live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Новий директор ФБР Рей займеться Росією та Україною. Хто він такий


фото: Reuters
Американський Сенат схвалив кандидатуру нового директора ФБР Крістофера Рея, якому доведеться розслідувати втручання в президентські вибори

Крістофер Рей замінить на посаді керівника ФБР Джеймса Комі, якого президент звільнив з посади 9 травня 2017 року. Головною причиною звільнення Комі американські ЗМІ називали його занадто високу енергійність в розслідуванні російського втручання у вибори 2016 року.

Тим не менш, саме ця справа буде чи не найголовнішою, до якої буде прикута суспільна увага в роботі нового очільника бюро. Але, цілком можливо, що Рею доведеться розслідувати ще й справу про українське втручання, якщо така буде.

Українське досьє для Рея

Тема України виникла під час сенатських слухань - процедурі опитування претендента на пост директора ФБР. Сенатор Ліндсі Ґрехем зачитав уривки зі статті Politico, де йшлося про те, як американка українського походження Александра Чалупа, яка консультувала Національний комітет Демократичної партії (DNC), зустрічалась із високопосадовцями посольства України.

Вона намагалась здобути інформацію про компрометуючі зв'язки Пола Манафорта з проросійськими політиками та Росією. Манафорт на той час очолював передвиборчий штаб Трампа.

"Вам відомо про ці звинувачення?" - запитав Ґрехем у Рея. Претендент на посаду очільника ФБР відповів, що ні, але додав, що "для України було б неправильно втручатись у наші вибори".

На питання про те, чи займеться він розслідуванням цих звинувачень, він відповів: "Я буду радий зайнятися цим".

Читайте також: Україну затягують у скандал у США, щоб врятувати сина Трампа. Чим це загрожує

Наразі невідомо, чи буде взагалі проводитись розслідування щодо "втручання" України. Наразі є лише розмови з боку прибічників Трампа про те, що і демократи нібито використовували допомогу іншої держави.

До речі, кілька українських екпертів вважає, що таке розслідування було б для України корисним. Адже воно б поставило крапку в питанні, чи були спроби з боку офіційних представників нашої держави вплинути на вибори президента США. Якщо розслідування доведе, що нічого подібного не було - чудово. Якщо було - гірше, але вибачаємося і працюємо далі.

Як би Трампу не хотілося, головним лишатиметься розслідування саме російського втручання. Навіть якщо те, про що писали в Politico, правда (а українське посольство в США спростувало викладену в статті інформацію) діяльність Чалупи аж ніяк не можна прирівняти до намагання російських хакерів вплинути на процес голосування.

Російські зв'язки Рея

Ще до слухань кандидатури Рея в Сенаті з'явилася інформація про те, що юридична фірма, в якій він працював, мала серед своїх клієнтів компанії, які, у свою чергу, мали ділові зв'язки з "Газпромом" та "Роснефтью". Інколи ж фірма працювала й безпосередньо з цими двома державними російськими енергетичними компаніями.

Взагалі то Рей має зразкове досьє, як для директора ФБР. Випускник Єльського університету багато років працював федеральним прокурором, а в часи президентства Джорджа Буша-молодшого - високопосадовцем у Міністерстві юстиції США. До призначення на пост керівника ФБР він заробляв у приватній юридичній компанії King & Spalding.

"Хоча немає ознак, що Рей особисто працював над якимись юридичними питаннями "Газпрому" чи "Роснефти", якими займалась його юридична фірма, він може мати етичний чи правовий конфлікт інтересів, який не дозволить йому бути залученим до російського розслідування ФБР", - писала в червні газета USA Today.

Публікація з'явилась ще до слухань кандидатури Рея в Сенаті. Видання зазначало, що сенатори мають поставити кандидату відповідні питання, аби будь-які потенційні конфлікти інтересів були виявлені та вирішені, якщо він збирається посісти крісло директора бюро.

Трохи пізніше, також ще до проведення сенатських слухань, телеканал CNN розповів, що в 2006 році Рей захищав громадянина США і президента енергетичної компанії, якому висунув звинувачення російський уряд.

Запис про це був у його біографії на сайті компанії King & Spalding. Проте в січні 2017 року цей рядок біографії було викреслено.

Речниця компанії пояснила CNN, що Рей вніс правку для того, щоб зробити свою біографію більш актуальною. За її словами, мова йшла про американського громадянина, який мешкає в США. Йому було висунуто звинувачення російським урядом і Рей працював у цій справі в 2006 році. Згодом роботу продовжили інші юристи компанії.

Речниця зауважила, що правка була внесена у січні, коли мови про призначення Рея в ФБР не було, як і на будь-яку іншу державну посаду. Також вона підкреслила, що в справі, про яку йдеться, фірма протистояла уряду Росії, а не працювала на його користь.

Як бачимо, після всіх тих публікацій Сенат провів слухання. Рею було поставлено багато прискіпливих питань. Сенатори лишились задоволеними. Проти кандидатури Рея проголосувало лише п'ятеро демократів, інші ж 92 висловились "за".

новини партнерів

21 жовтня, 2017 субота

21 жовтня, 2017 субота

20 жовтня, 2017 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати