Кривава бійка у парламенті Македонії: Що трапилось і до чого тут Росія

Дмитро Гомон
28 квітня, 2017 п'ятниця
13:41

У парламенті Македонії сталася жорстока бійка з кровопролиттям за участі місцевих націоналістів, яких підтримує Кремль

Македонський парламент погрожує відібрати у Верховної Ради лідерство по масштабності бійок в сесійній залі. Під вечір 27 квітня тамтешні націоналісти увірвалися в приміщення та розбили голову лідеру опозиції та його однопартійцям.

Поранений під час бійки лідер опозиції Зоран Заєв. Фото: Reuters

Маски, бійка, прапори і гімн

Приводом для безладу стало обрання спікером представника албанської меншини Талата Джафері. Досі в історії країни албанець ніколи не обіймав цю посаду. Обрання підтримали не лише албанські політичні сили, а й опозиційна Соціал-Демократична партія Македонії.

Перед будівлею парламенту в цей час відбувався протест групи підтримки пропрезидентської партії ВМРО-ДПМНЄ (VMRO-DPMNE). Західні ЗМІ зазвичай називають її націоналістичною або ж консервативною силою. Вона керувала країною останні десять років.

Коли стало відомо про обрання спікера, група мітингувальників приблизно з сотні людей розпочала штурм будівлі парламенту. Вони відтіснили поліцію, яка, схоже, не дуже намагалася їм протидіяти, та увійшли в сесійну залу вимахуючи прапорами Македонії та співаючи національний гімн.

Мітингувальники намагаються пробитися в приміщення парламенту. Фото: Reuters

Мітингувальники в приміщенні парламенту. Фото: Reuters

Поліція намагається не пустити протестувальників у сесійну залу. Фото: Reuters

Бійку розпочала група приблизно з десятка молодиків у масках, причому відбувалася вона в кімнаті для преси. На відео видно, що в хід окрім кулаків пішли штативи й крісла. На одному з відео видно, що окрім Заєва били опозиціонерку Радмілу Секеринську - її схопили за волосся й кинули на підлогу.

На відео та фото також видно, що протестувальники розбили голову лідеру соціал-демократів Зорану Заєву та ще кільком депутатам. Націоналісти оточили депутатів і не давали їм вийти з приміщення. Згодом поліція спромоглася витіснити протестувальників із зали.

Міністр внутрішніх справ країни Агім Нухіу розповів, що були поранені 10 депутатів, кілька журналістів і поліцейських. Опозиція та провладна партії звинувачують одна одну в провокаціях. Зокрема, опозицію звинувачують в спробі перевороту, оскільки Джафері обирали після того, як його попередник закрив засідання.

Протестувальники в сесійній залі. Фото: Reuters

Протестувальники в сесійній залі. Фото: Reuters

Протестувальники в сесійній залі. Фото: Reuters

Два роки кризи

Жорстока бійка в парламенті стала закономірним наслідком кризи, яка продовжується у країні з весни 2015 року. Останні десять років Македонією керує ВМРО-ДПМНЄ на чолі з прем'єр-міністром Ніколою Груєвським.

Приблизно два роки тому його правління отримало удар через грандіозний скандал з масовим прослуховуванням. Виявилося, що уряд моніторив чиновників, журналістів, громадських і політичних діячів - загалом близько 20 тисяч людей.

Акції опозиції часто відбувалися й до того, та після скандалу вони стали масштабніші. Не раз демонстрації переходили в жорстокі сутички з поліцією. Кілька міністрів пішли у відставку, але прем'єр-міністр Нікола Груєвський вперто лишався на своєму посту.

Євросоюз намагався переконати владу піти на поступки опозиції. Ситуація мала вирішитися після парламентських виборів. Вони відбулися в грудні 2016 року, але результат тільки погіршив ситуацію. Партія влади ВМРО-ДПМНЄ отримала 51 місце в 120-місному парламенті. Опозиційні соціал-демократи - 49. Для формування уряду необхідно мати 61 голос.

Президент країни Ґеорґе Іванов доручив сформувати уряд однопартійцю Груєвському. Але той не спромігся знайти необхідну кількість депутатів. Натомість у лідера опозиції Заєва голоси є - він домовився про підтримку з депутатами-албанцями.

Але Іванов відмовляється надати йому право сформувати уряд. Він апелює до того, що в уряд намагаються проникнути політики, які будуть здійснювати албанську, а не македонську політику.

Албанська проблема

У Македонії, де живе близько 2 млн людей, албанці складають приблизно чверть населення. У 2001 році вони спробували створити власну державу поблизу з албансько-македонським кордоном та розпочали війну. У чомусь це нагадувало події на Донбасі.

