//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

“Приватна” проблема. Скільки ще українці заплатять за націоналізацію "ПриватБанку"

Чому націоналізація "ПриватБанку" виявилась більшою проблемою, ніж очікувалось

На виведення “Приватбанку” з кризи Україна витратила вже 5% ВВП. Ця сума прирівнюється до витрат держави на пенсійний фонд чи освіту за цілий рік. Однак й це не межа, адже нещодавно НБУ заявив про потребу в докапіталізації банку ще на 38,5 млрд. грн.

Приводом для залучення нових коштів став аудит компанії Ernst&Young, який виявив, що від’ємний балансовий капітал “Приватбанку" перед націоналізацією в грудні минулого року складав 882 млн. грн.

Офіційного звіту  Ernst&Young за 2016 рік поки не оприлюднено. Мережею “гуляють” його проекти з різними даними. Так, згідно з проектом звіту Ernst&Young, який потрапив до рук Вloomberg, перед націоналізацією “Приватбанк” потребував 192 млрд. грн. докапіталізації замість 148 млрд. грн, про які йшлося раніше.

Економічні експерти вважають, що згодом цифра може “перевалити” й 200 млрд. грн (близько $8 млрд). Цифра в рази більша за ті суми, які наша країна майже отримала від конфіскації так званих “грошей Януковича”. Для порівняння, в 2015 році економіка України зуміла залучити лише $ 2,96 млрд іноземних інвестицій.

Спочатку в народу, потім в бізнесменів

Нацбанк пропонує проводити докапіталізацію в два етапи: спочатку залучити 22,5 млрд. грн. за допомогою облігацій внутрішніх позик, а решта - 16 млрд. грн - повинна бути забезпечена за рахунок “продажу заставного майна” (це туристичний комплекс “Буковель”, стадіон “Дніпро Арена”, тренувальна база ФК “Дніпро” тощо).

Щоправда, як саме проходитиме продаж, на яких умовах та з якою вартістю, поки невідомо. Сайт Рrozorro.sale на запит “Приватбанк” поки не пропонує нічого.

Нагадаємо, що за подібною схемою докапіталізація вже відбувалася. На початку року було визначено, що “Приват” потребує понад 150 млрд. грн. Держава тоді вклала близько 117 млрд. грн., решта повинна була надійти за рахунок так званого bail-in, тобто від екс-акціонерів банківської установи.

Спочатку під bail-in підпадало 32 млрд грн, але 3 млрд грн випарувалися останніми днями перед банкрутством банку.

Чому впали в немилість міжнародні аудитори

Чимало розголосу набули заяви зі сторони Нацбанку про “заборону діяльності в Україні компанії  PwC”. Приводом для цього стали звинувачення міжнародної компанії в навмисне недооцінених ризиках, які ніс “Приват” для держави перед націоналізацією.

Також міжнародній аудиторській компанії PwC закидають конфлікт інтересів, адже компанія водночас виступала аудитором та оцінювачем найбільшого банку країни. Методика оцінювання, яка не збігалася з методикою НБУ, та відсутність підпису оцінювача призвели до того, що НБУ підготували проект рішення комітету «Про виключення ТОВ «Аудиторська фірма “ПрайсвотерхаусКуперс (аудит)” з Реєстру аудиторських фірм, які мають право на проведення аудиторських перевірок банків».

Головною розбіжністю між цифрами, представленими в звіті PwC та вирахуваними регулятором, є частка інсайдерських кредитів, тобто тих, які банк видавав наближеним компаніям. НБУ спочатку оцінювала її в 97%, а вже в квітні глава НБУ Гонтарева заявляла про всі 100%.

Аудитор та водночас оцінювач не знайшов таких даних, зробивши лише  “кваліфікаційне застереження про пов’язаних осіб”. Компанія оцінила успіхи “Привату” як “помірно-позитивні”, не побачивши ризиків.

Нацбанк заявив про намір заборонити PwC аудит банків. Однак компанія досі співпрацює з “Ощадбанком” та “Укрексімбанком”. А НБУ доволі легко погодився перевести конфлікт в мирне русло, без судових позовів. Експерти вважають, що причиною такої різкої зміни стало усвідомлення регулятором недосконалості власних звітів.

Головний фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран вважає, що НБУ помилково стільки уваги в своїх нормативних документах приділив саме інсайдерським кредитам.

"Їх визначити юридично важко, а от коли за кредитами встановлювалась неринкова ставка 7-12% або були ознаки їх «штучного» обслуговування – це досить погані характеристики портфелю, які, на мою думку, були і є не меншою причиною,щоб вимагати додаткової застави по таким кредитам, або списувати їх”, - вважає експерт.

Теперішній вибір аудитора для “Привату” теж викликає запитання

Новим аудитором банку стала компанія Ernst&Young, яка є підрозділом консорціуму Rothschild & Co. На залучення компанії “Приват” витратив близько 70 млн грн. Цікаво, що ЕY активно займатиметься й реструктуризацією кредитного портфеля “Приватбанку”, тож конфлікт інтересів знову неминучий.

А ще компанія відзначилася скандальним аудитом агрохолдингу “Мрія” та наданням послуг "сліпого трасту" для бізнес-активів Порошенка, які президент вже стільки часу не може продати.

Та найцікавішим є те, що в проектах звітів ЕУ за 2016 рік, які доступні в мережі, частка так званих інсайдерських кредитів складає від 6% до 48% в загальній структурі. А це теж далеко не 100%, заявлені Гонтаревою.

Офіційний звіт звіт Ernst&Young має оприлюднити до 1 липня. До цього ж часу колишні власники банку (Коломойський та Боголюбов) повинні реструктуризувати кредити.

Все по темі

новини партнерів

‡агрузка...

21 серпня, 2019 середа

21 серпня, 2019 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати