7,5 млн подрузі Путіна, але лідер - Макрон. Чим здивували вибори у Франції

Перший тур французьких виборів, як не дивно, закінчився прогнозованим результатом: у фіналі зустрінуться позапартійний політик та подруга Путіна

Згідно з даними майже фінальних підрахунків голосів міністерства внутрішніх справ Франції за лідера руху "Вперед!" Еммануеля Макрона проголосувало 23,9% виборців, а за лідера "Національного фронту" Марін Ле Пен 21,4%.

Воно ж зазначає, що таким чином за Макрона проголосувало 8,2 млн французів, а за Ле Пен - майже 7,5 млн. Обидва виходять у другий тур виборів, який відбудеться 7 травня.

Підрахунки голосів виявили, що Марін Ле Пен підтримували здебільшого мешканці сільської місцевості. За Макрона активно голосувало міське населення, особливо у мегаполісах. Наприклад, у Парижі за Ле Пен проголосувало лишень 5% виборців.

Лідер "Республіканців" Франсуа Фійон та радикальний лівак Жан-Люк Меланшон, яким давали непогані шанси потрапити в другий тур, отримали близько 19%. Прогнозовано, провалилися соціалісти. Оскільки їхній лідер та чинний президент Франсуа Олланд відмовився балотуватись, вони виставили кандидатом Бенуа Амона. Він набрав 6,29% голосів.

Які шанси в кандидатів далі

Макрон реагує на оголошення перших результатів голосування. Фото: Reuters

Щодо прогнозів на другий тур, то всі останні опитування показували, що Макрон з солідним відривом переможе Марін Ле Пен у другому турі. Найсвіжіші дані показують, що розклад буде 60% на 40%. А оскільки соціологи більш-менш виправдали довіру під час екзит-полів, можна спробувати повірити їм і в даних щодо другого туру.

Скоріш за все Макрон забере собі голоси виборців, які зазвичай підтримували соціалістів. Прем'єр-міністр Бернар Казньов одразу після публікації даних екзит-полів, закликав прихильників своєї партії підтримати Макрона.

Цей жест може зіграти злий жарт з енергійним претендентом на президентський пост. Французи сильно розчаровані урядуванням соціалістів та їхнього президента Франсуа Олланда. Тож той факт, що Макрона підтримує діюча влада може зіграти проти нього.

Політик і сам це усвідомлює. В одному з перших своїх коментарів після оголошення результатів екзит-полів він сказав, що перший раз в історії сучасної Франції до другого туру не потрапили ані лівоцентристи, ані правоцентристи - жодна з двох мейнстрімівських партій, які керували країною з часів Другої світової. Макрон, хоча й сам є вихідцем з французької керівної еліти, прагне не асоціюватися з нею.

Прихильники Макрона радіють його перемозі. Фото: Reuters

Що цікавіше, лідера руху "Вперед!" підтримав і його затятий суперник - Франсуа Фійон. Представник згаданих мейнстрімівських правоцентристів заявив, що "не в його генах" утримуватись від голосування. Особливо у той момент, коли "екстремістська партія наближається до влади".

За його словами, "Нацфронт" добре відомий насильством та нетолерантністю, а його програма "приведе нашу країну до банкрутства, а Європу - до хаосу".

"Немає іншого вибору, аніж проголосувати проти крайніх правих. Я проголосую за Еммануеля Макрона", - сказав Фійон. Якщо виборці правоцентристів, яких лякає радикалізм "Нацфронту", прислухаються до свого політичного лідера, Макрон переможе.

Ле Пен: "Це історичний результат"

Марін Ле Пен виступає перед своїми прихильниками після голосування. Фото: Reuters

Під час виступу перед своїми прихильниками лідерка "Нацфронту" сказала, що французький народ зараз має дуже простий вибір: обрати продовження шляху до повної дерегуляції чи обрати Францію.

"Настав час звільнити Францію від пихатих еліт, які хочуть диктувати, як ми маємо поводитись", - сказала Марін Ле Пен.

Тим часом у Парижі на площі Бастилії особливо буйні молоді анархісти побилися з поліцією на знак протесту проти виходу Ле Пен в другий тур. Їх довелося розганяти сльзогінним газом.

Протести на Площі Бастилії. Фото: Reuters

Для сім'ї Ле Пенів та "Нацфронту" це не перший вихід у другий тур. У 2002 році батько Марін Жан-Марі Ле Пен спромігся потрапити в другий тур, де його опонентом став чинний президент Жак Ширак. Тоді помірковані праві та ліві об'єднались, щоб не дозволити перемогти відвертому антисеміту і расисту. Ширак переміг з приголомшливо великим результатом.

Злі язики подейкують, що це була технологія, яка добре себе виправдала. Подібне було й в історії України. Леонід Кучма, коли балотувався на другий строк, зробив усе, щоб опинитися в другому турі віч-на-віч з лідером комуністів Петром Симоненком. Більшість виборців, налякана перспективою повернення комуністів, проголосувала за Кучму.

У Марін Ле Пен зараз ситуація кардинально інша. Її високий рівень підтримки базується на розчаруванні французів чинним істеблішментом, політикою Євросоюзу та страхом перед мігрантами й тероризмом.

Напередодні дня голосування у Франції стався черговий теракт - прихильник "ІД" застрелив поліцейського.

Парламентські вибори

На президентських виборах боротьба за владу у Франції не завершиться. Чи зможе президент повноцінно керувати державою визначать вибори до Національної Асамблеї - нижньої палати парламенту. Вони призначені на 11 та 18 червня - тобто, вони пройдуть майже одразу після президентських перегонів.

Для обох кандидатів забезпечити собі урядову більшість серед депутатів буде непросто. Макрону доведеться шукати союзників серед ліво- та правоцентристів.

Ле Пен, якщо виграє вибори президента, навряд чи набере більшість ще й у парламенті, пише журналістка The Guardian Анжеліка Крісафіс. "Але її партія сподівається збільшити число парламентарів у 577-місній Національній Асамблеї. На даний час Ле Пен має лише двох членів парламенту", - зазначає вона.

Вихід Макрона у другий тур - дуже гарний знак для України. Його суперниця Марін Ле Пен не приховує своїх симпатій щодо Путіна, вважає Крим російським, а накладені на РФ санкції - безглуздими. Але Макрона чекає важка боротьба за симпатії розчарованих традиційними політиками французів.