Терориста "ДНР", який застрелив 16-річного підлітка у Донецьку, відпустила Росія. Чому так вийшло

Історія жорстокого вбивства підлітка Степана Чубенка терористом "ДНР" Вадимом Погодіним

Герой посмертно

У 23 липня 2014 року 16-річний Степан Чубенко повертався додому в Краматорськ із Донецька. Однак доїхати йому не судилося - його зняли з поїзда на блок-пості в селищі Горбачево-Михайлівка. Тоді перевірку на блокпостах самопроголошеної "ДНР" здійснювали бойовики батальйону "Керч".

Як розповіли потім свідки, Чубенко затримали троє бойовиків: Вадим Погодін (Керч), Максим Сухомлинов (Буба) і Юрій Москальов (Жора). Юрій Москальов згодом дав свідчення, які підтвердили їхні злочини.

У підлітка на рюкзаку була жовто-синя стрічка, а також шарф футбольного клубу "Карпати" - цього виявилося достатньо, щоб бойовики подумали, що Чубенко є учасником "Правого сектора", діяльність якого вважається екстремістською в Росії.

Бойовики зв'язали руки підлітка скотчем, вибили йому зуби. Невідомо скільки днів або годин його катували, поки не вивели в окоп, зняли кросівки, поставили на коліна і вистрілили в потилицю. Підліток продовжував подавати ознаки життя, тому бойовики вистрілили ще 4 рази йому в голову.

Після розстрілу Погодін наказав закопати тіло вбитого підлітка.

Розслідування

Степан Чубенко

Батьки хлопчика - Сталіна і Віктор Чубенко майже відразу почали пошуки сина. Сталіна ніколи не заперечувала патріотичних почуттів сина до України. Степан завжди виявляв активну життєву позицію: грав у футбол, був учасником КВК, працював волонтером в дитячому будинку.

Під час окупації Краматорська бойовиками Сталіна з сином поїхали в Ростов до її батька. Але Степан не витримав і місяця, йому хотілося повернутися назад додому. 26 травня сім'я повернулася до Краматорська.

За словами матері, Степан поїхав ненадовго до Києва до своїх друзів. Коли повернеться, він не попереджав, хотів влаштувати сюрприз. Вона знала, що Степан виїхав з Києва 23 липня. Батьки просили його телефоном, щоб він їхав через Харків чи Красноармійськ. Але хлопчик поїхав через Донецьк, мабуть, в літній сезон квитки залишилися тільки в цьому напрямку.

Батьки парубка їздили по всіх блокпостах, показуючи фотографію сина. В результаті Сталіна поїхала до Донецька. Але чиновники самопроголошеної республіки "ДНР" тільки відмахувалися - пропажа людини не рідкість у цих місцях. Чергуючи біля адміністрації "ДНР", матері вдалося перехопити главу окупантів - Олександра Захарченко.

Той вислухав історію і пообіцяв розібратися. У кінці вересня батьків запросили на впізнання тіла. Як розповіла Сталіна для Цензор.нет, вона до останнього сподівалася, що сталася помилка і сина знайдуть живим.

Дивлячись на тіло мертвого сина зі зв'язаними скотчем руками, Сталіна впізнала його одяг. Голова була перемотана тією самою футболкою, в якій Степан виступав на КВК.

Терористи "ДНР" провели своє розслідування, результати якого збіглися з результатами Управління карним розшуком Донецької області: катами виявилися Вадим Погодін (Керч), Максим Сухомлинов (Буба) і Юрій Москальов (Жора).

Висновок слідства "ДНР"

Москальова заарештували в 2015 році в окупованому Донецьку. Його засудили до 16 місяців позбавлення волі, після чого бойовик втік до Росії.

У 2017 році Москальова знову затримали в Чебоксарах на вимогу Інтерполу - генпрокуратура України ще в 2014 році давала запит в міжнародний розшук трьох убивць. Москальова протримали в ув'язненні 72 години, але не дочекавшись документів на екстрадицію від України, відпустили його.

Підліток був посмертно нагороджений орденом «Народний Герой України». А в школі, де він навчався і де працювала його мама, відкрили меморіальну дошку.

Що стало з Погодіним

Главу угруповання "Керч" Погодіна довго не могли, або не хотіли затримувати. Після своїх злочинів на Донбасі бойовик переїхав до Криму, в Ялту. Про це можна дізнатися з його сторінки на Facebook. Всі три роки Погодін ховався, постив "валентинки" зі Сталіним на своїй сторінці і вів непримітне життя.

За ці три роки, що пройшли з моменту вбивства підлітка, шанувальниками Погодіна і ним самим було придумано безліч версій. Міфи активно поширювалися в російських ЗМІ. Спільники говорили, що Чубенко був учасником "Правого сектору", збирався потрапити в "ДНР", щоб вести підривну діяльність

Також Погодін стверджував, що дитина брала участь в підпалі "антиМайдану" в Одесі в травні 2014 року. Зазвичай такі заяви підкріплюються жовтої статтею з сепаратистських ресурсів, де підліток Чубенко опинявся мало не головою "Правого сектора" і майстром з виготовлення вибухівки. Або розмитою фотографією, де зображена група підлітків, що виготовляють "коктейлі Молотова" нібито в Одесі, і серед них нібито Чубенко. Але як терористам вдалося впізнати в нечіткому зображенні хлопця - незрозуміло. 

