Що таке біткоін. Все про найчеснішу валюту

Анастасія Пашинська
9 червня, 2017 п'ятниця
16:04

Чому всі полюють на біткоіни, звідки вони беруться та чи вистачить криптовалюти на всіх

Що таке біткоіни

Якщо буквально - це файли, котрі всі почали добувати, продавати, обмінювати на гроші. Біткоіни обмінюють на товари, послуги. Використовується коротке позначення "BTC". Оборот біткоінів нагадує економічну або математичну гру, де придумані правила, кількість ресурсів і умови їх отримання. Процес схожий на видобуток нафти - що довше люди її добувають, то менше її залишається і складніше шукати.

Сатосі Накамото створив перше програмне забезпечення для біткоінів. Ще в 2008 році Накамото опублікував статтю, в якій описав усі принципи роботи криптовалюти. Але Сітосі Накамото - вигаданий псевдонім. Справжня особа людини, який стоїть за цим псевдонімом, досі не розкрита. 


Ідея біткоінів полягає в обміні валютою між людьми без втручання з боку влади. Тобто виключений людський фактор: немає директора центрального банку біткоінів, на якого можуть "натиснути", біткоіни не можна "надрукувати", скопіювати, тим самим спричинити знецінення криптовалюти.


Кількість біткоінів заздалегідь відома і обмежена. Але засмучуватися не варто, біткоінів вистачить на всіх, оскільки їх можна ділити. Найменша частина біткоіна названа "Сатоши", на честь свого засновника, і дорівнює 0,00000001 BTC.

Користуватися біткоінами вкрай просто, навіть якщо ви не знаєте технічних деталей. Все це не складніше відправки листів через e-mail. 

Для початку потрібно завести біткоін-гаманець. Гаманець безкоштовний, його можна завантажити з офіційного сайту біткоінів. Після створення біткоін-гаманця, ви можете почати генерувати адреси, для отримання за ними біткоінів. Якщо хтось хоче перерахувати вам їх - просто надішліть посилання з генерованою адресою

Хактивіст Українського Кіберальянса Шон Таунсенд розповів, що використовує біткоіни. Система біткоінів прозора - можна відстежити будь-яке переведення. Але водночас система анонімна - номери транзакцій не прив'язані ні до конкретних організацій, ні до людей. Тому вони такі популярні серед хакерів.

"Біткоіни - це не валюта, забезпечена чимось. Це commodity (товар - Ред.), рідкість. Як бейсбольні картки, марки, золото або нафта ", - пояснює Шон Таунсенд.

Гаманець є, де взяти біткоіни?

null

Криптовалюту можна отримати від інших учасників системи. Наприклад, продавати каву за біткоіни, як це роблять у кав'ярні Kava Like в Києві.

Інший варіант - купити біткоіни. Це можна зробити на спеціальних біржах, наприклад, на Українській біржі криптовалюти або на Kuna. Для цього потрібно зареєструватися та ввести гроші на біржу. Потім взяти участь у торгах: виставити ціну за біткоіни, орієнтуючись на обмінний курс.

Якщо ваша пропозиція виявиться прийнятною, то на вашому рахунку з'явиться запитувана кількість біткоінів. Зазвичай біржі беруть 0,2% від угоди.

Біткоіни навіть можна купити через термінал Айбокс, в якому є оператор Btcu.biz, який уже 4 роки займається купівлею і продажем біткоінів.

Або можна зайнятися видобутком біткоінів.

Видобуток біткоінів? Це ж не золото і не нафта

null

Але саме так задумано творцем біткоінів Сатосі Накамото. Для наочності можна уявити собі золотошукача, який наполегливо шукає золото. Так і з біткоінами, тільки замість старателя, криптовалюту шукає комп'ютер, точніше, обчислює завдання.

Раніше вже говорилося, що кожна транзакція зберігається в блоках, які складаються в ланцюжок. Щоб з'явився новий блок, потрібно підібрати "кодову фразу", яка виконує певну умову. При перетворенні (хешуванні) системою, "кодова фраза" повинна мати певну кількість нулів на початку.

Це все дуже складно і незрозуміло, тому підбором займається комп'ютер. Якщо швидкість рішення зростає, то система ускладнює завдання. В середньому, один блок повинен створюватися кожні 10 хвилин.

"Використовується важка криптографія. Складність вирішення завдання передбачувана (з математичної точки зору) і стає дедалі більшою. Це як підбирати паролі: на початку чотиризначні, потім п'ятизначні, і так далі, з кожним новим знаком складність зростатиме ", - наводить аналогію Шон Таунсенд.

Коли комп'ютер підбирає потрібний код, створюється блок. За це система нагороджує біткоінами. Так з'являються нові біткоіни.

Чи можна добути мільярд біткоінів?

Не можна. Кількість біткоінів обмежена, і ніколи не буде більше 21 мільйона. Біткоіни з'являються лише в результаті створення нових блоків. Через кожні 210 тисяч блоків нагорода зменшується вдвічі. Коли біткоіни тільки з'явилися в 2009 році, винагорода за відкриття блоку була 50 біткоінів.

Так, на ринку криптовалюти за перші 4 роки з'явилося 10,5 мільйона біткоінів (210 тисяч блоків х 50 біткоінів). Потім нагорода знизилася до 25 біткоінів. Так на ринку з'явилося 5,250 мільйонів біткоінів. Зараз добувачі (або їх ще називають Майнер) отримують 12,5 біткоіна за створення блоку. На зображенні видно, що першу половину біткоінів Майнери добули ще за перші чотири роки.

null

Якщо враховувати, що блоки з'являються кожні 10 хвилин, в добу виходить 144 блоки. Ми пам'ятаємо, що нагорода зменшується вдвічі через кожні 210 тисяч блоків. Це означає, що нагорода зменшується через кожні 4 роки. Наразі створено 470396 блоків. Це означає, що на момент написання статті (8 червня, 21.15) існує 16 мільйонів 379 тисяч 950 біткоінів.

Коли здобудуть останній біткоін?

Нагорода за відкриття блоку не може бути меншою, ніж найменша частина біткоіна "сатоші" - 0,00000001 BTC, оскільки ще дрібніше біткоін не ділиться.

Останньою винагородою буде 1 сатоші, а за останній 4-річний цикл на ринку з'явиться 210 тисяч сатоші або 0,0021 біткоіна. Виходить, що кожен попередній рік біткоінів з'являлося вдвічі більше: 0,0042; 0,0084; 0,0168 і так далі.

Не будемо вдаватися в складності підрахунків, але таких циклів потрібно 31, включаючи поточний. А значить, через 124 роки (вважаємо з 2016 року), вийде останній блок № 6 929 999. Причому сума біткоінів буде завжди трохи меншою, ніж 21 мільйон.

Чи вигідно займатися видобутком (Майнінгом) біткоінів?

null

Майнінгова ферма

Спочатку складність для вирішення завдання не була такою високою, а винагорода була вищою. Зараз немає сенсу займатися видобутком без професійного обладнання, вартість якого варіюється від $ 500і.

І навіть зараз користувачі об'єднуються в "пули", щоб з'єднати потужності своїх комп'ютерів. За успішного результату члени "пулу" ділять виграш.

"Золота лихоманка" вже закінчується, Мейнінг зараз знаходиться на межі окупності, навіть в Україні з дешевою електрикою. Хоча десь на півночі, де залізо можна використовувати замість обігріву, це все ще може бути вигідним ", - жартує Шон Таунсенд.

Від чого залежить курс біткоіна

null

Від довіри до цієї криптовалюти. Ні від долара, ні від нафти, ні від виборів у Великій Британії курс біткоіна не залежить. Оскільки спочатку в цінність біткоінів нічого не закладали, люди самі контролюють ціну своїм інтересом. Тобто, що більше люди купують криптовалюти, то дорожче вона коштує. Все, як із золотом. Якщо всі раптом вирішать, що золото - це непотрібний метал, то воно перестане чогось коштувати. Тож в якомусь сенсі це роздута бульбашка.


