Російське досьє. Імпічмент для Трампа

Свідчення екс-директора ФБР Джеймса Комі можуть лягти в основу імпічменту для президента США Дональда Трампа

Американські сенатори чекають від колишнього директора ФБР відвертої розмови про те, чи намагався президент Дональд Трамп чинити на нього тиск. На початку травня хазяїн Білого дому звільнив Джеймса Комі, який на той час керував розслідуванням про втручання Росії в американські вибори.

Читайте також: Чому Трамп звільнив антиросійського директора ФБР

Низка американських конгресменів та ЗМІ запідозрили Трампа в тому, що він хоче загальмувати розслідування щодо зв'язків людей з його оточення з Росією. Напередодні слухань за участю Комі в Сенаті опитували чотирьох керівників розвідувальних та правоохоронних установ.

Двох із них, директора Національної розвідки Деніела Коутса та директора Агентства Нацбезпеки (АНБ) Майкла Роджерса прямо питали: чи намагався Трамп чинити на них тиск у зв'язку з розслідуванням так званого "російського досьє". Обидва вперто уникали детальних відповідей та запевнили, що не відчували жодного тиску.

Хоча незадовго до слухань газета The Washington Post опублікувала матеріал, в якому стверджувалося, що Коутс розповідав товаришам про те, як Трамп намагався переконати ФБР пригальмувати розслідування щодо зв'язків з Кремлем колишнього радника президента з питань нацбезпеки Майкла Флінна.

Останній, нагадаємо, 13 лютого подав у відставку через те, що приховав факт телефонних переговорів з російським послом та збрехав про них віце-президенту Майку Пенсу.

Є сподівання, що свідчення Комі проллють на це більше світла, бо тепер він не зв'язаний обмеженнями, які накладає державна служба.

"Мені потрібна лояльність"

Вживу Комі свідчитиме перед Сенатом під вечір у четвер, 8 червня. Напередодні комітет Сенату з питань розвідки опублікував його письмові свідчення.

Це доволі цікаві нотатки, які переповідають зміст кількох особистих розмов Комі з Трампом - як віч-на-віч так і телефоном. Вже на самому початку екс-директор ФБР зазначає, що після кожної зустрічі робив нотатки про зміст бесіди, яку потім обговорював з керівництвом бюро. Він зауважує, що не практикував такого заходу під час бесід з Обамою.

Комі розповідає, що перша особиста зустріч з Трампом відбулася ще до інаугурації, 6 січня 2017 року. Під час неї він запевнив президента, що проти нього особисто не ведеться жодного розслідування.

Друга зустріч відбулася за ініціативи самого Трампа - 27 січня він запросив Комі на вечерю в Зеленій кімнаті Білого дому. Розмова, як свідчить Комі, мала на меті створити щось на зразок заступницьких відносин і це його стривожило, адже ФБР завжди користувалась незалежним статусом.

"Мені потрібна лояльність, я очікую лояльності", - цитує Комі президента. Після цього запала незручна пауза, а наприкінці розмови обидва зійшлись на тому, що потрібна "чесна лояльність". Але, як пише Комі, він не певний що вони обидва вкладали в це поняття один і той самий зміст.

Гарний хлопець Майк Флінн та російська "хмара"

Найбільш негативні наслідки для майбутнього Трампа може мати зміст розмови, яку він мав із Комі 14 лютого в Овальному кабінеті. Після брифінгу з керівниками розвідувальних та правоохоронних відомств він попросив залишити його наодинці з директором ФБР.

Розмова пішла про Майкла Флінна, який напередодні змушений був подати у відставку, хоча Трамп його захищав. Президент почав розмову з того, що на його думку Флінн не зробив нічого поганого, розмовляючи з росіянами, але він змушений був звільнити його, бо він збрехав віце-президенту.

"Сподіваюся, ви чітко розумієте, що треба це відпустити, відпустити Флінна. Він гарний хлопець. Я сподіваюсь, ви можете відпустити", - цитує Комі слова Трампа.

Екс-директор ФБР пише, що він з колегами вирішив не "інфікувати" розслідування вимогами Трампа, які вони до того ж і не збиралися виконувати.

Наступна бесіда з Трампом відбулась по телефону 30 березня. За словами Комі, президент описував російське розслідування як "хмару", яка послаблює його можливість діяти від імені країни.

Також Трамп розповів, що не мав нічого спільного з Росією, не мав справ із повіями в Росії та завжди усвідомлював, що його записують під час перебування в Росії.

Трамп запитав, що можна зробити, щоб "підняти хмару". Комі у відповідь запевнив, що розслідування проходить так швидко, наскільки це можливо. Під час останньої розмови з Комі Трамп знову поскаржився йому на "хмару", яка заважає йому виконувати роботу президента.

Тінь імпічменту

Навряд чи під час слухань у Сенаті Джеймс Комі багато додасть до тих свідчень, які він уже дав письмово. А з них випливає, що досвідчений у політичних інтригах екс-директор ФБР не планує остаточно топити Трампа, але й не обіцяє йому легкого життя.

Прикметно, що й адвокат президента Марк Касовіц заявив, що Трампа потішили свідчення Комі.

"Президент задоволений тим, що Комі остаточно публічно підтвердив свої приватні повідомлення про те, що президент не знаходився під слідством в будь-якому розслідуванні щодо Росії. Президент почуває себе повністю виправданим", - відзначив юрист.

Цілком можливо, що озвучені Комі факти спробують використати для запуску процедури імпічменту. Це вже, власне, відбувається.

Конгресмен-демократ від штату Техас Ел Грін вже готує офіційні документи: статті щодо імпічменту, які він скоро запропонує, стануть першим офіційним кроком по запуску процедури. Один із головних аргументів - звільнення Джеймса Комі за те, що занадто активно проводив розслідуванням щодо втручання російської влади у вибори США.

Проте, це може виявитися холостим пострілом. По-перше, Палата представників навряд чи підтримає заяву Гріна, адже вона, здебільшого, контролюється республіканцями. Так само, до речі, як і Сенат.

По-друге, у свідченнях Комі ми бачимо самі лише натяки. Трамп не говорить прямо: призупиніть розслідування, а лише просить лояльності. Найбільш ризикована фраза стосується прохання "відпустити Флінна".

Тож навряд чи почуємо від Комі якісь сенсації як щодо Трампа, так і щодо розслідування. Взагалі він досвідчений інтриган - згадати хоча б його поведінку під час передвиборчих президентських перегонів.

Влітку він заявив, що зупиняє розслідування щодо поштової скриньки Хілларі Клінтон, чим викликав гнів Дональда Трампа. А вже у жовтні, за кілька днів до голосування, повідомив, що відновив його.

"Він (Комі. - Авт.) не збирається робити якісь висновки (щодо правомірності дій Трампа), і він не збирається говорити про перебіг розслідування", - цитує агентство Reuters колишнього федерального прокурора, який проводив розслідування в Конгресі Стефена Райана.

Проте, за його словами, самі слухання історичні. Їх можна порівняти хіба що з появою у Сенаті звільненого президентом Ніксоном радника Білого дому Джона Діна 44 роки тому. Він дав викривальні свідчення щодо Уотергейтського скандалу, який зрештою призвів до імпічменту президента.