Митниця затримує посилки з-за кордону. Чи можна тепер замовляти через інтернет

Чому на українській митниці можуть затримати вашу посилку з закордонних магазинів і як цього уникнути

Що сталося?

Посилки з продукцією Meizu і Xiaomi, які виготовляють бюджетні смартфони, були затримані при проходженні митного контролю. Завдяки цьому затриманню в ЗМІ одразу з'явилися міфи про те, що тепер не можна замовляти товари за кордоном через інтернет, оскільки їх може не пропустити митниця.

Чому затримали посилки?

Посилки було затримано згідно зі статтею 399 Митного Кодексу України "Призупинення митного оформлення товарів на підставі даних митного реєстру". І ні, це не реєстр заборонених для ввезення брендів.

У цьому реєстрі перераховано компанії та їхніх партнерів в Україні. Наприклад, якщо компанія "Одеські Пірати" перевозить собі партію кросівок фірми Nike в кількості 150 пар, то посилку зупинять для огляду. На митниці подивляться реєстр і побачать, що торгова марка (ТМ) Nike співпрацює в Україні з "НАЙК ІННОВЕЙТ К.В", а "Одеських Піратів" у реєстрі немає і така посилка викличе підозри.

Але ж не всіх встигають внести до реєстру!

Не всіх. У таких випадках Державна фіскальна служба України звертається до правовласника продукції, в нашому прикладі це ТМ Nike. Запит може забрати до 10 днів, саме тому посилки можуть довго не приходити одержувачу.

Якщо компанія Nike не знає ні постачальника, ні одержувача, то таку продукцію відправляють на експертизу, щоб виявити її контрафактність. Якщо продукція оригінальна, то вона ввозиться в Україну. Якщо експертиза підтверджує, що це підробка, то посилку не пускають на територію України. Товар залишають на кордоні, а тим часом правовласник судиться з постачальником підробки. Якщо правовласник виграє суд, то така продукція повністю вилучається з обігу.

"У більшості випадків саме так усе і відбувається, і покупці отримують свій товар. Така процедура застосовується в Україні давно. З одного боку вона захищає права споживачів на отримання якісного оригінального товару, з іншого боку захищаються авторські права виробника", - зазначив директор Департаменту організації митного контролю ГФС Олексій Василенко.

Я знаю, працівники митниці просто заздрять моєму новому смартфону і не хочуть, щоб я його отримав

Ні, насправді затримання посилки ініціювали самі виробники. Ще в березні компанія Xiaomi заявила, що буде боротися з підробками своєї продукції. Тому компанія реєструє своїх офіційних дистриб'юторів у кожній країні.

І якщо інші компанії хочуть продавати смартфони цієї марки, то вони повинні узгоджувати свої продажі з офіційним дистриб'ютором. У реєстрі таким посередником виступає Олександр Шевченко, директор мережі магазинів "Алло". Таку ж інформацію мають на своєму офіційному сайті компанія Xiaomi. Цей реєстр діє вже 15 років, і система працює як і в більшості країн Європи.

"На внутрішньому українському ринку, за результатами різних досліджень, брендованих іноземних товарів значно більше, ніж їх було офіційно імпортовано в Україну. І багато хто правильно пояснюють таку невідповідність контрабандою", - говорить юрист Олександра Мамуня в своєму інтерв'ю для газети "Юридична практика".

Ось побачите, ціни на ці товари виростуть!

Як вже і писалося вище, реєстр і процедура діють уже 15 років. Тому немає причин, щоб через правила Митного контролю саме сьогодні змінилися ціни. Можливо, покупців вводять у оману дешевші підробки, якими переповнений український ринок. Так, за належного контролю ці більш дешеві підробки пропадуть, а отже залишиться тільки оригінальний дистриб'ютор.

Так, можливо дистриб'ютор робить націнку на товар. Редакція Еспресо.TV спеціально вирішила порівняти на скільки дорожче виходить купити мобільний телефон у посередників. Нова модель ТМ Xiaomi MI5 на 32 гігабайти в оргинальному магазині Xiaomi коштує $280 (близько 6 тисяч гривень). У мережі "Алло" телефон коштує 6,5 тисячі гривень під час акції (7,5 тисячі до акції). У мережі "Rozetka" телефон коштує 7 тисяч гривень, а в "Цитрусі" та ж модель обійдеться в 8,5 тисячі гривень. 

Тож я можу замовити собі Iphone і кросівки Nike?

Так, продукція для особистого користування і невеликого обсягу перевіряється в дуже рідкісних випадках, тільки якщо правовласник сам просить про це. Такі "випадкові" дрібні перевірки на думку компаній також корисні для боротьби з підробками. У лютому у одного киянина на митниці так "застрягли" кросівки Nike, але ТМ Nike перевірила справжність товару і дозволила ввезення товару.