live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Уляна Букатюк 17 серпня, 2017 четвер

Британські експерти назвали Київ однією із найгірших столиць світу. Чи справедливо це

Чи має рацію The Economist, помістивши Київ в десятку найгірших для життя міст світу поруч зі столицями Зімбабве та Камеруну

Стати киянами щороку намагаються тисячі людей. Але українська столиця вже вкотре визнана однією з нагірших для життя. 

Днями авторитетний британський журнал The Economist опублікував свій щорічний рейтинг найкомфортніших для життя міст світу. Київ опинився на 131 щаблі, тим самим увійшовши до десяти найгірших для життя міст світу, опинившись “в компанії” столиць Камеруну та Зімбабве.

null

Як так виходить, що, зі слів чиновників, щороку столиця розвивається, приваблює туристів, покращуються умови для киян, а жити в Києві стає гірше? Чи справедливі до нас британці?  Щоб розібратись в об'єктивності рейтингу, ми вивчили його методологію та порівняли дані статистики з нашими "сусідами" в рейтингу.

Вся справа в методології

Міста оцінюють за 30 критеріями, серед яких виділяють 5 категорій:

- стабільність 

- доступ до медицини 

- культурне дозвілля 

- оточуюче середовище (туди входять якість їжі, води, можливості зайнятися спортом тощо) 

- доступ до освіти та зручність інфраструктури

Відповідність критеріям експерти видання оцінюють в 100 балів. В рейтингу 140 міст.

П’ятірка основних категорій містить по кілька критеріїв. Деякі з них виражені в кількісних показниках, а решта - відносні. Тобто, експерти оцінюють їх так би мовити “за власними відчуттями”, вибираючи на шкалі між “прийнятно”, “терпимо”, “незручно”, “небажано” та “нестерпно”.

Більшість експертів The Economist ніколи не відвідували столиці України, тож в оцінках орієнтуються на інформацію, яка їм відома. Це пояснює, чому рейтинг The Economist так суттєво вибивається з когорти йому подібних, де в Києва значно кращі позиції.

Найкращими містами для життя цьогоріч визнано австралійський Мельбурн, авістрійський Відень та канадський Ванкувер. Найгірше живеться в Дамаску.

Київ - єдине європейське місто, як зазначають експерти, що увійшло до десятки з негативним рейтингом. За останні п'ять років наша столиця продемонструвала найстрімкіше зниження позицій, втративши 21,4% рейтингу.

Однак “просідання” комфортності життя - це загальна тенденція. За десять років досліджень ситуація погіршилася в 98 з 140 досліджуваних міст. 

Британські експерти зазначають, що показники України в цілому демонструють деяке відродження, але йому загрожують заворушення, безлад, економічна нестабільність та “громадянська війна” на Донбасі. Згодом видання вибачилося за цей термін. Нагадаємо, що позиція Києва в рейтингу The Economist з минулого року не змінилася - 131 місце.

А що насправді?

В зв’язку з тим, що The Economist має методологію, яка включає в себе власні оцінки експертів, дані рейтингу дуже тяжко порівнювати з аналогічними шкалами чи даними офіційної державної статистики. Тим паче, що у вільний доступ рейтинги за кожним критерієм видання не виставляє. Відкритими є три критерії, за якими ми провели порівняння України і її "сусідів" за рейтингом

Ми підняли статистику, щоб зрозуміти, чи справді все так погано, як малює The Economist. Але на об’єктивність в порівняннях не претендуємо, це радше для загального розуміння.

Охорона здоров’я

Показник, від якого залежало 25% рейтингової позиції міста. Київ набрав 54,2 позначки. Статистику про загальні показники здоров’я населення столиці фахівці The Economist брали з даних Світового банку. На сайті Світового банку показники охорони здоров’я представлені для всієї країни. Можна припустити, що Київ не значно вибивається зі статистики країни.

Станом на 2015 рік очікувана тривалість життя в нашій країні складала 66 років для чоловіків та 76 - для жінок. В 2000 році рівень народжуваності “просів”(коефіцієнт - 1,1), з початку нового століття він зростає (1,5 в 2015 році). Рівень смертності населення з 2013 року йде на спад, в 2015 році на тисячу населення помирало 111 жінок та 292 чоловіки.

Порівняймо з найближчими "сусідами" у рейтингу:

Камерун має такі показники: тривалість життя для чоловіків в 2015 році була на рівні 54 років, а для жінок - 56. Рівень народжуваності в 2015 році мав коефіцієнт 4,6, але Світовий банк прогнозує зменшення цього показника. Рівень смертності на тисячу населення в 2015 році складав 353 серед жінок та 378 серед чоловіків.

В Зімбабве тривалість життя в 2015 році була така: 57 років- чоловіки, 60 - жінки. Рівень народжуваності - 3,9, але спостерігається різке погіршення показника. Смертність на тисячу населення: 381 чоловіків та 347 жінок.

Попри значно вищий рівень народжуваності, аніж в Україні (приблизно в 3 рази), рівень смертності та тривалість життя в цих країнах вказують на те, що охорона здоров’я в нашій країні на значно вищому рівні.

Освіта

Ще один показник, який вдасться порівняти - доступ до освіти серед населення. Київ набрав аж 75 позначок, але категорія освіти відігравала лише 10% в загальному рейтингу.

Експерти The Economist спираються на дані Світового банку, який оцінює ряд освітніх індикаторів по всій країні.

В Україні доступ до освіти гарантує Конституція, а популярність освіти серед населення в 2014 році на 3% перевищила те, що могла запропонувати держава. Середню освіту станом на 2014 рік здобувало 99,2% населення. Завершує середню освіту сповна 95,7% населення. На 2015 рік Світовий банк визнав, що в Україні 100% населення після 15 років - грамотне.

 

Початкова освіта в Камеруні теж популярна - 113% ( попит перевищує пропозицію, - ред) дітей станом на 2014 рік отримували знання в навчальних закладах, тобто, шкіл навіть не вистачало. А от у випадку з середньою школою статистика в рази гірша - лише 56,4% дітей продовжує навчання. А закінчує середню освіту лише 35% дітей. В 2015 році чверть населення Камеруну після 15 років не вміла читати та писати.

Оцінювати рівень освіти в Зімбабве досить складно, адже Світовий банк не надає дані за всіма категоріями. Відомо, що в 2015 році рівень грамотності серед населення віком 15+ становив 87%.

Корупція

Ще один показник, статистику з якого The Economist “зичив” в Transparency International та який є у відкритому доступі - індекс сприйняття корупції.

Й за цим показником сусідство з Камеруном та Зімбабве є для України більш звичним. В 2015 році наша країна займала 130 місце зі 168 можливих. А роком пізніше спустилася ще на одну позицію, щоправда країн стало 176.

Позиція Камеруну в 2015 році була також 130, тому що у нас з цією далекою африканською країною рівень сприйняття корупції однаковий, а от Зімбабве розташувалася на 150 позиції.

Київ - ще й одне з найнебезпечніших міст на планеті

Такий висновок зробило вже інше, щоправда менш авторитетне, британське видання - The Sun. Рейтинг теж відносно “свіжий” - його опублікували 11 липня 2017 року.

Видання так пояснює, чому Київ опинився в десятці найнебезпечніших міст на Землі:

“Українська столиця все ще відчуває на собі наслідки протестів Євромайдану, що почалися в листопаді 2013 року… місто страждає від крадіжок та вандалізму, на вулицях часом виникають жорстокі протести”.

Цікаво, що до цього рейтингу The Sun спочатку увійшов й італійський Неаполь. Але італійські видання підняли “бурю”. Проти статті італійці провели 300 акцій протесту, в тому числі з залученням посольства та міністерства закордонних справ. Зрештою,The Sun прибрала Неаполь з рейтингу.  

Повз український інформаційний простір цей рейтинг пройшов не поміченим, реакції з боку МЗС на статтю The Sun ми не знайшли.

Чи варто зважати на такі рейтинги?

Чому італійці так затято взялися захищати Неаполь? Тому що стаття навіть в такому “жовтому” виданні здатна нанести чимало  шкоди туристичній привабливості міста.

Не факт, що рейтинги The Economist чи The Sun впливають на розвиток бізнесу в країні чи її інвестиційну привабливість, але психологічно в людських головах такі рейтинги запам’ятовуються. Більшості британців нема потреби перевіряти, що ж там робиться в Україні, їм вистачить інформації, яку пропонують ЗМІ.

Посол Великої Британії вже розкритикувала низьку оцінку Києва у рейтингу The Economist, зауваживши, що “до столиці України є питання, однак місто рухається вгору, а не вниз”. Проте її слова навряд дістануть вух кожного, хто побачив цей рейтинг.

Введіть слово, щоб почати