Еспресо очолив державотворчу місію - заохотити українців до читання, - головред каналу Василь Рябчук

2 червня, 2017 п'ятниця
12:29

Про те, навіщо телебаченню читаючі українці, чим сьогодні живе телевізійне середовище, як вплинули мовні квоти на культурне життя країни — в інтерв’ю радіо “Країна ФМ” з головним редактором Еспресо Василем Рябчуком

Добрий день! Днями телеканал “Еспресо” презентував книжкову премію “ Еспресо. Вибір читачів”. Василю, для чого взагалі телеканалу літературна премія? Мені здається, що література і телебачення — все ж таки конкурентні речі.

Якщо Ви знаєте історію каналу, ми завжди були таким своєрідним магнітом, який притягував все українське: почалося все з Євромайдану, на який весь світ фактично дивився нашими очима. Було й таке, коли ми дивилися якийсь український канал, а в ефірі було одразу три логотипи — CNN, наприклад, Еспресо і лого того телеканалу.

Тоді у нас працювало до 20 людей, а зараз ми значно розширились. Еспресо зібрав людей з абсолютно проукраїнськими цінностями. Люди від нас практично не йдуть. На каналі дуже маленька ротація кадрів.

Родинний канал?

Виходить, що так.

Що рідкість, наскільки я знаю, на телебаченні часто міняються кадри.

Але все ж нам стало тісно в суто інформаційній ніші, тому ми вирішили що нашу проукраїнську позицію треба виносити за рамки телебачення і сайту, і якось підтягувати до нас людей оцим магнітом більше ззовні.

От, власне, перше про що ми подумали – це книжки, література. Знаєте, всі багато говорять, що люди мало читають, не хочуть читати українське, але я можу заперечити це. Щороку я буваю на Книжковому Арсеналі — і бачу багато молодих людей, які купують книжки. І ми подумали – чому б не зробити якийсь книжковий “Оскар”. Починаємо з двох номінацій – доросла література і дитяча література.

Але літературні і книжкові премії і конкурси в Україні є. Чим вирізнятиметься ця?

Ваша правда. Вони відформатовані таким чином, що всі книжкові премії, так чи інакше, визначають експерти, письменники і т.д. В нас трохи інша історія. Ми ж маємо етапи самої премії: перший місяць, у червні, збираємо пропозиції від експертів, але експерти у нас — це всі, і письменники, і літературознавці, і читачі.

Вони надсилають книги на пропозицію ?

Так. Ми отримуємо назви книжок, назви видань. А наступного місяця, в липні, формуватиметься шорт-лист в кожній номінації, де залишиться по 3 фактично книжки.

Усього? Не дуже багато.

Це не багато, тому буде суворий відбір. І далі, ми вирішили вдатися до певного роду експерименту, обирати переможця з цих трьох книжок будуть читачі бібліотек. Таким чином ми дізнаємось скільки реально читачів ходить до бібліотек.

Я Вам скажу що це теж така державотворча місія – трошки пафосне слово, але правда, і наскільки ці бібліотеки потребують реальної підтримки. Тож тут є дві мети: подивитись на бібліотеки і схилити людей до читання нових книжок. Як можна пропонувати книжку до премії – не прочитавши її? Така от у нас мета.

Впевнена, що будуть якісь автори, книги – які не потрапили до широкого читача, не були представлені на Книжковому Арсеналі, і т.д. Можливо, таким чином, Ви відкриєте якихось авторів.

Ой, це моя мрія взагалі відкривати нові імена. Чим би я не займався – радіо, телебачення, тепер ця премія — знаходити нових цікавих людей – експертів, письменників, і т.д. — це крок вперед. Я думаю Ви чимось схожим займаєтесь, частково.

В радіосвіті, коли ввели квоти, багато змін почалося в цьому плані. Дуже багато казали “Немає музики”, музика – є. Ви – стовідсотково україномовний канал?

Більше того, ми – єдиний стовідсотково україномовний канал.

Як на телебаченні останніми роками позначаються мовні питання? Що взагалі відбувається в телепросторі?

В нас найголовніша проблема в телебаченні, це те, що телебачення не є бізнесом. Я футбольний вболівальник, і дуже схожа ситуація зараз із футболом. Коли стоїть за тобою якийсь олігарх, то клуб існує. А от ми бачили приклади Металіста харківського, Дніпро зараз. Припиняють платити гроші — і клубу немає.