Війна тривала сім місяців, допоки урядові сили не отримали перевагу в повітрі, після чого бойові дії албанцв зійшли нанівець. Після конфлікту розпочався політичний діалог під егідою НАТО. Албанцям надали широкі політичні права в обмін на відмову від спроб створити власну державу.

Лідер албанських сепаратистів Алі Ахметі очолив політичну партію, яка стала парламентською та в різні часи входила до коалції то з соціал-демократами, то з ВМРО-ДПМНЄ. Зараз вона в опозиції до ВМРО-ДПМНЄ. До речі, раніше у партії влади не було таких упереджень щодо албанців. Наприклад обраний вчора спікером албанець Джафері два роки працював міністром оборони країни. 

Зовнішній тиск

Події в Македонії мало б цікавили світову пресу, однак ця маленька країна є ареною великих геополітичних ігор.

Росія розглядає її як свою можливу опору на Балканах і точку, звідки можна працювати над дезінтеграцією Європи. Вона наполегливо працює над тим, щоб не допустити вступ Македонії в НАТО і ЄС. "Газпром" запланував тягнути через Македонію газопровід "Турецький потік" після того, як не вдалося домовитися з Болгарією.

"Кремль зацікавлений у дестабілізації ситуації на Балканах в цілому, щоб розхитати південне "підбрюшшя" Європи, адже політика Кремля - сіяти дестабілізацію, дискредитуючи цим ЄС і його цінності. Водночас, збільшення точок нестабільності в Європі, як вважають у Москві, відверне увагу, хоча б на певний час, від анексії Криму і війни на сході України", - розповів сайту Еспресо керівник міжнародних програм "Стратегія ХХІ" Віталій Мартинюк.

Євросоюз зацікавлений, щоб ситуація в Македонії вирішилася мирно, бо нащо їм гаряча точка на Балканах. Брюссель і Вашингтон намагаються переконати Іванова та Груєвського визнати програш і дати можливість сформувати уряд політичним опонентам.

Росія, натомість, підтримує Іванова й Груєвського в їхній упертості та звинувачує ЄС в спробах тиску на незалежну державу та намаганнях утворити в Македонії проалбанський уряд.

21 квітня МЗС РФ випустило заяву про "великоалбанську загрозу стабільності на Балканах". Мовляв, Тірана разом із Косово намагаються відтворити давню мрію про створення Великої Албанії за рахунок розвалу Македонії, Сербії та інших балканських країн.

За словами Віталія Мартинюка, наразі немає прямих доказів причетності Москви до подій, які відбулися у Скоп'є 27 квітня. "Та водночас у місцевих ЗМІ з'явилися повідомлення, що в столицю Македонії планують прибути фанати російського футбольного клубу "Зеніт" для підтримки руху "Спільно за Македонію", який власне і організував "вторгнення" у македонський парламент", - говорить експерт.

Він прогнозує, що Росія і надалі уникатиме прямого втручання в конфлікт, але надаватиме підтримку неурядовим рухам.