Курс біткоіна дуже нестабільний. Наприклад, навіть слух про "злом" системи біткоіна може обвалити вартість на кілька сотень доларів - люди поспішать позбавитися від валюти.


Що більше люди дізнаються про біткоіни, то більшає на нього попит. Наприклад, один празький дослідник Ладіслав Крістуфек виявив, що чим більше люди "гуглять" інформацію про біткоіни, тим вище стає його курс.

Також цьому сприяють "памперо" - досвідчені гравці на біржі, які мають у своєму розпорядженні багато біткоінів. Тільки-но вони бачать, що інтерес до валюти падає, то починають скуповувати біткоіни. Так вони створюють видимість інтересу до криптовалюти. Новачки починають панікувати і скуповувати біткоіни теж. Коли курс досягає свого піку, "памперо" починають скидати і продавати свої біткоіни. На 9 червня курс біткоіна становить $2822,2 (73 тисяча гривень).

Чому це популярно?

null

Шанувальники системи вважають, що оскільки кількість біткоінів обмежена, то це автоматично виключає можливість інфляції - знецінення валюти. Видобуток нерозподілених (Майнінг) біткоінів неможливо обійти. Також складно зламати чужий гаманець, і неможливо повернути або витратити вдруге один і той самий біткоін.

Система повністю прозора, але анонімна, тобто можна побачити, що за такою адресою була здійснена транзакція, але хто одержувач - не видно. Тому ця валюта така популярна серед користувачів "даркнета".

Також система відрізняється високою швидкістю переведення - біткоіни можна перевести куди завгодно і коли завгодно, все дійде за кілька хвилин. Комісія в системі біткоінів не передбачена, але той, хто відсилає біткоіни, може прикріпити до транзакції невелику "винагороду" або чайові здобувачам, які формують блоки. Так транзакція набуває привабливості і точно опиниться в найближчому блоці.

 

