Топ-5 подій українського футбольного сезону: Провал "Динамо" та тріумф "Шахтаря"

Футбольний сезон в Україні запам'ятався провалом "Динамо", вильотом "Дніпра" з прем'єр-ліги, золотим дублем "Шахтаря" та невдачами у єврокубках

Криза "Динамо"

Для "Динамо" цей сезон виявився найневдалішим за час трирічної роботи у команді Сергія Реброва. Передумови для кризи з'явилися ще перед початком чемпіонату, коли команду через незгоду з трансферною політикою президента "Динамо" Ігоря Суркіса, залишив асистент головного тренера Рауль Ріанчо, який відповідав у штабі Реброва за тактику.

Залишившись без належного підсилення, Ребров почав перебудовувати команду та долучати до основного складу молодь, але негайного ефекту це не мало. Динамівці вилетіли з Ліги чемпіонів та вже перед перервою безнадійно відстали від "Шахтаря" у чемпіонаті України.

Кадровий безлад продовжився і взимку. Клуб один за одним залишили ветерани – Олександр Шовковський, Олег Гусєв, Данілу Сілва, які ще були здатні допомогти "Динамо". У лідера захисту Євгена Хачеріді виник конфлікт із Ребровим, через який він навесні не зіграв жодного матчу.

Натомість у обороні "латати дірки" запросили угорця Тамаша Кадара та серба Александара Пантіча, які виявилися неспроможними уникати провалів навіть на рівні чемпіонату України.

Все це призвело до того, що "Динамо" не змогло скласти гідної конкуренції "Шахтарю" і програло йому не лише ключові протистояння у чемпіонаті України, але й фінал Кубка України.

Виліт "Дніпра" до першої ліги

Стрімке піке "Дніпра" стало прикладом того, як клуб, який будувався десятиліттями може бути знищено за якихось два роки. Дніпровці за цей час подолали шлях від фіналіста Ліги Європи до вильоту у першу лігу.

Цей чемпіонат команда Дмитра Михайленка розпочинала із майже повністю оновленим складом та значно скороченим бюджетом. Навіть в таких умовах дніпровська молодь довела, що володіє необхідним потенціалом, аби вважатися середняком прем'єр-ліги.

Проте залишитися у найсильнішому дивізіоні "Дніпру" завадили старі борги президента клубу Ігоря Коломойського перед екс-тренерами дніпровців, через які їх оштрафували 15 очок.

Понад те – з великою вірогідністю "Дніпро" не гратиме й у першій лізі. Старий клуб припинить існування, щоб "обнулити" борги, а нова команда стартує у другій лізі, вже під вивіскою іншої юридичної особи. Тож прем'єр-ліга втратить одного зі своїх найкращих представників мінімум на два роки.

Золотий дубль "Шахтаря"

"Шахтар" проблемами конкурентів скористався сповна, хоча команда також переживала у цьому сезоні перебудову. Перед його стартом багаторічного тренера донеччан Мірчу Луческу на тренерському посту замінив португалець Паулу Фонсека.

Попервах йому не все вдавалося, через що "Шахтар" не зміг пробитися до групового раунду Ліги чемпіонів і був вимушений задовільнитися участю у менш престижній Лізі Європи. Але й у цьому турнірі донеччани далі 1/16 фіналу не пішли, поступившись іспанській "Сельті".

Невдачі команда Фонсеки компенсувала на внутрішній арені, де їй з лишком вистачило запасу міцності. Донеччани довели, що клас їхніх футболістів не йде в жодне порівняння з іншими клубами та гарантували собі золоті нагороди ще до зимової перерви.

А у травні "Шахтар" переміг свого головного конкурента – "Динамо" й у фіналу Кубка України, зробивши таким чином золотий дубль. Хоча насправді справжньою перевіркою нинішнього рівня донеччан має стати наступна Ліга чемпіонів, у якій вони почнуть змагатися одразу з групового раунду.

Перша бронза "Зорі"

Для "Зорі" цей сезон став історичним. Команда Юрія Вернидуба вперше у своїй історії здобула бронзові нагороди чемпіонату України.

Певний час у команди Юрія Вернидуба навіть були шанси нав'язати "Динамо" боротьбу за срібні нагороди та путівку у кваліфікацію Ліги чемпіонів, але зробити цього не вдалося.

Це вкотре стало свідченням того, що піднятися вище певного рівня з командою, яка робить ставку на орендованих гравцях – неможливо.  А "Зоря" саме такий клуб, де ігрову практику переважно отримують футболісти, які належать "Шахтарю".

Луганчани щороку втрачають кількох основних гравців, що заважає їм досягти стабільності. Її відсутність та нестача досвіду виступів на високому рівні особливо були помітними у Лізі Європи, де "Зоря" потрапила до однієї групи з майбутнім переможцем турніру – англійським "Манчестер Юнайтед", голландським "Фейенордом" та турецьким "Фенербахче".

Заради справедливості слід зазначити, що українська команда не виглядала безпорадною і зіграла внічию з голландцями та турками, але й шансів на вихід до плей-офф, відверто кажучи, не мала.

Новий формат чемпіонату

Цього сезону чемпіонат України розігрувався за новим форматом – 12 команд змагалися у два етапи. Спочатку вони зіграли у два кола, за підсумками яких були розбиті на дві групи. Найсильніші клуби продовжили боротися за медалі та путівки до єврокубків, решта команд визначали двох невдах, які залишать прем'єр-лігу (окрім "Дніпра" із найсильнішим дивізіоном прощається "Волинь").

Такий формат за задумом мав посприяти додатковій інтризі у чемпіонаті, а оскільки її не додалося, можна констатувати, що виявився він невдалим. Ігри другої шістки були нікому не цікаві. А у першій – навіть українське класичне дербі між "Шахтарем" та "Динамо" ризикує вийти у тираж – враховуючи матчі за Кубок та Суперкубок України команди цього сезону зіграли між собою шість разів. Як наслідок - на останню зустріч між ними 26 травня у Харкові прийшло лише 12 тис. глядачів.

За подібним форматом гратимуть і наступний чемпіонат, а питання про повернення до прем'єр-ліги звичних 16 команд, відкладено до кращих часів. 

Підсумкова турнірна таблиця

"Шахтар" вийшов до групового раунду Ліги чемпіонів, "Динамо" - до кваліфікації.

"Зоря", "Олімпік" та "Олександрія" вийшли до Ліги Європи. 

"Дніпро" та "Волинь" вибули до першої ліги.