Оточені з трьох боків. Чи нападе Росія на Україну з Придністров'я

Україна посилює охорону кордону з невизнаним Придністров'ям, звідки Росія погрожує своїм спецназом

Днями українське МВС оголосило про підсилення контролю ділянки кордону, яка сполучає Україну з так званим Придністров'ям (ПМР) - невизнаним утворенням на теренах Молдови.

"Держприкордонслужба вже звертає велику увагу на цей регіон (Придністров'я. - Авт.). Нещодавно там було розміщено підрозділ Нацгвардії, плануємо розгортання підрозділів Нацполіції. Ми безумовно будемо нарощувати там сили", - розповів перший заступник міністра внутрішніх справ Сергій Яровий.

Насправді, кордон з невизнаним утворенням давно викликає занепокоєння українських силовиків. Там знаходиться чимале угрупування російських військ, яке не так давно посилили спецназівцями. Тобто потенційно з'явилася загроза проникнення російських ДРГ на територію України з боку ПМР.

Російські спецназівці за Дністром

Фотографії з бійцями російських сил спецоперацій (ССО) продемонструвала народний депутат та керівник постійної делегації України у Парламентській асамблеї НАТО Ірина Фріз. Вона поставила риторичне питання про те, навіщо "таємно, не попереджаючи молдовську сторону та інших учасників формату "5+2" (за який так тримається РФ) перекидати новітні зразки озброєння та засобів індивідуального захисту на територію, де останні бойові дії відбувалися чверть століття тому".

"Росія розглядає ПМР, як територію оперативного розгортання наступального угруповання у південно-західному напрямку", - вважає Фріз.

А згодом про загрозу з боку Придністров'я сказав і речник Міноборони з питань АТО Андрій Лисенко. "Якщо подивитися по географії, то ми охоплені майже із трьох боків", - відзначив він.

Скільки в Придністров'ї російських солдат

Придністровська частина кордону України з Молдовою складає 452 км. З них 20 припадає на Вінницьку область, а решта - на Одеську. Усю ділянку охороняють Подільський та Білгород-Дністровський прикордонні загони.

Головний шлях, через який раніше здійснювалося поповнення ОГРВ (Оперативна група російських військ у Придністров'ї) - це українська залізниця. Ще у травні 2015 року Верховна Рада денонсувала п’ять угод про військово-технічне співробітництво з Росією, серед яких була угода про транзит через територію України військовослужбовців та військових вантажів з Росії до Придністров’я.

Другий шлях, через аеропорт Кишинева, також став тернистим. Тоді ж у травні 2015 року в російських ЗМІ з'явилася інформація, що в аеропорту столиці Молдови російських військових почали затримувати й депортувати. Ця практика триває і донині, розповів сайту Еспресо експерт з придністровського питання Артем Филипенко. За його словами, головним резервом постачання свіжих сил до російського військового угрупування стало місцеве населення.

"Лише за останній час близько 100 мешканців Придністров'я, які мають російські паспорти, підписали контракти про службу в російській армії", - відзначає політолог.

Чисельність придністровської армії нараховує близько 7500 людей. Військовий контингент РФ у Придністров'ї складається, умовно кажучи, з двох частин.

Це миротворчий батальйон з приблизно 400 осіб та вище згадана ОГРВ. Чисельність останньої - близько 1000 осіб. За версією РФ, обидві частини займаються миротворчою діяльністю та охороняють склади з радянською зброєю в селі Ковбасна.

Молдова наполягає на тому, що склади мають бути вивезені разом із військовими ОГРВ. Росія ці вимоги ігнорує.

Російські військові регулярно проводять навчання та різноманітні злагодження різних родів військ. Вони проходять мало не щомісяця та налаштовані переважно на відбиття загрози з боку України. Наприклад, були навчання по відбиттю загрози з повітря, хоча в Молдови немає власних військово-повітряних сил.

Також у Придністров'ї сконцентровано немало військової техніки. Там є і важка артилерія, зокрема "Гради", і танковий батальйон, і декілька бойових гелікоптерів. Наприклад, як розповів Артем Филипенко, є дані про те, що в ПМР є 18 танків, а ще 48 законсервовані.

Чи варто боятися вторгнення

У 2014 році у Придністров'ї не стільки готувалися до наступу на Україну, скільки боялися нападу з боку України. Принаймні, саме такі сценарії прокручували під час навчань тамтешні військові - російські та придністровські.

Але варто не забувати, що в придністровців немає власних джерел нафти, її доводиться експортувати.

"Заблокувати російський контингент Україна та Молдова у випадку надзвичайної ситуації можуть без проблем: перекриють постачання пального, продуктів харчування тощо", - говорить Филипенко.

На його думку, загроза військового вторгнення незначна. "У військовій доктрині України прописано, що російський військовий контингент у ПМР є загрозою. І на цю загрозу досить адекватно відреагували. Порівняно з 2014 роком ситуація набагато краща", - говорить експерт.

Але, за його словами, окрім прямого військового вторгнення Придністров'я несе ряд інших загроз. Це, зокрема, розвідувальна діяльність, яка проводиться з території ПМР. Так, у червні СБУ зловила агента придністровської та російської спецслужб, який збирався в Одесі вербувати офіцерів СБУ.

Окрім того, можлива участь жителів ПМР в масових акціях на території України. У багатьох із є українські паспорти і їх неодноразово бачили на всіляких "антимайданах". Є чутки, що український паспорт має навіть президент ПМР Красносельський.

Блокада кордону

Посилення кордону між Україною та ПМР сталося невдовзі після того, як на ньому з'явився перший спільний україно-молдовський пропускний пункт "Кучурган-Первомайськ". Проект підтримує Місія Євросоюзу з прикордонної допомоги Україні та Молдові (EUBAM).

Загалом в планах облаштувати 13 КПП. Українські та молдовські прикордонники й митники мають на меті закрити "діру" на кордоні через яку переміщаються значні потоки контрабанди. Вони перевірятимуть громадян та вантажі, які в'їжджають до України або виїжджають з неї.

У Придністров'ї та Росії цей крок сприйняли з великим незадоволенням. У ПМР це називають блокадою. Тамтешні можновладці заявляють, що тепер придністровські та молдовські силовики "стикаються лице в лице", а це загрожує "загостренням конфлікту".

Насправді, їх лякає саме перекриття контрабандного каналу, з якого годується чимала частина невизнаного Придністров'я. Але тут їм російська армія не допоможе.