З початком війни з Росією об’єм телевізійного ринку зменшився більш як в 10 разів. Не називаючи цифри, ну от умовно річний бюджет однієї з відомих українських медійних груп більший ніж об’єм всього телевізійного ринку.

Тому особливо це відчувається в інформаційному мовленні, де є телеканали, які або фінансуються з росії, або фінансуються тими людьми, які близькі до Росії. І це – прикро. Тому що дійсно формується така історія, що ми там бачимо (давайте називати щоб конкретніше) якісь там заходи телеканалу Інтер на 9 травня, і т.д., і вони збирають до 16 мільйонів людей. І з цими людьми можна робити все, що завгодно. А несе канал явно не проукраїнські меседжі.

Така історія домашнього міні-театру свого. Є людина в якої є гроші та  її канал це фактично трансляція її думок, світогляду.

Я б сказав скоріше не її думок, а якихось політичних потреб, політичних переконань, політичних меседжів інвесторів. Ми намагаємося тримати себе в руках, що називається. На Еспресо я не відчував жодного тиску у цьому сенсі. Є два основні моменти, які треба змінити на інформаційних каналах, з моєї точки зору. Перше — щоб все, що відбувається коментували лише фахові люди.

Якщо економіку будуть коментувати лише економісти, літературу лише літературознавці чи письменники і т.д. , от тоді ця довіра буде зростати – і таким чином ми сформуємо пул експертів і фахівців, яким будуть вірити . Це одне з наших завдань, наприклад яким ми зараз дуже активно займаємся на Еспресо.

Ви взялися зараз за книги. Є багато культурних подій, про які ви розповідаєте. Чи є провалля, про що важко знайти новини?

Апріорі на інформаційних каналах культуру і спорт дивляться гірше, ніж новин про політику. Але  все ж необхідно знаходити потрібні форми. Ми робили щоденники з Книжкового Арсеналу – їх чудово дивляться! Головне просто правильно і цікаво це робити.

Давайте повернемося до премії. Розкажіть, коли і де саме люди зможуть голосувати.

Голосування триватиме з серпня по жовтень у бібліотеках по всій Україні. Тому вже зараз раджу українцям іти і записуватися в бібліотеки. Всі подробиці щодо локацій з’являться у нас, і в ефірі, і на сайті. І там буде дорожня карта, де ви точно зможете знати, куди прийти і як проголосувати.

Оскільки Ви взялися за книжкову премію, можливо, порадите українські книжки, які Вам запам’яталися?

Останньою прочитав книжку з циклу ретро-роман Андрія Кокотюхи. Це детектив про Львів, і мені дуже сподобалося. Книга дуже атмосферна, і вона мене насправді трохи переключає. До речі, ми домовились з Андрієм, що я його проконсультую щодо його нової книги. Наразі він дописує книжку зі свого циклу ОУНівського і не вистачає подробиць про Луцьк, а це моє рідне місто.

За матеріалами програми “Мистецька країна” радіостанції “Країна ФМ”.

