live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Дмитро Гомон 6 червня, 2017 вівторок

Трамп на гачку. Як Росія втручалася у вибори в США

Американська розвідка з'ясувала, що російське втручання в американські президентські вибори було більшим, ніж думали

Видання The Intercept стверджує, що заволоділо детальною доповіддю Агентства національної безпеки США (АНБ). Її передало журналу анонімне джерело, а журналісти незалежним чином верифікували документ.

В АНБ доповідь коментувати відмовилися та порадили її не публікувати, але, як бачимо, в The Intercept їх не послухалися.

Хто стоїть за атаками

АНБ оприлюднила доповідь з обмеженим доступом 5 травня 2017 року. Журнал стверджує, що це найбільш детальний звіт серед усіх досі оприлюднених свідчень про намагання росіян вплинути на результат президентських виборів у США в 2016 році.

Як стверджується в доповіді, відповідальність за атаку несе саме Головне розвідувальне управління Росії (ГРУ). А конкретно - команда урядових хакерів, яка спеціалізується на втручанні у вибори закордоном. Саме вони здійснили кібератаку на як мінімум одну приватну американську компанію (назва не розголошується), яка постачає програмне забезпечення для процедури голосування.

В АНБ припускають, що атака мала на меті з'ясувати, яке саме програмне забезпечення та комп'ютерне обладнання використовується під час процедури голосування. Отримані дані використали для фішингових атак на місцеві урядові американські організації.

На відміну від усіх попередніх доповідей, в документі АНБ стверджується, що метою атаки були елементи, напряму пов'язані з системою реєстрації виборців.

Фальшиві мейли та фішинг

План був досить простий. Під виглядом приватної компанії, яка постачає програмне забезпечення для виборів, російські хакери надсилали листи з "троянами" співробітникам місцевих урядових організацій. Інфіковані таким чином комп'ютери потрапляли під їхній контроль.

Але для здійснення плану спочатку потрібно було увійти в систему самої компанії, аби мати уявлення про її систему листування та ін. Хоча у доповіді назва приватної компанії не згадується, The Intercept робить припущення, що йдеться про VR Systems - флоридського постачальника, який надає програми для голосування у вісім штатів.

Працівникам компанії у серпні 2016 року надсилали листи, замасковані під запити Google-пошти щодо зміни паролю, імені тощо. Клацнувши на посилання користувач потрапляв на сайт, який контролювався хакерами, але зовні нагадував звичний інтерфейс Gmail.

Загалом було атаковано сім адрес компанії. В АНБ підозрюють, що в одному випадку атака була вдалою. Так чи інашке, хакери отриали, що шукали і це дозволило їм перейти до другої стадії.


Хакери під виглядом листа від співробітника VR Systems надіслали 122 мейли членам місцевих виборчих комісій. До електронних листів кріпилися два документи, створені в Microsoft Word. За назвою вони нагадували інструкції щодо використання продукту VR Systems.


Якщо документ відкривався, непомітно для користувача запускався "троян", написаний за допомогою PowerShell - скриптової мови Microsoft, розробленої для системних адміністраторів. Це дозволяло хакерам отримати повний дистанційний контроль за комп'ютером користувача.

Хто відповість за атаки

У доповіді АНБ відсутня одна важлива деталь. А саме - чи мала вплив на перебіг виборів атака росіян, чи ні? І якщо мала, то який?

Це не дивно, бо у випадку, якщо буде доведено, що обрання Трампа стало наслідком втручання у виборчий процес зовнішніх сил, його легітимність опиниться під великим знаком питання. А цього сценарію хотілося б уникнути не лише йому, але й значній частині американського політикуму.

Росія звично все заперечує. Речник Путіна заявив, що зміст документу йому невідомий, але заперечив можливість втручання Росії у вибори.

"Будь-якої іншої інформації ми не бачили, будь-яких аргументів на користь достовірності цієї інформації ми не чули, і, відповідно, ми рішуче спростовуємо можливість, що таке могло б бути", - наголосив Дмитро Пєсков.

Раніше все заперечував і сам Путін - мовляв, хакери могли спеціально перекласти провину на Росію, а насправді могли бути "звідки завгодно".

Видається, що єдиною, хто понесе реальну відповідальність (принаймні, поки що) буде 25-річна Реаліті Лі Віннер з корпорації Pluribus International. Її звинуватили в передачі журналістам The Intercept звіту АНБ.

Червоні прапорці для Трампа

Що важливо розуміти українцям - так це те, що на тлі скандалів з втручанням РФ у вибори про жодні нормальні домовленості адміністрації Трампа з Кремлем мови бути не може. "Російське досьє" міцно тримає його на прицілі провідних ЗМІ та загрожує легітимності його обрання.


Проте не варто думати, що для Дональда Трампа це становить істотну загрозу і його, як люблять писати деякі українські користувачі Facebook, піддадуть процедурі імпічменту.


Справді, останнім часом, якщо вірити провідним американським ЗМІ ситуація навколо господаря Білого дому склалася не найкращим чином і його ніби вовка оточують червоними прапорцями.

Екс-директор ФБР Джеймс Комі збирається свідчити про хід розслідування про втручання Росії. Навряд чи він буде надто лояльним до президента, який його звільнив, та ще й саме через активність розслідування "російського досьє".

Загострення кризи змусило Білий дім піти на крок, який застосовують лише у виключних випадках - призначення спеціального прокурора для розслідування кремлівського втручання. Мінюст США обрав ним екс-директора ФБР Роберта Мюллера. Окремі розслідування також проводять комітети з розвідки Сенату США та Палати представників.

З іншого боку, вся історія з "російським досьє" спирається здебільшого на велику кількість припущень, довести які буде дуже складно.

Введіть слово, щоб почати