Трамп погодився розширити санкції щодо Росії, ЄС проти. Що це взагалі таке

Дмитро Гомон
24 липня, 2017 понедiлок
16:24

Президент США планує розширити санкції проти Росії. У Євросоюзі готові йому протидіяти

Адміністрація президента США стверджує, що він схвалить законопроект, який значно розширює санкції проти РФ. У Євросоюзі готові йому протидіяти.

Реакція Євросоюзу на розширення американських санкцій проти Росії засмучує, але вона була передбачувана. Це один з прикладів того, як у єврочиновників бажання покарати Кремль за його агресію конфліктує з бажанням мати з ним бізнес.

Про які санкції йдеться

Проголосувати за новий законопроект Палата представників може вже у вівторок, 25 липня. Таким чином, на підпис президенту його можуть надіслати ще до того, як конгресмени відправляться у серпні на канікули. І, схоже на те, що Трамп його таки підпише.

"Ми підтримуємо законопроект у нинішньому вигляді і продовжимо працювати з Палатою представників та Сенатом, щоб запровадити ці жорсткі санкції щодо Росії, до того часу, поки не буде повністю розв'язана ситуація в Україні", - сказала в інтерв'ю телеканалу ABC речниця Білого Дому Сара Хакабі Сандерс.

Мова йде про законопроект, який американський Сенат (верхня палата Конгресу) схвалив ще 12 чернвя. Він значно розширює поле для застосування санкцій проти Росії.

Сайт "Еспресо" вже детально писав про історію цього законопроекту та його зміст. Якщо коротко, то це результат домовленості між демократами та республіканцями, які побоюються, що Трамп може спробувати своїм указом зняти санкції проти РФ або послабити їх.

Якщо бути зовсім точним, то новий законопроект є лише частиною іншого нормативного акту, яким планується ввести також санкції проти Ірану, а віднедавна ще й проти Північної Кореї. Як пише Reuters, саме включення у законопроект КНДР змінило ставлення до нього в адміністрації Трампа.

Втім, директор з комунікацій адміністрації президента Ентоні Скарамуччі дещо скаламутив ясність у цьому питанні. Трамп, за його словами, ще остаточно не визначився, чи підписувати закон. "Мій здогад... що він збирається скоро ухвалити рішення", - сказав Скарамуччі в коментарі телеканалу CNN.

Камінь спотикання для ЄС

Невдоволення цим законопроектом з боку ЄС пояснюється дуже просто - законопроект передбачає введення санкцій щодо проекту "Північний потік 2". Та й загалом американці хочуть серйозно вдарити по найболючішому для Росії місцю - енергетичному сектору.

Наприклад, тривалість угод з надання фінансування російським енергетичним компаніям планується обмежити 30 днями. Також законопроект надає Білому Дому можливість вводити санкції проти тих, хто інвестує в будівництво Росією експортних трубопроводів або надав для цих цілей устаткування (зокрема у лізинг), технології та послуги. Карати будуть тих, хто або разово інвестував більше $1 млн, або більше $5 млн протягом року.

Щодо "Північного потоку 2", то в законопроекті сказано, що США продовжать перешкоджати реалізації проекту "через його згубні наслідки для енергетичної безпеки ЄС, розвитку газового ринку в Центральній і Східній Європі та енергетичних реформ в Україні".

Читайте також: Болючі та жорсткі. Все про нові санкції США проти Росії

Як стверджує газета Financial Times, проти санкцій в галузі енергетики виступає президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. В записці, яку підготував його офіс до засідання комісії в середу, йдеться про те, що Брюссель "має бути готовим діяти протягом кількох днів", якщо американські заходи будуть ужиті без урахування побоювань ЄС.

Зокрема, Єврокомісія планує вимагати в адміністрації Трампа "публічного або письмового запевнення", що нові санкції не будуть застосовані в спосіб, який нашкодить інтересам Євросоюзу.

Згодом речник Єврокомісії Маргарітіс Схінас підтвердив, що у Євросоюзі задіяли всі дипломатичні канали, щоб звернутися до США з приводу побоювань щодо нових санкцій. "Ми слідкуємо за цим процесом із занепокоєнням, що стосується енергетичної незалежності ЄС та наших інтересів з енергетичної безпеки", - заявив Схінас.

Чим небезпечний "Північний потік 2"

Про те, що Німеччина, а в її особі й весь Євросоюз, буде виступати проти американських санкцій стало зрозуміло ще в червні. Одразу після ухвалення Сенатом резонансного законопроекту, міністерства закордонних справ Німеччини та Австрії зробили спільну заяву, в якій розкритикували наміри застосувати санкції проти проекту "Північний потік 2".

