live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Дмитро Гомон 13 квітня, 2017 четвер

7 причин, через які людство опинилося на порозі глобальної епідемії

Ризики блискавичного розповсюдження смертельних інфекцій по всій планеті значно зросли

Телеканал CNN поговорив з трьома спеціалістами в області охорони здоров'я і всі дають невтішні прогнози. Сьогодні ми не готові до викликів, які нам кидає сучасний світ, і реагуємо на проблему вже після її виникнення.

Медики назвали сім головних причин, через які значно зросли ризики швидкого розповсюдження небезпечних інфекцій на зразок Еболи, свинячого грипу, SARS (вірус атипової пневмонії) та Зіка.

Причина перша. Зростання населення та урбанізація

Збільшення кількості людей на планеті супроводжується зростанням частки міського населення. За прогнозом ООН, у 2050 році воно досягне 66%.

У містах люди живуть, їдять, працюють та пересуваються ближче одне до одного, аніж у сільській місцевості. Це робить їх вразливішими до зараження та швидшого поширення інфекцій, які розповсюджуються через повітря, комах чи забруднену воду.

Чим більше людей в місті, тим більше навантаження на санітарію, відзначає голова Центру глобальної безпеки здоров'я дослідницької організації Chatham House Девід Хейманн (David Heymann). Антисанітарія, відзначає він, є другим за потужністю джерелом інфекцій.

А третім - зростання потреби в їжі, через що фермери змушені вирощувати більше худоби та, відповідно, частіше перебувати з нею в тісному контакті. Тварини є переносниками багатьох хвороб, наприклад, туберкульозу великої рогатої худоби, сонної хвороби та пташиного грипу. А через те, що сільське населення частіше їздить до міст, зростає швидкість розповсюдження захворювань.

Причина друга. Вторгнення до нових середовищ

Зі зростанням людства зростає і необхідна для його розселення кількість землі. Люди переміщуються в раніше незаселені регіони, такі як ліси. На нових територіях відбуваються контакти з новими тваринами та новими видами інфекцій.

Зокрема, так сталося з лихоманкою Ласса. Через активне вирубування лісів у Нігерії велика кількість гризунів залишилась без домівки і переселилася ближче до людських помешкань. Саме вони й були джерелом хвороби.

Причина третя. Зміна клімату.

Саме зміна клімату призводить до збільшення кількості повеней та хвиль спеки. Це надає додаткові шанси для розповсюдження збудникам інфекцій, які передаються через воду, як-от холера. Також це переміщає у нові регіони інфікованих комах.

ВООЗ прогнозує, що з 2030 по 2050 зміна клімату спричинить 250 тисяч додаткових смертей через тепловий стрес, недоїдання та розповсюдження інфекцій типу малярії.

Причина четверта. Глобальне подорожування

Кількість туристів зросла до 1,2 млрд у 2015 році, свідчать дані Всесвітньої Туристичної Організації. Це на 50 млн більше, ніж було в 2014 році. І це значно збільшує ризик переміщення інфекцій. Головна небезпека криється в тому, що збудник може потрапити дуже далеко за той час, поки хвороба перебуває в інкубаційному періоді та її симптоми не помітні.

Пандемія синдрому SARS у 2003 році почалась з того, що доктор Лю Дзяньлунь приїхав ще без жодних ознак хвороби у Гонконг. Там від нього заразились кілька іноземців. Менше ніж за чотири місяці було зафіксовано 4000 випадків зараження, з яких 550 призвели до смерті пацієнтів. По них усіх можна простежити шлях вірусу до лікаря Лю. Загалом же хвороба розповсюдилась по 37 країнах світу та забрала життя 774 людей.

Загалом епідемія SARS забрала життя 774 людей з листопада 2002 року по липень 2003. Фото: Reuters

Причина п'ята. Військові конфлікти

Правила гігієни та стан державної системи охорони здоров'я залежні від стабільності країни. Військові конфлікти знижують здатність країни протидіяти спалаху пандемії. А якщо конфлікт перебуває у гарячій стадії, інфекція може просто розквітнути.

Саме це спостерігали лікарі під час спалаху Еболи в 2014 році в Сьєрра-Леоне, Гвінеї та Ліберії. Економіка та інфраструктура усіх трьох країн перебували в занепаді й лихоманка косила людей десятками.

Раніше кілька спалахів у Демократичній Республіці Конго вдавалося успішно загасити та не дати вийти за межі невеликих селищ. "Якщо інфекція лишається локальною, вона вигоряє", - констатує Хейманн.

Ебола у 2014 році вийшла за межі Африки. Фото: Reuters

Причина шоста. Дефіцит медичного персоналу на місці спалаху

Країни, де спалахи інфекцій більш ймовірні, як правило мають нестачу лікарів та медичних сестер. Це як правило бідні країни і медпрацівники мігрують у пошуках кращої роботи та життя. Статистика ВООЗ свідчить, що в 75 країнах на тисячу населення припадає менше 1 лікаря. А в 50 країнах на кожну тисячу припадає менше однієї санітарки або акушерки.

Причина сьома. Більше інформації

У цьому випадку йдеться не стільки про власне спалах інфекції, скільки про розповсюдження інформації про нього. Інформаційна доба та новий рівень комунікацій приніс нові рівні страху та більше способів його розповсюдити.

Якщо раніше про спалах у віддаленому регіоні багато людей могло й не довідатися, сьогодні інформація про нього розповсюджується миттєво та інколи у спотвореному вигляді. Це призводить до підсилення панічних настроїв, непевності населення та загалом формує уявлення, що кількість небезпечних інфекцій за останні роки значно зросла.

Потрібен глобальний авторитет. За словами Хейманна, ВООЗ може ним бути, але організації варто навчитися більш швидко та прозоро працювати з інформацією. Зокрема, ВООЗ активно критикували за непідготовленість та повільну реакцію на спалах Еболи в 2014 році.

"Не вся інформація в інтернеті чи соцмережах точна. Забезпечення чіткої комунікації для громадськості критично важлива", - відзначає голова наукового експертного комітету Коаліції інновацій готовності до епідемій Марк Файнберг (Mark Feinberg).

Загалом же, підсумовує CNN, експерти одностайно вірять у те, що наступний спалах найбільш вірогідно буде несподіванкою - і ми маємо бути готові.

Введіть слово, щоб почати