live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
img
Дмитро Гомон 18 квітня, 2017 вівторок

Брекзіт, дубль два. Що принесуть Великій Британії та світу дострокові вибори

Британський прем'єр-міністр Тереза Мей струснула весь світ несподіваною новиною про те, що 8 червня відбудуться дострокові парламентські вибори

Британський прем'єр-міністр Тереза Мей струснула весь світ несподіваною новиною про те, що 8 червня відбудуться дострокові парламентські вибори

Голова британського уряду повідомила своїм громадянам, що дострокові вибори мають відбутися трохи більше, ніж за півтора місяці - у четвер, 8 червня. Хоча нещодавно Тереза Мей говорила, що не підтримує ідею дострокових виборів. Зокрема, вона це заявляла на камеру в червні та вересні 2016 року. Лише місяць тому, 20 березня, речник прем'єра запевнив, що "загальних виборів не планується".

Пані прем'єр-міністр пояснила, що зараз опозиційні партії чинять спротив виходу Великої Британії з Євросоюзу та намагаються заблокувати процес. Вона має намір завоювати більше голосів для своєї Консервативної партії і створити міцніший уряд.

Головною темою виборів, безперечно, буде Брекзіт. У певному сенсі, це буде повторне голосування щодо намірів Великої Британії вийти з Євросоюзу.

Після виборів, зміцнивши свої позиції, прем'єр-міністр збирається розпочати, нарешті, процедуру виходу зі складу ЄС. Отже, жодної мови про "м'який Брекзіт" чи його призупинення мова не йде. Мей сигналізує всьому світу, що Велика Британія не збирається міняти свою думку та остаточно залишає склад ЄС.

Чому Мей вирішила, що їй не вистачає влади

Справа в тому, що Тереза Мей отримала пост прем'єр-міністра не завдяки перемозі на виборах, а після внутрішньої партійної боротьби. А це зовсім не те саме, що мандат народної довіри.

Попередні парламентські вибори проходили в 2015 році. Більшість отримали консерватори на чолі з Девідом Кемероном. Не в останню чергу своїй перемозі він завдячував небезпечній грі, яку політик затіяв із референдумом про вихід з ЄС. Він обіцяв, що у випадку перемоги прихильників Брекзіту піде у відставку і дотримав слова.

Після низки інтриг у середовищі табору прихильників виходу з ЄС, прем'єром стала Тереза Мей. Проте навіть у власній партії вона не має стабільної підтримки, особливо у питанні Брекзіту. Є ті, хто підтримує вихід, а є й такі, хто проти. Тож новими виборами вона має намір виправити ситуацію та зміцнити свою позицію. Якщо її план завершиться успішно, прем'єр-міністр отримає можливість керувати Великою Британією до 2022 року.

В інтерв'ю телеканалу ITV Тереза Мей розповіла, що "довго та важко" роздумувала про своє рішення. До нього вона дійшла під час пасхальної пішої прогулянки з чоловіком в Уельсі.

"Я довіряю британському народу. Я збираюся просити британський народ вкласти свою довіру в мене", - сказала вона.

Для того, щоб вибори відбулися, Мей потрібно провести відповідний законопроект через парламент та отримати підтримку в дві третини голосів. Із цим, скоріш за все, проблем не буде. Більшість партій вже пообіцяла підтримати дострокові вибори. Опозиційні до уряду лейбористи, ліберал-демократи, члени Шотландської національної партії, представники партій Уельсу та Північної Ірландії - усі сподіваються покращити свій результат.

Чому Мей переконана, що виграє

Британський прем'єр недарма оголосила про дострокові вибори саме зараз. Її розрахунки базуються на соціології, яка свідчить що рейтинг консерваторів зараз значно перевищує рейтинги їхніх політичних суперників. Серед них основні - це лейбористи, ліберал-демократи та члени Шотландської національної партії.

За даними опитування компанії ComRes для видань The Sunday Mirror та The Independent, відрив консерваторів від найближчих суперників (лейбористів) складає 21%. За даними опитування компанії YouGov для видання Times, відрив складає 17%.

Дані YouGov також свідчать, що персональний рейтинг самої Терези Мей так само найвищий. 48% британців вірять, що вона здатна укласти найкращу угоду з ЄС про вихід. 50% британців хочуть бачити її на посту прем'єра. І лише 14% бачать на цій посаді лідера лейбористів Джеремі Корбіна. Що дуже цікаво, ще 36% не визначились зі своїми симпатіями. Простіше кажучи, це ті, хто не бачить зараз жодного лідера, якому можна було б довіряти.

Реакція Євросоюзу

Загалом у ЄС вважають, що вибори - то внутрішня справа британців. Там сподіваються на їхнє швидке проведення і перехід безпосередньо до Брекзіту. Тягнути кота за хвіст - найгірший варіант.

"У громадян Великої Британії буде можливість висловитись з приводу того, як вони бачать майбутні відносини між своєю країною та ЄС", - заявив координатор Брекзиту від Європарламенту Гі Вергофстадт.

Якщо вірити соціологам, сенсації не станеться. Розлучення британців із Євросоюзом нарешті стане не лише оголошеним наміром, але й процесом. Україні ж доведеться мати справу з новим форматом Євросоюзу.

новини партнерів

17 жовтня, 2017 вівторок

16 жовтня, 2017 понеділок

16 жовтня, 2017 понеділок

15 жовтня, 2017 неділя

14 жовтня, 2017 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати