Економічні монстри майбутнього. Які країни пануватимуть у світі в 2050 році

До 2050 року список найпотужніших економік світу поміняється до невпізнання. Яка країна матиме найбільший ВВП та чи є серед світових лідерів місце для України

За прогнозами міжнародної компанії PwC, структура світової економіки до 2050 року зазнає суттєвих змін: розвинуті зараз країни поступляться лідерськими позиціями країнам, що розвиваються. Однак, України серед світових економічних велетнів навіть через 33 роки не буде.

Але звіт PwC - це лише спроба спрогнозувати темпи зростання світового ВВП на 2050 рік, спираючись на 32 найкрупніші економіки, які приносять 84% світового ВВП. Методика розрахунку ВВП у звіті заснована на паритеті купівельної спроможності, тобто можливостях громадян різних країн купувати той самий набір товарів та послуг в своїй державі.

Китай та Індія “посунуть” США з першого місця

Найпотужніша економіка світу за 2016 рік - США - вже зараз поступається Китаю за багатьма параметрами, серед яких імпорт нафти, впровадження технологій, рівень інвестицій та той самий паритет купівельної спроможності.

До 2050 року китайці значно випередять Штати за рівнем вкладу в світовий ВВП.

Експерти прогнозують, що активне нарощення потужностей економіки в Китаї ще спостерігатиметься до 2020 року, а в 2030 році економіка КНР піде на спад. Та навіть це не завадить комуністичній країні вибити США з першого місця за панування над світовою економікою вже в 2028 році.

Що ж до Індії, то це країна з відносно молодою економікою. Зараз частка Індії в світовому ВВП складає близько 7%, але вже до середини століття вона може подвоїтися. Це й дозволить Індії випередити Штати з їх 14% вкладом в світовий ВВП в 2050 році.

Суттєвим “козирем” Китаю та Індії в боротьбі за панування над світовою економікою стане ріст населення. До 2050 року Індія навіть може витіснити Китай з позиції найбільш густонаселеної країни світу та дасть Землі близько 1,6 млрд. людей.

Саме цей фактор потягне за собою зростання внутрішнього попиту та робочої сили в цих країнах.

Але навіть посівши перші позиції за часткою у світовому ВВП, Китай та Індія не зможуть наздогнати США за рівнем ВВП на душу населення: середньостатистичний американець в 2050 році зароблятиме приблизно вдвічі більше китайця та втричі більше індійця.

 

Країни ЄС втратять позиції

Зараз економіки 27 країн ЄС приносять світовій економіці 15% ВВП. В майбутньому їх частка складатиме 9%.

Цікаво, що найпотужнішою серед них є економіка Німеччини - вона дещо збавить темпи та пересунеться з 5 на 9 позицію у світі. А от розвинуті нині Велика Британія та Франція ледь втраплять в 10-ку лідерів. Італія ж з 12 позиції пересунеться аж на 21.

Виною всьому старіння населення в Європі, а також скорочення темпів зростання економіки до 1,5 -2% на рік.

Найбільшого зростання в європейському регіоні експерти очікують від польської економіки - але вона також втратить 7 позицій в боротьбі за світове економічне панування.

Попри те, що ЄС зменшить свою частку в світовому ВВП, PwC впевнена, що свого політичного впливу об’єднання від цього значно не втратить.

Новими азійськими тиграми стануть Індонезія, В’єтнам та Бангладеш

Індонезія в 2050 році посідатиме 4 місце за рівнем вкладу в світове багатство. Зараз країна знаходиться на 8 позиції. Індонезія вже не перший рік демонструє високі темпи зростання національної економіки - понад 5% на рік.

Потужна досі в східному регіоні економіка Японії поступового збавить темпи та до 2050 року посунеться на 4 позиції.

На це є кілька об’єктивних причин: старіння населення в Японії, природний спад економічного циклу, банківська криза тощо.

А от новим лідером у Азії цілком ймовірно може стати В’єтнам. Зараз країна демонструє небувале завзяття, тож на 2050 рік PwC прогнозує цій комуністичній країні високі темпи зростання економіки - з 32 позиції В’єтнам до середини століття підніметься до 20.

Бангладеш, подібно до Індії та Китаю, виграватиме за рахунок росту населення та впровадження новітніх технологій. Країна, де прожитковий мінімум значно менший за український, повинна піднятися до 2050 року з 31 позиції до 23.

В Нігерії, Філіппінах, Колумбії, Мексиці, Бразилії та Росії все залежатиме від дій урядів

Головною відмінністю цих країн є те, що вони потенційно можуть зайняти в 2050 році лідируючі позиції, однак все залежатиме від них самих. Ці країни володіють чималою кількістю природних ресурсів, тож їх успіх в майбутньому залежатиме саме від того, як уряди диверсифікують економіку.

Нігерія до 2050 року може стати найбільш розвинутою економікою африканського регіону. В країни й справді хороший потенціал, тож в 2050 році вона може зайняти 14 позицію серед економічно розвинутих країн.

Мексика, завдячуючи близькості величезного ринку США, зараз посідає 11 місце в рейтингу економік світу. Та до 2050 року за сприятливих обставин займатиме 7 позицію.   

Бразилія лише нещодавно зуміла подолати інфляцію на рівні 500%, але вже через 33 роки ця країна може стати п’ятою за потужністю економікою на планеті.

Успіх Росії (себто, збереження 6 позиції) можливий лише у випадку грамотного розподілу природних ресурсів, збільшення виробництва та зняття економічних санкцій, адже країна буквально ізольована від економічної реальності.

Згідно з прогнозами PwC, до 2037 року світове ВВП повинне подвоїтися, а в 2050 році збільшиться втричі в порівнянні з сучасним рівнем.  

В середині століття половину світового ВВП формуватимуть економіки країн, що розвиваються. Натомість так звана “Велика сімка” до 2050 приноситиме в світову економіку лише 20%.

 

В Україні таких довготермінових прогнозів немає

За підрахунками Міністерства економічного розвитку й торгівлі, до кінця року ВВП в нашій країні повинен зрости на 1,5-3% порівняно з 2016 роком та на номінальному рівні складатиме близько 2,6 млрд гривень.

В разі якщо нам вдасться “розігнати” національну економіку до 5-8% зростання за рік, українцям все одно доведеться чекати ще хоча б чверть століття, щоб дійти до рівня економіки на кшталт польської, чеської чи навіть болгарської.