Читайте також:
Київ
0°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.51
  Купівля 39.51
  Продаж 40.19
 • EUR
  Купівля 40.77
  Продаж 41.78
 • Актуальне
 • Важливе
2022, четвер
8 грудня
15:11
Leopard 2
США підтримають передачу Німеччиною Україні танків Leopard 2, - глава оборонного комітету бундестагу
15:08
Південноукраїнська АЕС
Вкрала гроші Південноукраїнської АЕС, а за чотири роки повернулася: втікачка добровільно здалася НАБУ
15:03
Анонс
Путін пішов ва-банк і програє: "Історії війни" о 18:00
15:01
Ексклюзив
путін путлер
Навесні Росію чекають події 1917 року, - ексголова Донецької ВЦА Жебрівський
14:39
відключення електроенергії
В Офісі президента заявили, що Одеса незабаром може перейти на стабілізаційні графіки відключень електроенергії
14:38
відключення електроенергії
В Одесі горять трансформатори, не витримують перенавантаження після обстрілів, - ОВА
14:25
Анастасія Дьякова
РФ отримує 80% розвідувальної інформації з відкритих джерел, подекуди через спілкування з дітьми, – проєкт stop_sexтинг
14:19
Ексклюзив
На південь від Бахмута ми нічим не поступаємося, але жива сила ворога пре безперервно, - боєць батальйону "Свобода" Лисенко
14:18
Жозеп Боррель
Війна не має закінчитися перемогою РФ, тому Європа продовжить надавати допомогу Києву, - Боррель
14:05
OPINION
Богдан Данилишин
Що варто зробити для полегшення виконання держбюджету в умовах воєнної економіки
14:04
Російський корабель тихоокеанського флоту
Росія тримає у Чорному та Середземному морях кораблі з 80 "калібрами"
13:59
телеканал "Дождь"
Естонія також припиняє мовлення російського телеканалу "Дождь"
13:56
В енергосистемі України зберігається значний дефіцит електроенергії, — Укренерго
13:55
Поліція РФ
У РФ порушили кримінальну справу щодо українця, який у приватній розмові засудив війну Росії проти України
13:46
На фото Михайло Подоляк
В ОП назвали три ставки Кремля у війні взимку
13:45
нафта
Україна домагатиметься зниження цінової стелі на російську нафту до $30-35 за барель, - Мінекономіки
13:34
газопровод
Ташкент відмовився від газового союзу з Росією та Казахстаном, - міністр енергетики Узбекистану
13:25
Запорізька АЕС
На Запорізькій АЕС готують провокації: окупанти завезли кілька реактивних систем залпового вогню "Град", - Енергоатом
13:24
Угорщина
Угорщина виступає проти чергового пакету санкцій ЄС проти Росії, - FT
13:14
Дмитро Пєсков
У Путіна заявили, що РФ не збирається "приєднувати" нові території України
13:12
Олексій Данілов
"Капітуляцію Путіна можна прийняти стоячи": Данілов про заяву Меркель щодо переговорів з РФ
13:11
Червоний Хрест
Представники Червоного Хреста відвідали українських військовополонених: передали теплий одяг і книги
13:08
Ексклюзив
Луганська область
У Луганську легкоатлетичний манеж окупанти забирають під шпиталь, - журналіст Гармаш
13:06
Зерно, Одеса
З портів України відправили ще понад 78 тис. тонн агропродукції для Африки та Азії
12:54
СБУ
Намагалися виявити позиції українських ЗРК: в Одесі затримали подружжя росіян, які шпигували в країні з 2018 року
12:49
ЗСУ
ЗСУ за місяць отримали 7 зразків безпілотників українського виробництва. До кінця року можуть схвалити ще 19 заявок
12:35
Олександр Грановський
ВАКС заарештував екснардепа Грановського із заставою 124 млн грн
12:33
снігопад
Дощ з мокрим снігом, рвучкий вітер, але скрізь тепло: прогноз погоди на 9 грудня від Наталки Діденко
12:32
В Ірані відбулася перша страта учасника цьогорічних протестів
12:26
Зеленський
Зеленський заявив, що нагорода Politico - це відзнака для всіх українців
12:06
У Конгресі США витерли ноги об прапор терористичної "ДНР"
12:05
OPINION
Михайло Басараб
Росію можна трансформувати лише силою і примусом
12:03
Франція вперше почала постачати газ у Німеччину
Ердоган прагне отримати знижку в 25% на російський газ, щоб послабити тиск на ліру, - Bloomberg
12:01
енергетичні системи
Росія всіляко перешкоджає отриманню Україною енергетичного обладнання з Європи, - заступник голови Міненерго
12:00
ЗСУ отримали на озброєння автоматизовану систему управління "Дзвін-АС"
ЗСУ отримали на озброєння автоматизовану систему управління "Дзвін-АС"
11:59
Ексклюзив
Ціни на пальне АЗС
Прогнозую зниження ціни на пальне у січні, - директор групи компаній Prime Льоушкін
11:43
на фото Мір'яна Сполярич-Еггер
До України прибула президентка Червоного Хреста: планує відвідати Херсонщину та Миколаїв
11:41
Обшуки об'єктів УПЦ МП на Житомирщині
СБУ прийшла з обшуками до двох монастирів і скиту УПЦ МП на Житомирщині
11:38
Ексклюзив
Владислав Атрошенко
"Помста за незгоду з меморандумом про фіксацію цін на тепло та співпрацю з Кличком": мер Чернігова Атрошенко про своє відсторонення з посади
11:13
Ексклюзив
Вздовж всієї лінії розмежування не припиняються бойові дії, Авдіївку ворог обстрілює з танків, - речниця Донецької ОВА Ігнатченко
Більше новин