Читайте також: Труба, яка розколює ЄС. Як Німеччина та Росія затягують газовий зашморг на шиї України

Цей газопровід по дну Балтійського моря має дозволити "Газпрому" постачати газ у Європу обминаючи територію України. Але окрім офіційного Києва, проти будівництва "Північного потоку 2" виступають й інші країни Євросоюзу - Польща, країни Балтії, Словаччина. Вони вважають, що Росія намагається перетворитися на постачальника-монополіста і збільшити залежність Європи від російського газу.

Натомість уряд в Берліні під тиском німецьких компаній, які задіяні в проекті, наполягає, що це суто економічний проект, який не має політичного виміру. Тому він виступає і проти американських санкцій, через які згаданим німецьким компаніям загрожують проблеми.

Утім, з огляду на скандал з турбінами Siemens у Криму німецький уряд зараз у вразливій позиції. Але це не означає, що він не намагатиметься протидіяти американським санкціям.

Що крім "Північного потоку 2" непокоїть ЄС

До речі, у записці Юнкера написано, що економічні проблеми, які можуть виникнути в Європі від запланованих санкцій, виходять далеко за рамки одного "Північного потоку 2".

Стверджується, що вони можуть нашкодити "технічному обслуговуванню та модернізації" трубопроводів в Росії, які подають газ в Україну, а також трубопровідним проектам у Каспійському регіоні та розвитку газовидобування біля узбережжя Єгипту.

Більш того, у записці також є слова про те, що санкції США можуть нашкодити не лише енергетичній, а й іншим галузям, де ЄС і Росія мають спільні проекти. Зокрема, там згадуються європейські компанії, що "ведуть законний бізнес, відповідно до заходів ЄС, з російськими структурами у залізничній, фінансовій, судноплавній та гірничодобувній галузях".

Чому Трамп за санкції

Досі впевненості у тому, що Білий Дім схвалить законопроект про розширення санкцій проти РФ не було. Адже він обмежує можливості президента, забороняючи йому без згоди Конгресу скасовувати ті чи інші заборони й обмеження щодо Росії.

Більш того, нижня палата Конгресу також досі не була впевнена у необхідності схвалення цього законопроекту. Держсекретар Рекс Тіллерсон у червні переконав конгресменів, що варто не зв'язувати йому руки напередодні візиту в Москву, а також зустрічі Путіна й Трампа в Гамбурзі. Йому потрібне було поле для маневру, можливість "торгуватися" з приводу Сирії, України тощо.

Але в суботу Палата представників оголосила, що демократи й республіканці узгодили цей законопроект. Це може означати, що там дійшли висновку про нездатність Кремля домовлятися й вирішили, що пора запускати маховик нових покарань.

Невдовзі після цього пролунала й позитивна реакція від речниці Білого Дому Сари Сандерс. Її шеф, незважаючи на всі милі бесіди з Путіним на саміті G20, зараз має великі проблеми у себе вдома через "російське дос'є".

Нещодавно син президента Дональд Трамп молодший власноручно оприлюднив електронне листування, яке підтвердило, що він дійсно під час виборчої кампанії мав справи з росіянами, які обіцяли йому компромат проти Клінтон. У листах йому прямо говорили, що інформація походить з урядових кіл РФ.

А тепер ще й зять президента Джаред Кушнер визнав, що чотири рази зустрічався з представниками Росії протягом виборчої кампанії 2016 року, але не зробив нічого неправильного.

Цілком логічно припустити, що схвалюючи розширення санкцій Трамп хоче закрити рота своїм критикам. Чи допоможе йому це, невідомо, але точно піде на шкоду російській економіці, а відтак - на користь Україні.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.36
    Купівля 39.36
    Продаж 39.87
  • EUR
    Купівля 41.97
    Продаж 42.75
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
17 квітня
00:00
Усман Дембеле (у світлій формі), Барселона - ПСЖ
ПСЖ у більшості шокував "Барселону" та вийшов до півфіналу Ліги чемпіонів
2024, вiвторок
16 квітня
23:53
Донецька область, стела
Monobank анонсував скін на картку зі стелою Донецької області
23:53
Антуан Грізманн та Емре Джан (ліворуч), Борусія - Атлетико
"Борусія" розбила "Атлетико" у повторному чвертьфіналі ЛЧ
23:28
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
"ЗСУ намагались вчинити теракт на ЗАЕС": російські фейки і маніпуляції за 16 квітня
23:09
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
Парламент Грузії відклав розгляд закону про "іноагентів" на тлі сутичок протестувальників з поліцією
22:55
Ексклюзив
Рада Європи
ПАРЄ планує закликати держави не визнавати Путіна легітимним президентом, - кореспондентка Висоцька
22:48
Ексклюзив
Зараз у росіян нема ресурсу та умов стрімко захопити Часів Яр, - "Інформаційний спротив"
22:28
Ексклюзив
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
"Російські НПЗ - легітимна ціль": скоріш за все у ПАРЄ проголосують за резолюцію, - кореспондентка Висоцька
22:27
Джон Кірбі
Білий дім готовий розглянути 4 окремі законопроєкти Джонсона, серед яких - допомога Україні
21:59
Ексклюзив
Олександр Корнієнко
Віцеспікер Корнієнко пояснив, чому серед українців впала довіра до Верховної Ради
21:57
Оновлено
ПАРЄ
ПАРЄ підтримала вступ Косова до Ради Європи
21:40
Ексклюзив
курс валют
Економіст Пендзин спрогнозував, чи НБУ підвищить курс долара більше 40 грн
21:36
Ексклюзив
Катаріна Матернова
Посол ЄС в Україні Матернова назвала дві найскладніші сфери під час переговорів про вступ до Євросоюзу
21:32
Ексклюзив
Роман Безсмертний
На найближчому зібранні буде голосуватися ленд-ліз для України: Безсмертний про пакет допомоги США для України
20:56
ЗСУ
Протягом доби росіяни здійснили 49 атак на позиції Сил оборони. 26 - на Навопавлівському та Бахмутському напрямках
20:44
В ЗСУ створили нову окрему штурмову військову частину
20:41
Інтерв’ю
Хто і як урятував Софію Київську від планів комуністичної влади. Слід імперської політики РФ у сьогоденні: розмова Еспресо з Оксаною Забужко та Вахтангом Кебуладзе
20:32
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що зробить запит на скликання засідання Ради Україна – НАТО
20:24
Ексклюзив
Ольга Стефанішина
"Маємо оптимістичні прогнози": Стефанішина про затвердження переговорної рамки щодо вступу України в ЄС
20:22
Реджеп Тайїп Ердоган
Ердоган звинуватив Нетаньягу, що він спровокував удари Ірану по Ізраїлю
20:08
OPINION
Ігор Гулик
Осад від чайних ложечок, або Чому Ізраїль у фаворі Заходу
20:04
керівниця пресцентру ОК "Південь" Наталія Гуменюк
"Замінити Наталю Гуменюк на компетентнішу особу": медійники звернулися до військового керівництва України
20:00
Огляд
перемога переможні новини
Переможні новини 783-го дня війни: ГУР влаштували блекаут двом російським військовим заводам, МВФ прогнозує зростання ВВП України в цьому році
19:53
F-16
Аргентина придбала в Данії 24 літаки F-16
19:38
Ексклюзив
У російському Ногінську знищили єдиний храм ПЦУ, - клірик ПЦУ Святослав Скороход
19:32
TikTok
В Україні блокуватимуть TikTok-акаунти з контентом, "який не варто переглядати", - ЦПД
19:28
На фото: чернетка останнього портрета Вінстона Черчилля
На аукціон виставили чернетку спаленого портрета Черчилля, який він ненавидів
19:27
Сергій Богачук
"Намагатимуся домовитись": український боксер-чемпіон відповів, що зробив би з Путіним
19:17
Румунія, прапор Румунії
У Румунії побільшало шпигунів із РФ: вони були, зокрема, серед біженців з України, - CSAT
19:16
Маріуполь
Росія перекинула в Маріуполь велику кількість військових, - "Атеш"
18:50
ПАРЄ
Підтримка відновлення України коштом активів РФ: ПАРЄ одноголосно ухвалила резолюцію
18:50
Rheinmetall
Литва домовилася з Rheinmetall про будівництво заводу з виробництва боєприпасів
18:46
Октоберфест
На Октоберфесті не дозволять вживання марихуани
18:44
Дуда може зустрітися з Трампом цього тижня
18:40
Матвій Пономаренко, УПЛ, "Динамо" - ЛНЗ
Клуби АПЛ зацікавилися 18-річним талантом із "Динамо", - ЗМІ
18:33
Ексклюзив
РФ зруйнувала Трипільську ТЕС
Patriot не може брати таку ціль: авіаційний експерт Криволап розповів, чим РФ знищила Трипільську ТЕС
18:32
відключення електроенергії
"Зима буде викликом": очільник Міненерго Галущенко заявив, що Україна втратила 7 ГВт генерації
18:16
Франція
Франція запросила РФ на 80-ту річницю висадки в Нормандії. Кремль заявив, що не в курсі
18:12
Данило Гетманцев
Гетманцев про петицію щодо спрямування коштів із телемарафону на ЗСУ: "Відверта дичина"
18:11
На фото: Спартак Суббота
Спартак Суббота повідомив про заручини з 24-річною моделлю
Більше новин