля. Та гостроти у їхніх діях категорично не вистачало.

Євген Коноплянка на лівому фланзі пожвавився лише наприкінці матчу, коли часу на те, аби врятувати гру вже майже не залишалося. Андрій Ярмоленко справа ніби й перегравав суперників, проте на фірмові флангові рейди наважувався чомусь зрідка. Артем Кравець взагалі більшість ігрового часу провів без м’яча і отримав за весь матч лише одну нагоду, коли пробивав лежачи з незручної позиції.

Цього виявилося замало. Особливо ж дивною виглядає інертність України в атаці з огляду на проблеми хорватів у обороні. Суперники не могли розраховувати одразу на двох основних захисників – травмованих Ведрана Чорлуку та Шіме Врсалько – та вперше грали у новому варіанті оборони. Та належного тиску на найслабшу ланку суперника українці не створили.

Ставка на нічию

Великою мірою це було продиктовано поставленою метою збірної України на гру. Адже у передматчевих коментарях ні гравці, ні Андрій Шевченко не приховували, що їх у Загребі влаштує нічия. А Федерація футболу України навіть пообіцяла за нічийний результат для гравців преміальні.

Це було помилкою. Тим більше, що нічия у турнірному становищі українців категорично нічого б не змінила. Враховуючи, що Ісландія перемогла Косово, а Туреччина – Фінляндію, вони опинилися б на тому ж третьому місці. Погодившись на менше, Україна залишилася без нічого.

Після першого кола відбіркового турніру команда Андрія Шевченка має 8 очок та ділить третє місце зі збірною Туреччини. У Ісландії – 10 пунктів, а Хорватія набрала 13 очок і пішла у відрив - до першого місця та "прямої" путівки на чемпіонат світу. На Україну ж чекає запекла боротьба з ісландцями та турками за другу позицію та право зіграти у стикових матчах.

Турнірна таблиця

Розклад матчів