Україна націоналістична vs Україна європейська. Що чекає нас у майбутньому

Богдан Буткевич
14 червня, 2017 середа
11:21

Майдан та війна знову підняли питання про те, яку ж Україну ми хочемо збудувати

До 2014 року всі розмови щодо розбудови України закінчувалися порожніми словами про багатовекторність і подібною маячнею. Натомість, Майдан та війна знову підняли питання про те, яку ж Україну ми хочемо збудувати.

Й чим далі, тим більше вимальовується два проекти — скажімо так, етнічно-націоналістичний та космополітично-ліберальний. Й вже зараз очевидно, що обидва є нежиттєздатними й не відповідають реальній ситуації. То що ж потрібно Україні?

При цьому, давайте враховувати, що для більшості представників нинішньої влади існує, насправді один проект — клептократично-корупційний, який дозволяє й надалі заробляти на державному бюджеті та красти. Однак ми зараз все ж про ті паростки ідеологічного мислення, які все ж таки сформувалися за останні 3 роки. Отже, розпочнемо з етно-націоналістичного проекту.

Він достатньо простий. Грунтується на тій простій тезі, що Україна можлива тільки з українським змістом, чи то пак — Україна для українців. Тобто, бути українцем — це передовсім говорити українською та мислити українською, й бажано — бути етнічним українцем.

Він передбачає мілітаризацію суспільства, жорстку орієнтацію на внутрішні ресурси, певний ізоляціонізм в економічній сфері, якнайбільше блокування усього російського, в незалежності від сутності, примат держави над правами людини в ім’я перемоги у війні.

Стосується це й тих громадян України, які говорять російською. Їм в цьому проекті не передбачається звання повноцінного українця. Наша країна має стати антитезою до РФ, але для результату можна використовувати й аналогічні до російських методи, як то шпіонаж, диверсії, заборони, повну заборону на антиукраїнські виступи тощо.

Боротися треба в першу чергу за території, а не за людей, тому нас цікавить той-таки Донбас і Крим як територія України, а не люди, які їх населяють. Нація як вища форма розвитку має будуватися на етнічно-національному принципі.

Тепер розглянемо умовний космполітично-ліберальний проект. Його сутність в тому, що Україна має стати не стільки Україною, скільки вільною оазою Східної Європи, де знайдуть місце усі ображені з РФ, Білорусі, навіть Угорщини чи Польщі, які мають тенденцію до авторитаризму.

З точки зору лібералів, ми маємо суворо дотримуватися прав людини і не маємо право боротися з РФ, використовуючи симетричні заходи. Мовляв, Кремль треба перемагати силою демократії та віри у людину, боротися треба не за території, а за людей.

Ми маємо відмовитися від суто українського наративу і сконцентруватися на побудові суспільства рівних можливостей для всіх, без надмірної мілітаризації, з забороною утискання будь-яких ЗМІ, правом національних меншин на широку національно-культурну автономію, заохоченням міграції з будь-яких країн світу тощо.

Нація має бути виключно політичною, без будь-яких прив’язок до етнічно-українського контексту.

Що ж, якщо розібрати ці обидва концепти, то очевидно, що вони є неповними та нежиттєздатними. Маючи при цьому й правильні тези.

От розпочнімо з етнічного. Скажіть, а що, люди які говорять російською, є меншими патріотами? Наприклад, на фронті, де більшість солдат говорять російською, а найбільшу кількість втрат має Дніпропетровська область? Про те, що перші два вбиті на Майдані буди етнічно не українцями, ми й згадувати не будемо. Як і про те, що говорити про національність в країні, яка стільки разів була піддана Голодоморам, війнам, переселенням-заселенням тощо просто смішно.

Бо знайти чистого в етнічному сенсі українця в Україні буде дуже важко. Та й нема в цьому жодного сенсу — нереально побудувати на цьому якусь єдину націю. Ну не Польща ми, яка через Голокост та сталінські переселення німців та українців стала переважно моноетнічною.

Ми — багатоетнічна країна, і будь-які спроби звести все виключно до української етнічності приведуть, в кращому випадку, до шароварщини. В гіршому — до провалу всього конструкту “українська держава”.

Однак з іншого боку, Україна може відбутися тільки українською мовою. Не через якісь націоналістичні забобони, а просто через закони економічної конкуренції. Поруч — 140-мільйонна країна, яка теж говорить російською.

Вона потужніша суто кількісно, тому ми, якщо будемо говорити російською, в будь-якому випадку програємо їм конкурентну боротьбу. Але це аж ніяк не означає, що треба когось силоміць змушувати щось робити.

Варто вкладати в систему вигідних преференцій для українізації та змінювати систему освіти. Й в жодному разі не цькувати тих, хто говорить російською просто за сам факт цього.

З іншого боку, ліберали, які відмовляють Україні в українському вмісті, ніяк не хочуть зрозуміти, що будь-яка найбільш політично-космополітична нація має все одно мати певні ідеологічні маркери. Для України ці маркери очевидні — українська мова як головна ознака нації, політичне лідерство в регіоні, антиросійськість.

Не варто намагатися з українців зробити американців — це не реально. А спроби під час війни з підступним і цинічним противником гратися у прекраснодушність можуть призвести тільки до зайвих жертв. Система, яка має на меті тільки власне виживання й яка використовує демократію проти неї ж самої, не розуміє благородства. Перемогти її можливо тільки асиметрично.

З іншого боку, справді магістральною метою є побудова саме політичної української нації, яка має включати в себе всі народи, що проживають на наших теренах. Українська ідентичність в жодному разі не має мати нічого спільного з етнічним походженням. Українцем може бути будь-хто, хто приймає наш набір маркерів та цінностей.

Я вже не кажу про те, що досить скоро наша країна зіткнеться з нестачею робочої сили, яку потрібно звідкись брати. Й тому мігранти в нашій країні будуть, без варіантів. Просто потрібно створити умови, щоб вони розуміли куди й як їм прилаштовуватись, щоб ставати повноцінними частинами українського соціуму. І не, ставали принципово не асимільованими частинами, наприклад, арабського світу як у сучасній Європі.

Отже, до чого ми приходимо? До того, що нам нарешті варто визначитися з тим, яким шляхом йдемо й що хочемо отримати в сухому залишку. Бо неможливо побудувати, не розуміючи, що саме ти будуєш.

Раціональні зерна є в обох згаданих концепціях. Залишилося просто їх об’єднати, відкидаючи непотрібне й беручи до уваги важливе.

Теги:
Читайте також:
Київ
+5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.16
    Продаж 42.89
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
07:54
Ту-22М3
У РФ упав літак Ту-22м3, що бив по Україні ракетами Х-22/Х-32
07:44
Оновлено
ЗСУ генштаб війна з Росією
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 870 військових, 9 танків та 21 артсистему
07:33
Маріуполь
В окупованому Маріуполі пролунали вибухи, уражено пункт РФ, - Андрющенко
07:19
Дональд Трамп
У суді щодо приховування Трампом виплат порнозірці обрали 12 присяжних
07:13
Радослав Сікорський
"Угорщина блокує компенсації за надану Україні зброю": очільник МЗС Польщі заявив про ускладнення подальшої допомоги
07:11
Наталія Гуменюк
Генштаб ЗСУ звільнив Наталію Гуменюк з посади речника Сил оборони півдня
07:05
Оновлено
збитий "Шахед"
РФ атакувала Україну: на Дніпропетровщині загинула жінка, в Дніпрі є постраждалі, зруйновано багатоповерхівку
07:00
Бєлгород вибух
У Росії заявили про збиття 25 повітряних цілей над Білгородщиною: нібито є пошкодження
07:00
Обидві партії у Конгресі США підтримують законопроєкт з допомогою Україні, - Шмигаль після зустрічей з сенаторами та конгресменом
06:45
Держдеп США
"Глибоко розчаровані": США закликали Грузію не приймати "інспірований Кремлем" закон про "іноагентів"
06:36
Дональд Трамп
Трамп заявив, що виживання України є важливим для Сполучених Штатів
06:32
росія мобілізація
РФ посилила мобілізацію перед можливим наступом влітку: ISW назвав проблеми, що можуть чекати на РФ
06:26
Дональд Туск
"Ситуація критична": Туск заявив, що найближчі тижні можуть вирішити долю війни в Україні
06:17
Ізраїль, ЦАХАЛ
Ізраїль завдав ракетного удару по Ірану, - ABC News
06:10
Додо, Фіорентина, Ліга конференцій
Ліга конференцій: визначились півфіналісти турніру, результати матчів чвертьфіналу
05:05
Мохамед Салах (в центрі), Ліверпуль - Аталанта
Ліга Європи: визначились півфіналісти турніру, результати матчів чвертьфіналу
04:27
Дмитро Пєсков
"Київ продовжує анонсувати теракти по території РФ": російські фейки і маніпуляції за 18 квітня
02:20
Марта Костюк
Костюк перемогла імениту суперницю і вийшла у чвертьфінал турніру WTA у Німеччині
01:45
окупант
У Криму росіяни влаштували облаву та мобілізували мусульман під час Ураза-байрам
01:00
фото Юлія Кочетова
Українська фотожурналістка Юлія Кочетова – серед переможців глобального етапу премії World Press Photo-2024
00:56
Анатолій Трубін, Бенфіка
Трубін не врятував "Бенфіку" від вильоту з Ліги Європи: по пенальті виграв "Марсель"
00:38
Баєр, Байєр, Ліга Європи
"Баєр" пройшов "Вест Гем" в ЛЄ і встановив історичний рекорд у європейському футболі
00:28
ЦРУ
Є ризик програшу України до кінця року, якщо не буде схвалено допомогу США, – директор ЦРУ Бернс
00:13
Оновлено
Харківщина газопровід пожежа
На Харківщині пошкоджено газопровід: виникла пожежа, постраждалих немає
00:01
Ентоні Блінкен та Дмитро Кулеба
"У нас немає плану Б": Кулеба прокоментував очікування від голосування в конгресі США
2024, четвер
18 квітня
23:56
Венеційська бієнале: українці поширили по всьому місту мапи бомбосховищ
23:44
Генасамблея ООН
США обмежили пересування очільника МЗС Ірану, який прибув на заходи ООН
23:13
В Україну після року роботи в Антарктиці повернулася 28-ма експедиція
23:03
Окупанти на ЗАЕС
У МАГАТЕ повідомили про вибухи на території ЗАЕС. Окупанти заявили, нібито "нейтралізували" дрон
23:01
Дмитро Кулеба
"Навіть більше є батарей, ніж 100": Кулеба про ППО, які можуть бути надані Україні
22:50
Meta представила прототип нової моделі ШІ LLaMA 3
22:27
конгрес США
Демократи у конгресі пообіцяли підтримати законопроєкт про допомогу Україні
22:18
Валдіс Домбровскіс
У G7 розглядають використання $300 млрд заморожених активів РФ як заставу для кредитів України, - віцепрезидент Єврокомісії Домбровскіс
22:14
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Залежність України від допомоги США. Технологічні рішення та ситуація на полі бою. Колонка Сергія Згурця
21:51
Оновлено
Віцеканцлер Німеччини Габек
Віцеканцлер Німеччини Габек у Києві зустрівся з Зеленським
21:46
Ексклюзив
Військові
За умови нормальної ротації 70-80% військових повернулися б на фронт після відпочинку, - нардеп Костенко
21:40
"Схеми": Портнов, який перебуває в Іспанії, переоформив на дітей маєток під Києвом
21:36
Зеленський напередодні свята Песах зустрівся з єврейською громадою в укритті школи
21:30
Чехія допомога Україні
Україна та Чехія розпочали підготовку двосторонньої безпекової угоди
21:04
Google
Google звільнила 28 працівників, які протестували проти контракту компанії з Ізраїлем
Більше новин