Теги:
Читайте також:
Київ
+1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.66
    Купівля 38.66
    Продаж 39.17
  • EUR
    Купівля 42.06
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
19 березня
05:59
Леонід Пасічник
Справу щодо очільника "ЛНР" Пасічника передано до суду: йому загрожує 10 років тюрми
05:46
Володимир Путін
У ISW пояснили, як Путін використає "рекордні" показники на "виборах" у війні проти України
05:34
розвідувальні безпілотники MQ-9A Reaper
Американський дрон Reaper здійснив аварійну посадку у Польщі
05:08
Петр Павел та Володимир Зеленський
Невдовзі Європа зможе виробляти необхідну кількість боєприпасів, зокрема й для України, - президент Чехії
04:40
Еммануель Макрон
Франція підтримала Польщу щодо обмеження експорту сільгосппродукції з України, - Politico
04:12
Дональд Трамп
Нездійсненна сума: Трамп шукає кошти для сплати $464 млн застави у справі про шахрайство
03:44
російська пропаганда
У Латвії заблокували низку сайтів з російською пропагандою
03:16
Росія може використати супутникові дані приватних компаній для ударів по Україні, - The Atlantic
02:48
Сі Цзіньпін і Еммануель Макрон
У травні лідер Китаю Сі Цзіньпін може відвідати Францію, - Politico
02:20
Літак Raynair
Гібридна війна РФ: на Балтиці понад 870 літаків мали проблеми з навігацією
01:52
Центробанк Росії
Євросоюз розробив механізм передачі Україні прибутків з заморожених активів РФ, - Bloomberg
01:24
поліція польщі
Міжнародний Комітет захисту журналістів заступився за українських розслідувачів, затриманих у Польщі під час роботи
00:56
SkyUp
Авіакомпанія SkyUp отримала сертифікат операційної безпеки IOSA
00:28
Мая Санду
Санду попросила парламент Молдови призначити референдум про вступ у ЄС
00:03
безпілотник
Асиметричні рішення для переваги над противником: Сирський назвав пріоритет у технологічному розвитку ЗСУ
2024, понедiлок
18 березня
23:40
Реджеп Ердоган та Путін
Ердоган привітав Путіна з "переобранням" і заявив про готовність до посередництва в переговорах із Україною
23:28
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив антиукраїнському президенту Мілановичу йти на вибори до звільнення поточної посади
23:00
Олексій Навальний
"Відповідальні за вбивство Навального": Боррель оголосив про санкції проти 30 фізичних і юридичних осіб
22:33
метро "Лісова"
Метро Києва за керівництва Брагінського замовило ремонт на 1,58 млрд грн у родички його бізнес-партнера, - Bihus info
22:29
НАТО
Розміром з невелике місто: у Румунії почали будувати найбільшу в Європі базу НАТО
22:02
FPV-дрон
Розбирали знайдений FPV-дрон: на Херсонщині троє цивільних загинули від вибуху боєприпасу
21:58
Ексклюзив
Придністров'я
"Навіть тамтешні військові РФ": генерал Маломуж пояснив, чому контингент у Придністров'ї не прагне воювати проти України
21:35
Оновлено
путін
За версією російської ЦВК, Путін переобрався президентом РФ із понад 87% підтримки. Реакції світу
21:34
Ексклюзив
Українські фермери до кордону з Польщею привезли знищену російськими обстрілами й мінами сільгосптехніку
​Засіяти 12 млн гектарів: у Всеукраїнській аграрній раді назвали проблему українських виробників
21:09
Ще три сім’ї разом з дітьми виїхали з ТОТ: Україна надає всіляку допомогу
Обшуки, погрози, залякування: з ТОТ Запорізької та Донецької областей виїхали ще три родини з дітьми
21:00
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни перекидають резерви на Авдіївський напрямок, щоб підтримати темпи наступу. Колонка Сергія Згурця
20:24
Ексклюзив
депортація дітей з окупованих теріторій в Росію
Викрадених дітей Росією більше, ніж відома кількість, - юристка Рашевська
20:18
Оновлено
Президент України Володимир Зеленський
Цьогоріч вийдемо на максимум оборонного виробництва за час незалежності, - Зеленський після Ставки
20:05
OPINION
Митрополит Епіфаній
Нинішній Великий піст — насамперед про стійкість
19:56
Кол-центр, що виманював кошти у громадян ЄС: СБУ з латвійськими правоохоронцями ліквідували міжнародну схему
19:51
Оновлено
Сенатор США Ліндсі Грем прибув до Києва: каже, що спікер Джонсон шукає спосіб просунути допомогу Україні
19:47
Ексклюзив
Сумщина
"Немає проїзних мостів": журналістка Яцина про евакуацію з прикордоння на Сумщині
19:44
Огляд
На фото: Порноакторка Юлія Сенюк (Джозефіна Джексон)
Захоплюватися не можна засуджувати: чому допомога військовим від української порноакторки Джозефіни Джексон викликала суперечки
19:26
Жіноча збірна України з фехтування на шаблях - бронзова призерка Кубка світу у Сінт-Нікласі (Бельгія)
Жіноча збірна України з фехтування здобула бронзу Кубка світу в Сінт-Нікласі
19:26
військові, ЗСУ
На Новопавлівському напрямку росіяни за підтримки авіації 21 раз намагалися прорвати оборону ЗСУ, - Генштаб
19:16
прикордонник
Збільшення на 15 тис. військовослужбовців ДПСУ: уряд вніс законопроєкт до ВР
19:00
прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо
"Це божевільна робота, яку я роблю": прем'єр Канади Трюдо заявив, що щодня думає про відставку
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 754-го дня війни: під час рейду в Білгородську та Курську області РФ ліквідовано понад 600 росіян, а Армія дронів за два тижні знищила 88 танків окупантів
18:52
Агенти "АТЕШ" розвідали пункт постійної дисклокації 126 окремої бригади берегової оборони ЧФ РФ у Перевальному
Партизани розвідали пункт дислокації 126-ї окремої бригади берегової охорони ЧФ РФ у Перевальному, що в Криму
18:49
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Каміш і його колега з Німеччини Борис Пісторіус, Польща, 18 березня 2024 р.
Польща та Німеччина створять бронетанкову коаліцію для підтримки України
Більше новин