Димон, выйди вон! Чому в Росії спалахнули масштабні протести

Більше тисячі затриманих на масових акціях протесту в російських містах стали відповіддю путінського режиму на акцію проти корумпованості прем'єра Медвєдєва

Російська репресивна машина побила власний рекорд. У неділю, 26 березня, на масових акціях лише в Москві було затримано 1030 осіб. Згідно з даними сайту "ОВД-инфо" з них 120 людей на ранок понеділка лишаються у відділках.

Читайте також: Як в Росії поліція розганяла рекордні антикорупційні мітинги .Фоторепортаж

У Санкт-Петербурзі було затримано 130 людей. Близько десятка затриманих нараховується у багатьох інших містах - Владивостоці, Краснодарі, Южно-Сахалінську, Комсомольську-на-Амурі, Челябінську, Єкатеринбурзі, Самарі і т.д. В окупованому Сімферополі сімох людей затримали у кафе, де вони обговорювали можливу акцію, пишуть "Грани.ру". А в Махачкалі примудрились затримати навіть більше людей, ніж вийшло на мітинг.

Що стало причиною протестів

Головним організатором демонстрацій став Фонд боротьби з корупцією Олексія Навального (ФБК). Нещодавно організація оприлюднила власний фільм-розслідування, присвячений таємним статкам російського прем'єра "Он вам не Димон".

У фільмі демонструвалися його маєтки, яхти та виноградники. Наприклад, в одну з кімнат в палаці можна потрапити не виходячи з авто, на спеціальному ліфті. Зібрані свідчення, за словами Навального, доводять: Медвєдєв, лідер партії "Единая Россия", - один з найбільш корумпованих чиновників РФ.

Звісно, що на федеральних каналах фільм не показували, але його легко відшукати в інтернеті. Він викликав резонанс і на 26 березня ФБК запланував демонстрації, під час яких громадяни могли б висловити Медвєдєву своє ставлення.

Власне, справа не тільки в фільмі та корумпованості прем'єра. У громадян рівень доходів упав, тарифи виросли (подекуди в рази більше, ніж в Україні, до речі). Їхнє обурення владою, яка розкошує, поки вони затягують паски, закономірне.

Прогнозовано, влада більшості російських міст відмовила організаторам у проведенні акцій. Засновник ФБК Навальний закликав своїх прибічників виходити на протестну "прогулянку". І люди відгукнулися, зокрема, було багато молоді.

Навіть за офіційними даними поліції на мітинг у Москві вийшло близько 8000 людей, за оцінками організаторів їх було набагато більше. Люди скандували "Імпічмент", "Уряд у відставку", "Димон, выйди вон", "Росія без Путіна".

У Санкт-Петербурзі на акцію вийшло близько 15 000 людей. Вони вимагали відставки Путіна, Медвєдєва та губернатора міста Георгія Полтавченка. Також люди скандували "Ми тут влада" і "Геть царя!".

"Бити почали усіх підряд"

Але погуляти просто так людям не вдалося. Кількох активістів затримали ще до початку акції. Згодом "взяли" Навального - його запхали в поліцейський автобус. Мітингувальники намагались заблокувати авто та визволити опозиціонера, але безуспішно.

Сам політик написав у Twitter: "Хлопці, зі мною все добре. Не треба мене відбивати. Йдіть по Тверській. Наша сьогоднішня тема - боротьба з корупцією". Навального 27 березня чекає суд, який обере йому покарання як організатору та учаснику несанкціонованої акції.

Навального запихують в автозак. Фото: Reuters

Навального привезли в суд у Москві, 27 березня. Фото: Reuters

Спочатку, як пише сайт Meduza, поліцейський ОМОН та Росгвардія затримували лише тих, хто розгортав та піднімав плакати. Після того, як поліція спробувала затримати одного з чоловіків з плакатом, сталася бійка між молодими демонстрантами, одного омонівця повалили на землю, з іншого зірвали шолом.