 
Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.28
    Продаж 43.04
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
19:05
арешт
Громадянина Латвії затримали за звинуваченням у плануванні диверсії в Україні, - ЗМІ
18:46
Огляд
Ракета Х-69
Небезпечніші за "Кинджал": що таке Х-69 – ракета, якою росіяни зруйнували Трипільську ТЕС
18:22
Ексклюзив
Є відчуття, що російська опозиція спочатку чекає на перемогу України, щоб почати діяти, - нардепка Мезенцева
18:11
Оновлено
удар РФ по Одесі, 20.04.24
РФ від ранку атакує Україну: в Одесі постраждала 3-річна дитина, у Дніпрі загинув чоловік, є прильоти в Харкові і Шостці
18:05
OPINION
Андрій Кокотюха
"Хорошие русские" для Заходу – нова біла гвардія
18:04
Протест в Тбілісі
У Тбілісі учасники мітингів заприсяглися не допустити прийняття закону про "іноагентів"
17:55
Огляд
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
Історичний матч Луніна в ЛЧ, а боксер Богачук хотів би домовитись з Путіним: огляд українського спорту за тиждень
17:30
Володимир Зеленський
Україна зацікавлена в активній участі Бразилії у першому Глобальному саміті миру, - Зеленський
17:13
Оновлено
Вбивство поліцейського на Вінниччині людьми в камуфляжі: є фото підозрюваних та відео з бодікамери
16:54
Володимир Зеленський
"Всі забули в такий момент, що Ізраїль не є країною НАТО": Зеленський про "подвійні стандарти" Заходу в питанні ППО для України
16:53
Верховна Рада
Ядро монобільшості складає 170 нардепів, - Потураєв
16:31
Шарль Мішель
Закон про "іноагентів" не наближає Грузію до ЄС, - Мішель
16:26
Ексклюзив
електроенергія
Ресурсів на місцях достатньо: експерт Рябцев про необхідність встановлювати та об'єднувати в малі системи розподілу енергетичні установки
16:25
Зроблено в Україні
Платформа "Зроблено в Україні": підприємцям Дніпропетровщини виділено 3,2 млрд грн
16:17
Гагаузія
Гагаузія просить Молдову підняти статус російської мови
16:05
OPINION
Віталій Капранов
Половина від мене вже не зможе так...
15:54
санкції США
США ввели санкції проти компаній з Китаю та Білорусі за постачання Пакистану компонентів балістичних ракет
15:42
Арман Дюплантіс
Швед Дюплантіс встановив новий світовий рекорд зі стрибків із жердиною
15:31
ФСБ
ФСБ затримала українця на кордоні з Грузією, - росЗМІ
15:29
Ілон Маск
"Суперечило б свободі слова": Ілон Маск проти заборони TikTok у США
15:22
Дмитро Лубінець
Лубінець невдоволений реакцією міжнародних організацій на удар РФ по Дніпру 19 квітня
15:20
Ексклюзив
Наступ, який росіяни планували на травень-червень, вже розпочався, - майор запасу НГУ Гетьман
14:27
Challenger 3
У Британії стартувало виробництво танків Challenger 3
14:15
Оновлено
Вовчанськ обстріл
Росія зранку вдарила авіабомбою по 9-поверхівці у Вовчанську: зруйновано цілий під'їзд, є загиблі та поранені
14:12
хакери
У ФБР заявили, що китайські хакери готують атаку на критичну інфраструктуру США
14:05
OPINION
Богдан Данилишин
Дев'ять тисяч українців взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя
13:32
Михайло Подоляк
"Прийдуть із погрозами й танками": Подоляк про запрошення Росії на річницю висадки в Нормандії
13:24
фейк
Росіяни намагаються використати інцидент з розстрілом патрульних для підриву довіри до поліції та ЗСУ в Україні
13:21
співачка та володарка Греммі Мандіса
Американська співачка та володарка Греммі Мандіса померла у віці 47 років
13:20
Ексклюзив
Об’єднати ветеранів та їхні родини: Жолоб про роботу Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій
13:14
Інтерсіті
Укрзалізниця в тестовому режимі повертає швидкісний потяг Київ - Одеса
13:14
Завдяки протестам українців у Нью-Йорку скасували участь артистів балету російського Маріїнського театру в гала-концерті
13:05
Буданов обговорив з митрополитом Епіфанієм розвиток капеланського служіння
12:53
Оновлено
чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом
У Нью-Йорку чоловік, який підпалив себе під час суду над Трампом, помер у лікарні
12:46
активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції
Кліматичні активісти пофарбували Гранд-канал у Венеції в зелений і червоний кольори
12:42
Ексклюзив
переговори України з Росією
Вже проходили таке: політолог Мусієнко оцінив заяви Лаврова про переговори
12:41
ВАКС
Справа "Роттердам+": ВАКС звільнив від відповідальності двох фігурантів через закінчення терміну давності
12:41
цвітіння сакур у Львові, погода
Де 21 квітня можливі дощі, а де - сонячна погода: прогноз від Наталки Діденко
12:07
схема
РФ примусово вивозить українців з узбережжя Дніпра на окупованій Херсонщині: розповідають партизани
12:00
OPINION
Андрій Бондар
"Чорні півні" та "чорні лебеді" Росії
Більше новин