Гаррі Каспаров: Загострення на Донбасі можна чекати в будь-яку хвилину - Путіну потрібен хаос

Антін Борковський
19 травня, 2017 п'ятниця
10:37

Гаррі Каспаров, 13-й чемпіон світу з шахів, голова Ради Фонду захисту прав людини (Нью-Йорк) про кривавий покер Путіна і перспективи Майдану в Москві

Недавній фарс в Москві всіх здивував: мова йде навіть не про якийсь переможний целулоїд, а про те, що відкрито пронесли портрети головорізів з "ДНР" і "ЛНР".

Міфологія «Великої Вітчизняної війни» - насправді, це частина Другої світової війни - міфологія "Великої Перемоги" - це частина путінського ідеологічного сьогоднішнього міфу, це ідеологічний фундамент, на якому Путін намагається будувати «русскій мір» і відповідно утримувати власну владу.

Поява портретів «ДНР»-івських і «ЛНР»-івських головорізів серед портретів «Безсмертного полку», мені здається, що це логічний розвиток цієї ідеологеми.

Будь-які події історії, які дозволяють йому виглядати переможцем, об'єднувачем, Кремль приймає без коливань, і намагається прокладати зв'язок між подіями імператорської Росії, подіями радянської Росії, подіями Другої світової війни, і такими сьогоднішніми діями, як анексія Криму та розв'язання війни на Донбасі.

Але ми розуміємо, якщо демонструються такі речі, значить, такі кроки можуть бути значно більш жорсткими, хоча, в принципі, куди вже жорсткіше, після окупації Криму і вбивства 10 тисяч громадян України?

Поки диктатор не зупинений, він буде рухатися вперед, намацуючи слабкі місця і продовжуючи політику зміцнення власної влади, свого престижу за рахунок усіх міжнародних авантюр і агресивних дій, оскільки всередині Росії розраховувати на якісь позитивні зміни в економіці вже не доводиться.

Тому я вважаю, що межі ніякої немає, портрети бандитів на демонстрації 9-го Травня - це, всього-на-всього, ланка в загальному ланцюгу по залученню історії до вирішення конкретних своїх злочинних завдань сьогодні.

Путін свого часу згадував фразу про щура, загнаного в кут - мовляв, його не можна заганяти - але наскільки я розумію, він зараз знаходиться саме в такому становищі. Наскільки сильно і наскільки агресивно може кинутися подібний щур?

Диктатор, все-таки, не одинак, він управляє сам, але при цьому його сила, його влада полягає в здатності маніпулювати різними групами, які оточують його. І тому для Путіна дуже важливо підтримувати свій образ невразливого вождя, здатного вирішувати будь-які проблеми.

На сьогоднішній момент він намагається балансувати після катастрофи у Франції, коли Путін ставив на трьох кандидатів з чотирьох - на Ле Пен, Меланшона, Фійона - а в підсумку переміг єдиний антипутінський кандидат Макрон, і причому в другому турі нищівно переміг.

Путін відчайдушно намагається якось ситуацію переламати, і ось буквально днями зустріч Лаврова з Трампом - це як раз козир Путіну для розмови з власної елітою: мовляв, ось він, Путін, як і раніше в стані вирішувати проблеми і вести на рівних розмову з американським президентом.

На сьогоднішній день можна зафіксувати, що Путін став частиною американської внутрішньої політики, і це для нього теж велика невдача, тому що тепер це хвилює американців, як питання власної безпеки і прозорості власної демократичної системи.

У цих умовах Путін, звичайно, буде шукати можливості підвищення власної капіталізації і, напевно, якісь агресивні дії будуть зроблені. Хоча зараз, я думаю, в найближчий місяць-півтора Путін буде чекати кроків Трампа назустріч.

Якщо ця остання спроба налагодити відносини з американською адміністрацією провалиться, то можна чекати від Путіна якоїсь нової агресивної війни.

Мова йде про агресивну війну на сході України, або щодо України?

Ніяких гарантій, що Путін не розв'яже новий виток агресивної війни на сході України, немає. Поки це виглядає малоймовірним, тому що не зовсім зрозуміла стратегічна мета, якої він може досягти, і, тим не менше, треба розуміти, що також, як і потенційний грузинський напрямок, я вважаю можливою анексію Білорусі, розв'язання нових вогнищ війни, ескалації на Близькому сході або в Північній Африці.

Тобто, насправді кількість можливостей у Путіна, скажімо, досить велика. Так, я б додав ще сюди Балкани. Ще одна можливість розв'язати таку проксі-війну руками боснійських сербів або сербів Косово, - там теж є можливості загострення ситуації.

Тому що, наприклад, Хорватія - член НАТО, і можливість створити військову напругу або навіть відкрите військове зіткнення, в яке втягують одну сторону НАТО , це теж, з точки зору Путіна, буде демонстрація того, що НАТО не в змозі зупиняти його агресивні дії.

Але, тим не менше, мені здається, що про схід України Путін ніколи не забуває, періодично спливає тема про подальше інтегрування "ДНР" і "ЛНР" в Росію. Думаю, що це такий дуже далекий план на перспективу, в найближчому майбутньому цього не станеться.  

І, тим не менше, я б не втрачав пильності, тому що, як ви правильно зазначили, загнаний в кут щур може бути готовим на все.

Але якщо світову геополітичну карту уявити собі у вигляді шахової дошки, якими можуть бути подальші кроки Путіна?

Я завжди скептично ставлюся до порівняння геополітики, особливо путінських дій, з шахами, тому що в шахах є правила. В даному випадку ми маємо справу з ситуацією, коли порушення правил - це єдине правило, яке треба пам'ятати, тому що Путін завжди буде порушувати правила, як і будь-який диктатор, який вважає, що це йому вигідно.

Путін вже давно вступив у конфронтацію з цивілізованим світом, ґрунтуючись на досвіді свого політичного виживання в Росії. Для Путіна припинення конфронтації смерті подібно, тому що тоді треба буде розповідати російським громадянам про результати свого керівництва, про жахливу корупцію, про зниження рівня життя - в загальному, відповідати на ті питання, на які він відповідати не збирається.

І тому Путін буде природно вишукувати можливості розхитувати світовий устрій. Наступним об'єктом атаки, звичайно, буде Німеччина. Після поразки у Франції він буде робити все, щоб скинути Ангелу Меркель. Але на сьогоднішній день - я був буквально кілька днів тому в Берліні - можу сказати, що ситуація в Німеччині для Путіна складається досить несприятливо.

За всіма опитуваннями громадської думки Ангела Меркель набирає очки, і тому з великою часткою ймовірності будемо вважати, що вона переможе, якщо не трапиться чогось надприродного, хоча, загалом, ми розуміємо, що іноді трапляються теракти, наприклад, чомусь в дуже вигідний для Путіна час.

При відсутності якихось надприродних подій, а німці, як я розумію, до них теж готові, Меркель, швидше за все, залишиться канцлером, і це означає, що європейський фронт проти Путіна буде досить міцний, особливо з огляду на, що зараз замість нерішучого Олланда прийшов молодий Макрон, у якого після всіх цих хакерських вкидань є ще й особистий рахунок.

Путін грає шахову партію у відносинах з цивілізованим світом, або це, все-таки, швидше за все, ситуативна гра «в Чапаєва»?

Ні, це, швидше за все, покер. Це гра карткова, тому що шахи - це гра зі 100% -ю інформацією, яка доступна обом суперникам. Ось ми граємо з вами, ви знаєте, які у мене фігури, я знаю, які у вас фігури. Я не знаю ваших задумів, ви не знаєте моїх, але ми розуміємо, який ресурс туди закладает противник, щоб завдати нам шкоди.

Диктатори взагалі не люблять транспарентність, вони взагалі не люблять відкритість. Тому шахи НЕ диктаторська гра - їм більше підходить покер. У покері можна виграти і зі слабкими картами, якщо ви готові блефувати, якщо у вас достатньо грошей, щоб підвищувати ставку, якщо ви володієте міцними нервами, і, більш того, впевнені, що противник так чи інакше моргне і кине карти, здавшись при підвищенні ставок.

Мені здається, що гра Путіна з цивілізованим світом була в чистому вигляді грою в покер, тому що карти у Путіна слабкі, але є нахабство і матеріальна база для того, щоб блефувати.

Поки блеф Путіна ще ніхто не розкрив. Одиночна дія Трампа в Сирії, звичайно, налякала російських генералів і адміралів, але це, все-таки, одиночна дія. Поки стратегії, яка могла б продемонструвати всю марність зусиль Путіна і весь блеф, на який він спирається, ми ще не бачимо.

А якою буде українська партія Путіна, або українська партія Кремля?

Мені здається, що з Україною Путін дотримувався завжди досить послідовного курсу на ліквідацію або на мінімізацію української державності, тому що для Путіна вільна незалежна демократична Україна - це смертельна загроза.

Тобто зараз ми мали, умовно кажучи, тому що постійно вбивають наших солдат, «затишшя перед бурею»?

Путін розглядає це як постійну можливість провокувати напруження і знижувати шанси України на повноцінну інтеграцію в Європу, на європейські структури, тим паче в НАТО. Йому абсолютно очевидно, якщо Україна зуміє позбутися цього кошмару, принаймні, отримає контроль над сходом повністю, то ймовірність того, що інтеграція України в Європу піде набагато швидше, дуже велика.

Цього допустити Путін не може, і тому в будь-яку хвилину можна чекати загострення ситуації, а поки він просто підтримує вогнище, тому що диктатору потрібен хаос. Диктатор не може існувати в ситуації нормального розвитку подій, тому що як тільки ситуація нормалізується, він повинен починати говорити про речі, які йому говорити неприємно, а саме про підвищення добробуту своїх громадян, займатися власною країною. Якщо ви послухаєте російські ток-шоу, то там кажуть про що завгодно, тільки не про Росію.

Просто ми бачили останні події в Російській Федерації, мова йде про антикорупційні виступи проти влади. В Україні з великою надією дивилися на подібні речі, але ми бачимо, як протест Навального зім'яли як папірець, вліпили Навальному 5 років умовно, і фактично зняли з президентських перегонів.

У той же час нас здивувала позиція пана Ходорковського, який був дуже невиразний в багатьох питаннях, зокрема щодо України. І це нас дещо непокоїть.

Більшість представників російської опозиції, на мій превеликий жаль, займає, як ви сказали, невиразну - ви дипломатично сказали - позицію по відношенню до Криму. На мій погляд, це велика помилка, я завжди говорив, говорю зараз, і буду стверджувати, що для Росії визнання злочинів путінського режиму важливо не тільки всередині країни, але і за кордоном.

І анексія Криму та розв'язана війна на сході України - це такі ж злочини, як ті злочини, які відбувалися в Чечні та інших регіонах. Тобто, це те, що повинно бути пакетно зафіксовано в першу ж хвилину дії, коли збереться сесія вільного російського парламенту.

Але я б не був настільки песимістичний в оцінках антикорупційної діяльності того ж Навального, тому що те, що ми бачили 26 березня, це новий якісний зсув в історії російської опозиції. На вулицю вийшли молоді хлопці, багато хто з них народився під час правління Путіна. І мені здається, владу це панічно налякало.

Але ми-то розуміємо, що Путін боїться не Навального - Путін боїться Майдану в Російській Федерації. Але безліч подій, які відбулися в Росії, мова йде про вбивства лідерів російської опозиції, не пробудили гнів російського суспільства.

Ось ви допускаєте, мені здається, деяку тут логічну помилку, тому що ви намагаєтеся знову зв'язати події в Україні з російськими. Україна завжди сильно відрізнялася від Росії, тому що в Україні ніколи не існувало ситуації, коли опозиція була б повністю задавлена.

У вас завжди існувала потужна опозиція в парламенті, у вас завжди існували якісь незалежні канали телебачення. Українська ситуація була в стадії початкового авторитаризму. Російська ситуація сьогодні - це одноосібна диктатура з елементами фашистської ідеології. Це зовсім інша жорсткість.

Тому чистий Майдан за українським сценарієм у нас неможливий. У Росії можливий саме розкол зсередини еліти, який буде підтриманий вуличним протестом, скоріше за все, в Москві і Петербурзі. Москва, звичайно, набагато важливіше.

І тут роль, яку відіграє Навальний і його структура, мені здається, дуже важлива. Але принципово треба розуміти, що вирішальним фактором, який приведе до розвитку такої ситуації, стане зовнішня політична поразка Путіна.

Ось тому Путін так відчайдушно б'ється за те, щоб виглядати дуже сильним, крутим, нібито лідером, який може говорити на рівних навіть з президентом США. Тому що він знає: як тільки диктатор слабшає в очах власного оточення і свого народу, треба чекати революційного підйому, назвемо його умовно Майданом.

Тому первинним у ситуації розвалу режиму буде саме зовнішньополітична поразка, і тому я дуже сподіваюся, що все-таки, американська карта Путіна буде бита.

