Факел у 24 поверхи. Все про вигорілий вщент хмарочос у Лондоні

Пізно вночі у Лондоні запалала багатоповерхівка, в якій розташовано більше сотні квартир. Постраждало не менше 74 людей

Пожежа у вежі Гренфелл сталася близько першої години ночі за місцевим часом (близько 3:00 за київським). Це збудований у 1974 році хмарочос на 120 квартир, висотою в 24 поверхи. Він розташований у Кенсінгтоні - західному районі Лондона. У 2015-2016 роках висотка була капітально відремонтована.

Жертви трагедії

На момент підготовки тексту поліція Лондона повідомила про шістьох загиблих внаслідок пожежі. Проте їхня кількість буде, скоріш за все, зростати під час відновлювальної операції, що триватиме кілька днів, заявив представник керівництва поліції Стюарт Канді. Він також сказав, що багато людей отримують медичну допомогу.

Точну кількість жертв важко встановити через "розмір та складність пожежі", пояснила журналістам Комісар лондонської пожежної бригади Дені Коттон.

"За свої 29 років роботи пожежником я ніколи не бачила нічого подібного за масштабом. Це величезна пожежа, яка зачепила всі поверхи 24-поверхової будівлі, від другого поверху до верхніх", - сказала Коттон.

Фото: Reuters

Фото: Reuters

Щодо постраждалих, то їх уже не менше 74 - людей доставили до п'яти лікарень Лондона. З них 20 у критичному стані. Більшість постраждала від отруєння продуктами горіння.

На місці трагедії працює мінімум 200 пожежників та 40 пожежних машин. Окрім того, було задіяно не менше 20 автомобілів "швидкої допомоги".

За словами свідків пожежі, вони бачили у вікнах людей, які кликали на допомогу. Також бачили людей, які стрибали з висоти, намагаючись врятуватися. Один із свідків розповів про хлопця, який намагався зістрибнути з саморобним парашутом. Інший - про чоловіка, який спустився по зв'язаним простирадлам та іншим речам.

Також на фото з місця події видно, що пожежники були змушені прикривати голови щитами, які зазвичай застосовує поліція. З будівлі сипалося багато уламків, про це також говорили й свідки трагедії.

Фото: Reuters

Причини пожежі

Жодних офіційних версій поки що не висунуто. Одне з припущень, які висловили мешканці будинку - це вибух якогось несправного обладнання в одній з квартир. Більшість ЗМІ пише, що загоряння виникло в районі другого поверху та швидко розповсюдилось по облицюванню до найвищих поверхів.

Зокрема, телеканал Skynews розповів, що чоловік з 4 поверху говорив, нібито пожежу спричинив вибух холодильника в його сусіда. Вони негайно почали стукати в двері та попереджати людей про небезпеку. А за півгодини після вибуху полум'ям була охоплена вся будівля.

Фото: Reuters

Фото: Reuters

Організація мешканців будинку Grenfell Action Group нагадала, що давно скаржилась на неналежний стан протипожежної безпеки вежі. Група вісім разів з 2013 по 2016 рік публікувала в своєму блозі матеріали, в яких висвітлювали поганий стан електромережі, пожежної безпеки та стрибки напруги. Об'єднання мешканців критикувало за це міську раду Кенсінгтона та Челсі, називаючи її "зловмисною безпринципною міні-мафією".

"До всіх наших попереджень залишалися глухими, а ми попереджали, що катастрофа, на зразок цієї, була неминуча та лише питанням часу", - йдеться в останній заяві організації.

Газета The Telegraph перерахувала п'ять теорій, навколо яких ведуться спекуляції.

Перша - вибух газу. Мешканці говорили, що нещодавно були проведені роботи з ремонту систем постачання газу до квартир.

Друга - несправний холодильник. Вона базується на згаданій вище розповіді мешканців про вибух несправного холодильника.

Третя - несправна електропроводка. Нібито чотири роки тому будинок ледь уникнув подібної трагедії саме через несправність електромережі.

Четверта - облицювання займистим матеріалом. Після ремонту на будівлі було встановлено цинкове облицювання з вентиляцією та нові вікна. Скоріш за все, саме через облицювання вогонь розповсюдився так швидко по всій будівлі.

П'ята - нестача розбризкувачів та виходів з будівлі. За свідченнями мешканців, пожежна сигналізація не спрацювала, а вихід з окремих частин будівлі був лише один.

Компанія Rydon Ltd., яка проводила капітальний ремонт будівлі у 2015-2016 роках, зробила заяву про те, що ремонт відповідав усім стандартам та вимогам законів.

Що розповідають свідки

Про те, що вогонь розповсюдився дуже швидко по облицювання розповів 37-річний будівельник Майкл Парамасіван, який живе на 7-му поверсі. За його словами, пише The Guardian, він не спав та вловив запах горілого пластика. А потім подивився у двірне вічко й побачив дим і людей, які бігли до сходів, рятуючись від вогню.

Коли він сам біг коридором, то не чув пожежної сигналізації, не працювали розбризкувачі. "У квартирі були лише вловлювачі диму й вони не спрацювали", - розповів він.

Хлопець, який мешкає на 17 поверсі розповів журналісту Channel 4 News, що йому вдалося вибратися по сходах разом із своєю 68-річною тіткою. За його словами, пожежної сигналізації він не чув, про вогонь дізнався від сусідів, а коли визирнув із вікна, то побачив, як вогонь швидко наближається знизу по зовнішній стіні.

Вони з тіткою спускались сходами і диму ставало все більше. Коли вибрались назовні, побачили, що одна зі стін будівлі вже повністю охоплена полум'ям. "Облицювання було легкозаймистим, воно загорялося, мов сірник", - розповів хлопець. На 19 чи 20 поверхах він бачив людей, які опинилися в пастці та кликали на допомогу.

Свідок пожежі Саміра Ламрані розповіла, що бачила жінку, яка визирнула з 9 чи 10 поверху і жестами показала, що хоче викинути дитину і просить, аби її хтось підхопив. "Один із чоловіків підбіг і спромігся зловити дитину", - розповіла вона.

Колишня мешканка будівлі 42-річна Кейт розповіла, що коли вона мешкала там, пожежна сигналізація ніколи не працювала належним чином. Це виявилось після кількох незначних загорянь - у квартирах не було чути ніяких попереджувальних сигналів.

Фото: Reuters