Чому варто заборонити всі російські соцмережі та програми

Сервіси "Яндекс" давали доступ російським спецслужбам до будь-якої приватної інформації. А саме в соціальних мережах Вконтакте та Одноклассники розпочиналася гібридна війна Росії проти України

Президент Порошенко підписав указ, яким оновив санкції проти низки російських компаній та паралельно заборонив на території України соцмережі "Вконтакте" і "Однокласники", сервіси "Яндекс" та Mail.ru, "Лабаторія Касперського", "Доктор Веб", 1С тощо.

Також серед російських компаній, які підпали під санкції "Аерофлот", телекомпанія "НТВ", "Алмаз-Антей", "Газпром Банк" тощо.

Але головна новація та новина - фактично, майже всі російські компанії в Інтернеті потрапили під санкції. Хай багато в чому це рішення пояснюється бажанням Банкової перебити вкрай негативние інформаційне тло, воно має дуже позитивний характер.

Адже нарешті, після великої інформаційної ж кампанії об’єднання волонтерів InformNapalm, влада звернула увагу на те, що мережа — такий саме фронт війни з Росією, як і будь-який інший. І що він потребує регуляції. Варто зрозуміти, що будь-який великий російський системний бізнес є державним. І бере участь у війні проти України.

Тепер українські інтернет-провайдери мають заборонити доступ до низки ресурсів та сервісів російського походження, які тримали під собою чималу частину українського трафіку. Надто ж якщо ми говоримо про сервіс Яндекс, яким користуються багато мільйонів українців. І поштовим сервісом, і навігатором, і пошуковиком та і новинним агрегатором. Яндекс, в свою чергу, належить фактично Сбербанку. Тобто, російській державі.

“Яндекс" контрольований Кремлем, в ньому дуже велика частка Сбербанку Росії, і при цьому він вже почав використовувати свої можливості у політичних цілях, про що писали і в самій Росії "опозиційні" ЗМІ. Яндекс ще в 2009 році передав російському уряду інструмент фінального контролю над пакетами акцій: "Золоту акцію". Про це писали на РБК, це відкритий факт. Золота акція була передана Сбербанку як держбанку, щоб він мав фінальне слово в розподілі часток між власниками.

"Після узурпації влади в Росії Путіним у 2012 році Яндекс почав чітко відпрацьовувати замовлення влади на придушення інакомислення, шпигунство, маніпуляцію новинною видачею. Це особливо очевидно зараз. Росія охоплена величезними протестами проти Путіна і його дармоїдів. Проходили мітинги по всій країні, в них брали участь десятки тисяч людей. У Дагестані бунтівні далекобійники страйкували. Всі ці акції повністю замовчувалися Яндексом за вказівкою Путіна. Про це пишуть російські ЗМІ, це також публічна інформація”, - пояснює активіст мережі InformNapalm Михайло Макарук.

Небезпека цього сервісу є величезною, адже користування його сервісами давали доступ російським спецслужбам до будь-якої приватної інформації.

Ось вам конкретний приклад. Людина має поштову скриньку на Яндексі — все, значить, вся його переписка доступна російським спецслужбам. А якщо ця людина — військовослужбовець?

А якщо людина в зоні АТО користується навігатором Яндекс. Як думаєте, відслідковування його активності може дати цікаву інформацію ворожим спецслужбам? А якщо цей сервіс ще й паралельно заробляє гроші українських платників податків на інтернет-рекламі?  

Якщо говорити про соціальні мережі Вконтакте та Одноклассники — то це один з найважливіших засобів російської пропаганди. Саме в цих соціальних мережах розпочиналася гібридна війна Росії проти України.

Там координувалася чи не вся «русская весна», там продовжують координувати свої дії агентурні та бот-мережі росіян, саме це місце використовується для гуртування та масового розповсюдження російської пропаганди. Саме ці соцмережі стали та залишаються основним місцем координації антиукраїнської діяльності всіх мастей в країні.


Давайте собі закарбуємо в голові просту істину. Російський бізнес в будь-яких формах не має працювати в Україні. Особливо такий - системно-державний, за яким стирчать вуха Газпрому, Сбербанку, якому й належать ці контори. Газпром/Сбербанк = ФСБ = Кремль.


Вже чекаю скиглення від всяких там Amnesty International та решти інших лібералів про те, що як же це погано - блокувати Яндекс, Вконтакте та Одноклассники. Й решту російських сервісів, які немов щупальця гігантського восьминога, обллутали український кібер-простір.

Мовляв, як же так, це ж цензура. Ні, це не цензура, а захист свого інформаційного простору від яскраво ворожої дезінформації. На яку ми не можемо ніяк вплинути, адже сервери цих мереж знаходяться на території країни-агресора під повним контролем спецслужб цього агресора.

До того ж, зараз для просунутих юзерів не складає жодної проблеми обійти цю заборону, встановивши собі відповідні анонімні браузери типу TOR. Хочеш сидіти й далі Вконтакте — сиди. Ось тільки ця компанія більше не зможе працювати проти України, ще й заробляючи паралельно кошти на українцях.

Тож, мова йде не про порушення прав людини на інформацію, а про припинення ворожої пропаганди.

Хоча слід враховувати, що переважна більшість користувачів саме цих мереж є досить пасивними й мало просунутими в інтернеті. Так що ця заборона стане могутнім ударом по тим, хто має антиукраїнську позицію. А ВКонтакті сидить й досі понад 20 мільйонів громадян України.

Й тому цей крок має велике й позитивне значення з усіх боків. Той рідкий випадок, коли владу й особисто президента є за що похвалити. А головне — команду InformNapalm та особисто активіста Михайла Макарука, які доклали чимало зусиль для того, щоб ця російська пошесть була видалена з українського інформаційного простору. 

Звичайно, такий різкий крок АП та президента багато в чому пояснюється бажанням перебити очевидний в інформаційному просторі негатив щодо себе. Прекрасний крок - замість футболки сина всі з жаром кинуться обговорювати заборону російських соцмереж. Але це якраз той випадок, коли ситуативні інтереси влади цілком співпадають зі стратегічними інтересами країни.

Точка зору редакції Еспресо.TV може не збігатися з точкою зору авторської колонки. Еспресо не впливає на зміст авторських колонок і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють в них.