Обід за розкладом. Як ProZorro змінило систему харчування військових

"Еспресо" провело громадську ревізію солдатської їдальні, аби виявити, що змінилося у системі харчування військовослужбовців після того, як закупівлю послуг з харчування чиновники Міноборони почали проводити на електронному майданчику Prozorro

З квітня 2016 року харчування військовослужбовців  у стаціонарних умовах та забезпечення продовольством військових частин у зоні проведення Антитерористичної операції здійснюють компанії-переможці тендерних торгів у системі Prozorro.

Таким кардинальним змінам у системі продовольчого забезпечення Збройних сил чинився шалений опір. Насамперед представниками тих сил, які роками збагачувались на схемах розкрадання бюджетних коштів, залишаючи солдата напівголодним. Цьому сприяли застарілі, незмінні з 1960-х років стандарти та норми продовольчого забезпечення, фізично немічна матеріально-технічна база.

А ще - непрозора й недосконала процедура укладання контрактів з підрядниками, за якими стояли чиновники у погонах. Маючи міністерське покровительство, фірми вигравали контракт за контрактом, незважаючи на непоодинокі повідомлення про невідповідність харчування встановленим нормам і навіть випадки отруєнь військовослужбовців неякісними харчами.

Але за кілька останніх років були розроблені нові норми харчування військовиків у різних умовах несення служби, нова система формування меню, діє електронний майданчик для закупівель продовольства та послуг. Як результат - раціон військовослужбовців збільшився із 35 продуктів до 235, урізноманітнилося меню, зросла якість харчування.

І головне, наголошують у Міноборони, – до організації харчування військ не допускають компанії, які скомпрометували себе корупційними діями. Відсіюють також фірми, які демпінгують цінами, але не готові надавати такі послуги.

На останніх електронних торгах у системі Prozorro кілька компаній пропонували ціни за харчування нижчі, ніж є на ринку. Та, як виявилося, фірми не лише не відповідали кваліфікаційним вимогам, а й не мали штату співробітників, необхідного обладнання й досвіду роботи.

Лише завдяки пильності членів тендерної комісії Міністерства оборони та державницькій позиції Антимонопольного комітету пропозиції горе-комерсантів, які межували із замахом на підрив обороноздатності країни, було відкинуто. Адже йшлося про харчування військовослужбовців у стратегічно важливих регіонах – у прилеглих до зони проведення АТО областях та безпосередньо на лінії зіткнення.

Та вчасно провести продовольчі торги у системі Prozorro – лише початок справи. Аби контролювати якість організації харчування солдатів, Міністерство оборони регулярно відряджає мобільні групи перевіряльників у місця дислокації військових частин. Провести громадську ревізію не "зразково-показової" солдатської їдальні, а звичайної, розташованої подалі від столиці, вирішила й редакція "Еспресо". Яким обідом годують солдата у військовій частині, де нещодавно змінилася компанія-постачальник, з’ясовувала наша кореспондентка Надія Басіч.

Ми прибули до Дніпропетровської зенітно-ракетної бригади в обідню пору, заздалегідь не погоджуючи наш візит. У солдатській їдальні саме накривають столи. Обідня зала простора, але потребує косметичного ремонту. На обід сьогодні тут борщ український з м’ясом, зі сметаною та пампушками з часником, м’ясо відварне порційне з картопляним пюре, каша гречана розсипчаста із соусом, а ще салат із консервованих огірків, консервовані помідори, ковбаса, сало, чай, узвар, хліб, булочка, яблука, джем, мед. Солдати приходять обідати невеликими групами.

"Чим снідали?" – цікавимося у солдатів.

"М'ясо тушковане з макаронами, салат вітамінний із зеленим горошком, сир голландський, булочка з маслом, - перелічує водій роти матеріального забезпечення, солдат Максим Лунін. – Дівчата-кухарки відкликаються на всі наші прохання. Якщо хтось попросить  яку страву приготувати, я ще ні разу не чув відмови".

Військовослужбовців Дніпропетровської зенітно-ракетної бригади  - 63 "строковиків" та 30 "контрактників" - із 1 квітня годує компанія "ВІЙСЬКТОРГ", яка перемогла у весняному тендері Міноборони.

"Ми намагаємось максимально наблизитись до принципів харчування військових, які використовуються в арміях західних країн, тому запровадили нову систему - так званий "шведський стіл", - розповідає начальник Придніпровського управління компанії "ВІЙСЬКТОРГ" Віктор Кушнір. Він одягнутий у кітель шеф-кухаря, щойно повернувся з гарячого залу кухні.

За словами Кушніра, раніше солдатів військової частини годували порційними стравами. Що начальник їдальні розпорядився приготувати з обмеженого продуктового складу, те й подавали на стіл. Тепер же кухарі готують кілька меню, які, виходячи з  норм продуктового забезпечення, складають начальник продовольчої служби військової частини та представник компанії.

 "Солдат раніше підходив на лінію роздачу й отримував одну першу страву, одну м’ясну страву, один гарнір, одну холодну закуску. Тепер військовослужбовцю пропонується щонайменше два види страв, свіжі фрукти. Вибір – як у тризірковому готелі", - Віктор Кушнір підводить нас до лінії роздачі страв.

Працівниці їдальні – дві молодиці у чистеньких фартушках - насипають гарячий борщ із електричного супника. Солдати набирають у тарілки другу страву. Скільки покласти собі у тарілку, кожен військовослужбовець вирішує сам. За кілька хвилин кухарі приносять нові деко з тушкованою картоплею та соковитим м’ясом – попередні солдати буквально змели просто на наших очах.

"Страви смакують, - не приховує задоволення стрілець роти матеріального забезпечення, солдат Сергій Богуславський. - Коли перевели на шведську лінію, з’явився вибір страв, гарніру, чай чи сік можна вибрати. Це набагато краще, якщо порівняти з порційною їдальнею, яка була досі".

Працівників у свою команду Віктор Кушнір обирав і зі складу кухарів компанії-попередниці. Каже, у військовослужбовців з кухарами склалися доброзичливі стосунки.

"Люди висококваліфіковані, знають свою справу, дуже швидко адаптувались до нової системи, яку ми запровадили. Але перед усіма працівниками попереднього постачальника послуг, яких ми взяли до себе, була висунута одна жорстка вимога – якщо буде зафіксований хоча б один випадок зникнення продуктів з кухні – миттєве прощання без будь-яких попереджень", - каже Віктор Кушнір.

Ми залишаємося у військовій частині й на вечерю. Кухарі приготували солдатам рибу з овочами та кашею, частують чаєм та булочками з маслом. Куштуємо страви й підбиваємо загальну вартість триразового харчування військовослужбовця - трохи більше 74 гривні. За цю суму "ВІЙСЬКТОРГ" не лише закуповує та доставляє продукти, а оплачує працю кухарів, комунальні послуги.

Висновок нашої ревізії: проблема харчування військових нарешті в значній мірі вирішена. Мусимо визнати, що солдатське меню доволі різноманітне, страви смачні та поживні. Але матеріально-технічна база їдальні накульгує.

Така ж ситуація, судячи з спілкування з військовими, склалася і в більшості інших військових частин. Адже закладений на харчування військовослужбовців грошовий мінімум не передбачає капітальних інвестицій - витрат на бодай косметичні ремонти приміщень, у яких готують їжу і де її споживають солдати. Тому це питання начальникам квартирно-експлуатаційних служб, відповідальних за утримання приміщень військових частин, ми ставитимемо під час наступних громадських ревізій.