Після цього почали хапати усіх підряд. Затримали навіть кількох випадкових перехожих, які опинились у натовпі.

Кілька разів у поліцію летіли пляшки, яблука та інший непотріб. Осколок однієї з пляшок випадково порізав брову фотокореспонденту Life (колишній Life news).

Акція та затримання у Москві. Фото: Reuters

Заламали навіть кількох неповнолітніх школярів. Один з них, британець по національності, був жорстоко затриманий ще до початку акції: його повалили на землю, били в пах та по ребрах, пише "Відкрита Росія".

Він був не єдиним постраждалим британцем на акції. Поліція також затримала журналіста газети The Guardian Алека Луна. Він написав у Twitter, що провів у автозаці та відділку 5,5 годин, хоча в нього є журналістська акредитація.

Коли він у відділку запитав, за що його схопили, поліцейський відповів: "Можливо, вас звинувачують у вбивстві Кеннеді". Згодом йому сказали, що затримали за те, що вигукував політичні гасла. Сам журналіст каже, що лише фотографував, як затримували демонстрантів.

Ближче до вечора поліція прийшла у приміщення ФБК та затримала усіх, хто там був. Приблизно о тій же порі було поранено поліцейського. Журналіст Російської служби BBC Андрій Сошніков написав, що його якийсь чоловік "ударив ногою в польоті" і той втратив свідомість. "Зараз його колеги б'ють взагалі усіх підряд", - відзначив журналіст.

У Петербурзі спочатку повідомляли про 50-60 затриманих, але згодом їхня кількість виросла до 131 особи. Серед них, так само, як і в Москві, є неповнолітні. На Дворцовій площі поліцейським кинули під ноги димову шашку.

Акція в Єкатеринбурзі. Фото: Фото: Владислав Лоншаков / Коммерсантъ

Затримання у Владивостоці. Фото: Reuters

Як реагували ЗМІ та влада

Сам прем'єр-міністр Медвєдєв, який був головним "героєм" демонстрацій, провів день, катаючись на лижах. Кількома днями раніше спікер прем'єра Наталя Тімакова назвала фільм-розслідування ФБК "пропагандистським випадом опозиційного та засудженого персонажа".

Начальник московського департаменту безпеки Володимир Черніков заявив, що правоохоронці діяли "чітко та професійно" та водночас "акуратно", намагаючись не завдати шкоди тим, хто зібрався. Загалом позиція російської влади щодо мітингу зводиться до того, що це провокація, а виводити людей на несанкціонований мітинг означає наражати їх на небезпеку.

Федеральні телеканали зробили вигляд, що жодних масових акцій взагалі не було. Як пише сайт "Фонтанка", телеканал "Россия 24" синхронно з акціями показував глядачам документальний фільм про бойовика "ДНР" Моторолу.

У випусках новин він розповідав про обставини загибелі Дениса Вороненкова, інтриги "Євробачення", лондонський теракт, контракти російських оборонщиків і трошки Путіна.

У "Вестях недели" на телеканалі "Россия 1" розповіли про затримання Навального, пораненого поліцейського та розбите обличчя фотокора Life. А ведучий Володимир Соловйов у фіналі своєї двогодинної передачі також згадав протести та сказав, що там, де вони були санкціоновані, все відбулося спокійно та без ексцесів.

Соловйов, звісно, бреше. Наприклад, у Казані, де організаторам вдалося добитися погодження акції через суд, були затримані кілька її організаторів - їх "брали" як до, так і після мітингу. Чотирьох учасників акції затримали також у Нижньому Тагілі, де відмова мерії також була успішно оскаржена через суд. А, скажімо, в Чебоксарах, де акція не була санкціонована, не затримали жодного активіста.

Репресивна машина в Росії жива і демонструє громадянам, що будь-яка непокора буде жорстоко каратись. Наступного року росіян чекає переобрання Путіна президентом, тож на відлигу розраховувати не варто.