 

Читайте також:
16 травня, 2021 неділя
Ізраїль обстрілюють в інтересах Путіна. Летять російські ракети, - Піонтковський
НАТО
17 травня, 2021 понедiлок
Галас навколо надання Україні ПДЧ у НАТО змусив союзників "заморозити" питання, - заступник Кулеби
Василий Ломаченко - Теофимо Лопес
17 травня, 2021 понедiлок
Лопес-старший розповів, чому його син хотів уникнути бою з Ломаченком
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.36
  Купівля 27.36
  Продаж 27.59
 • EUR
  Купівля 33.17
  Продаж 33.59
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
18 травня
23:00
Google представила Android 12 з "найбільшим редизайном в історії операційних систем"
22:31
Північний потік-2
США можуть скасувати санкції проти оператора "Північного потоку-2", - ЗМІ
22:25
Відставка Степанова: "Слуги народу" проведуть ще одну зустріч з Ляшком
22:00
Карім Бензема
Найкращого бомбардира "Реалу" викликали в збірну Франції вперше за 5 років
21:59
Ув'язнений в США
У США в одному зі штатів дозволили розстрілювати засуджених до смертної кари
21:54
Люк Шоу
"Ман Юнайтед" втратив очки в матчі проти "Фулгема" в АПЛ
21:38
На Хортиці зустрінуться українські митці та бізнесмени
21:32
Максим Степанов
Степанов не розуміє, чому його звільнили
21:22
Вірмено-азербайджанський кордон
Вірменія закликала військових Азербайджану залишити територію країни
21:13
Карлос Де Пена
Пасе худобу і катається на коні: зірка "Динамо" показав, як проводить відпустку
21:07
"Звільняв" від служби: ДБР викрило військового комісара на хабарі
21:00
Залучених до проведення ЗНО освітян почали вакцинувати від СOVID-19 другою дозою
20:50
Зеленський
Збільшення видатків на оборону: Зеленський увів у дію рішення РНБО
20:42
Ураган
Визначився чемпіон України з футзалу
20:34
У Луганській області на дитмайданчику вибухнув боєприпас
У Луганській області на дитмайданчику вибухнув боєприпас, постраждала дев’ятирічна дівчинка
20:25
Міністр оборони України Андрій Таран
Міноборони може придбати протиракетну систему на кшталт "Залізного купола", - Таран
20:11
суд
Справа Шеремета: Кузьменко і Дугарь продовжили запобіжні заходи
20:01
У Росії військова вантажівка на смерть переїхала солдата-строковика
20:00
Віктор Ляшко
240 голосів ми зберемо, - Арахамія про голосування за Ляшка
19:57
Мірча Луческу
Луческу зізнався, хто вмовив його очолити "Динамо"
19:49
Руслан Хомчак
Хомчак: РФ продовжує утримувати 80 тис. військових біля українського кордону
19:26
Кабмін
До осені не буде ніяких змін у Кабміні, - Арахамія
19:24
Красюк і Усик
Джошуа не зможе уникнути Усика, - промоутер заявив, що розпочав переговори про супербій українця
19:23
"Потрібен режим тиші": у МЗС назвали умову евакуації українців із Сектору Газа
19:14
У Палестині тисячі арабів вийшли на загальний страйк: відбулись перестрілки з ізраїльськими військовими
18:55
Денис Шмигаль
Перед новим очільником МОЗ стоятимуть жорсткі дедлайни, - Шмигаль
18:52
Мірча Луческу
Дзвонив в "Шахтар" і пропонував свої послуги безкоштовно, - Луческу
18:37
ООС
Окупанти обстріляли позиції Об’єднаних сил поблизу Пісків та Авдіївки
18:34
США збільшать допомогу вакцинами іншим країнам на 20 млн доз
18:14
У Києві автомобіль збив на пішохідному переході жінку з онуком
У Києві автомобіль збив на пішохідному переході жінку з онуком
18:13
Верховна Рада
Рада збереться на позачергове засідання 20 травня: розглянуть 8 законопроєктів
18:09
Клуб УПЛ "Олександрія" назвав ім'я нового тренера
17:59
Максим Степанов
Рада звільнила Степанова з посади очільника МОЗ
17:35
Зеленський
Зеленський зареєстрував у Раді законопроєкт про корінні народи
17:34
В Білорусі заблокували найбільший онлайн-портал: Тихановська закликала ЄС відреагувати
17:29
Жерсон
"Динамо" може втратити одного зі своїх кращих футболістів
17:28
Віктор Медведчук
Медведчук здав свої паспорти згідно з рішенням суду
17:20
Ігор Петрашко
Рада звільнила Петрашка з посади міністра економіки, торгівлі та сільського господарства
17:09
Окупанти на Донбасі розміщують міномети на дитмайданчиках та у дворах житлових будинків, - штаб
16:59
Роберто Де Дзербі
Шкода, що він йде, - директор італійського клубу про майбутнього тренера "Шахтаря"
Більше новин