"Аргумент" прихильників Погодіна. Нібито хлопець, який сидить на підвіконні, і є Степан Чубенко.

Тим більше, що Сталіна Чубенко надала документи, що на момент події (2 травня) вони з сином перебували в Ростові. Про це свідчить довідка прикордонних служб України, і подібну довідку їй вдалося отримати у представників прикордонних служб Росії. А значить, Чубенко ніяк не міг брати участь у подіях в Одесі.

Довідка від прикордонної служби України

Є ще друга версія, якої дотримуються бойовики, Погодін не догодив представнику "Малоросії" Захарченку. За словами самого Погодіна, Захарченко брав участь в інтригах, які Погодін не хотів підтримувати. Саме через це Захарченко вирішив помститися Погодіну, скинувши на нього вбивство.

Ну і третя версія, що ніякого хлопчика не було, а Погодін дізнався про нього взагалі тільки недавно. Про всяк випадок бойовики дотримуються всіх трьох версій.

Затримання і істерика

21 червня 2017 року Погодіна за запитом Інтерполу затримала влада Росії і направила в СІЗО Сімферополя. Ялтинський суд засудив Погодіна до затримання на 40 днів, щоб екстрадувати його в Україну. Також у Погодіна був український паспорт, який він так і не поміняв.

Новина про те, що главу терористичного батальйону "Керч" хочуть екстрадувати в Україну, змусила нервувати багатьох учасників "ДНР". Адже якщо Росія почне видавати злочинців за запитом України, то тоді багатьом бойовикам доведеться відповісти за вбивства та мародерство.

Прихильники "ДНР" почали збирати підписи в інтернеті, щоб не видавати "легендарного лідера батальйону Керч". За вбивцю також заступилися депутати Росії - Дмитро Бєлік і Сергій Шаргунов. За словами останнього, Погодіна заарештували за те, що він "захисник Донбасу", а всі справи сфальсифіковані. Так само депутат заявив, що вони ініціювали законопроект до Держдуми РФ про видачу всім жителям Донецька російських паспортів.

Згідно з матеріалами хактивістів Українського кіберальянсу, убивство підлітка не єдине в історії Погодіна. Так хакери отримали доступ до поштової скриньки Дар'ї Морозової - уповноваженої з прав людини в "ДНР".

Морозова висилала характеристику Погодіна "МГБ ДНР", в якій говорилося ще про одне вбивство - Олександра Козаки.

Погодін затримав Козаку на блокпості "Широкий". Жертву відвезли до Донецька, в приміщення, де раніше знаходилася СБУ. І, швидше за все, катували. Застреливши Козаку, тіло поховали. Чоловік досі числиться серед зниклих безвісти.

Чому випустили

Протримавши 40 днів в СІЗО Сімферополя, 29 липня Погодіна відпускають. Як повідомляє інформаційне агентство InformNapalm, подільник Погодіна Сергій Дубинський (позивний "Хмурий"), який підозрюється в низці злочинів, включаючи участь у збитті Боїнгу MH17, вирішив допомогти своєму товаришеві.

"Хмурий" входить  до "Союзу добровольців Донбасу", яким керує помічник президента Росії - Дмитро Сурков. Як повідомляє InformNapalm, "Союз" займався визволенням Погодіна, але їм заважав український паспорт.

"Я щойно прилетів з Криму. Ніхто його не видасть, відсидить максимум 40 діб - і випустять. Рішення щодо екстрадиції не буде. Керчу корисно відсидіти ці 40 діб, сам винен, заслужив на 200% ... за таке. На момент входження Криму до РФ він проживав там і має повне право, як і будь-який кримчанин, на громадянство РФ", - пише у себе Дубинський.

Другою причиною, чому вбивцю могли відпустити, назвали журналісти "Нової Газети". За їх версією Погодін має відношення до збитого малайзійського авіалайнера MH17. Саме тому для Росії так небезпечно видавати Погодіна.

Однак аргументи цієї версії не дуже переконливі. Журналісти "Нової Газети" дійшли цього висновку, виходячи із того, що Дубинський аж надто активно захищав Погодіна. А Дубинський, як вже писалось раніше, є одним з підозрюваних у справі MH17.

Третя версія, яку висувають російські ЗМІ - Україна вчасно не змогла надати документи в Росію на екстрадицію Погодіна. За цією версією, Генпрокуратура України розгубилася, не знаючи куди послати офіційний запит, через те що Погодін сидить в місцевому ізоляторі Сімферополя в окупованому Криму. І формально звернувшись до влади анексованого Криму, Україна визнає її легітимність.

Однак заступник генерального прокурора Євген Єнін заперечує цю версію. За його словами, Генпрокуратура не отримала офіційної відповіді від РФ щодо передачі Погодіна українським правоохоронним органам. Однак він пообіцяв докласти всіх можливих зусиль, щоб колишній командир батальйону "Керч" був покараний за вбивство 16-річного Чубенко.

Також, за словами Єніна, мати хлопчика погодилася на те, щоб влада України звернулася до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Разом із Нацполіцією Генпрокуратура підготує скаргу до ЄСПЛ через порушення Росією права людини на життя.

Доля третього вбивці хлопця на прізвище Сухомлин так і невідома.