Український депутат вимагає провести розслідування зв’язків між Україною і Клінтон. Матеріал Politico

Член українського парламенту зробив запит про відкриття кримінального провадження щодо можливого втручання його країни в минулорічні президентські вибори у США. Він стверджує, що це завдало серйозної шкоди українського-американським відносинам

Еспресо.TV наводить точний переклад статті Politico Ukrainian MP seeks probe of Ukraine-Clinton ties

У своєму листі до генерального прокурора України від 24 липня позафракційний депутат Андрій Деркач, який раніше був пов’язаний із однією про-російською партією, звернувся до правоохоронців із вимогою відкрити досудове провадження у справі про “незаконне втручання у вибори президента Сполучених Штатів, яке було організоване однією кримінальною організацією”. За його словами, до складу цієї організації входили вищі посадові особи Національного Антикорупційного бюро України, члени уряду та інші публічні особи.

Звинувачення Деркача зосереджуються навколо звітів, які POLITICO вперше опублікувало у січні. У них йшлося про те, що українські політики і дипломати могли співпрацювати із людьми, пов’язаними із Демократичною партією, для того, щоб перешкоджати Трампу під час президентської кампанії і збільшувати ставки Клінтон. Ключова постать, яка була причетною до цього, заперечила будь-яку координацію дій із Національним комітетом Демократичної партії.

Інтерес до цих заяв знову з’явився після записів Трампа у Твіттері, зроблених 25 липня. У них він закликав генерального прокурора США провести розслідування “Українських спроб саботувати кампанію Трампа”.

Деркач також стверджував, що кампанія проти кандидата Трампа включала в себе оприлюднення минулого року заяви про те, що колишній президент України Віктор Янукович буцім виплатив понад 12 мільйонів доларів Полу Манафорту, який під час виборів був одним із керівників передвиборчого штабу Трампа.

Раніше Манафорт працював на Партію Регіонів Януковича. Це було ще до того, як останнього змістили з посади під час кривавої революції 2014 року. Після того, як Янукович втік із країни, посадові особи знайшли списки ймовірних неофіційних виплат — так звану “чорну бухгалтерію”. Ці гроші партія Януковича платила різноманітним політичним гравцям в Україні.

Документи, які згодом оприлюднив український депутати Сергій Лєщенко, припускають, що Манафорт приховав частину отриманих грошей, переказавши їх через офшорні рахунки.

Втім, підпису Манафорта немає на жодному бухгалтерському документі. Та й сам він заперечує отримання будь-яких незаконних виплат. Жоден із оприлюднених документів так і не перевірили на справжність.

У своєму запиті до Генерального прокурора, копії якого він надав POLITICO в українському оригіналі та з перекладом англійською мовою, Деркач стверджує, що ймовірне втручання збоку українських високопосадовців, створило враження буцім Київ був для Вашингтона “ненадійним і небезпечним партнером”.

Результатом цього стало тимчасове замороження контактів між ними. А це привело до зменшення американської фінансової допомоги Україні.

“Довіру нашого стратегічного партнера може відновити тільки прозоре і ретельне розслідування незаконного втручання українських високопосадовців у американську виборчу кампанію”, - написав Деркач.

Взаємини між Сполученими Штатами та Україною досягли своєї найнижчої точки незабаром після інавгурації президента Трампа. Але з тих пір вони налагодилися.

У червні Трамп зустрівся в овальному кабінеті Білого Дому із президентом України Петром Порошенком. А топ-представники його адміністрації висловили підтримку Києву у війні на сході України із терористами, яких підтримує Москва.

Курт Волкер, спеціальний представник Вашингтона з мирного врегулювання конфлікту з Росією, висловив припущення про те, що США можуть скасувати заборону на постачання Україні летальної зброї. Ця заборона діяла від початку конфлікту з Росією три роки тому.

Українські високопосадовці підтвердили, що 1 серпня кримінальне провадження відкрили. Проте в середу на сторінці генерального прокурора у Facebook з’явився допис, в якому правоохоронці кажуть, що розслідують справу про можливе “розголошення інформації із досудового розслідування”, а не справу про втручання у вибори президента США.

У листі із офіційною реєстрацією кримінальної справи, якого Деркач виклав на своїй сторінці в Facebook, офіційні особи написали, що розслідування займатиметься можливою дискредитацією Манафорта українськими владними структурами, що сталася через оприлюднення інформації про його можливу причетність до книг “чорної бухгалтерії”. А це “створило враження про незаконне втручання [України] в американські вибори”.

Представники Антикорупційного бюро заявили, що розслідування проти самого Манафорта не ведеться.

Дії України під час президентської кампанії 2016-го року лідери Республіканської партії, а також її критики почали активно обговорювати після зростання тиску на президента Трампа через його ймовірні стосунки з Росією.

Минулого місяця очільник юридичного комітету Сенату Чак Грасслі написав листа до заступника генерального прокурора Рода Розенстайна. У ньому він попросив перевірити чи не порушувала колишній консультант Демократичної партії Олександра Халупа закони, які регулюють роботу з урядами іноземних держав, оскільки вона не повідомила про можливу співпрацю з посольством України у Вашингтоні.

Консервативна спостережна група “Фонд відповідальності та громадської довіри” також поскаржилася до Федеральної Виборчої комісії, стверджуючи про те, що Халупа “свідомо випрошувала” в українських високопосадовців інформацію, яка могла би нашкодити Манафорту.

Сама ж Халупа в інтерв’ю CNN сказала: “Я не була слідчим Демократичного Національного комітету. І Комітет ніколи не просив мене їхати задля збирання інформації до українського посольства”.

Згідно із законодавством України депутати Парламенту можуть самі ініціювати відкриття кримінального провадження. Однак, Деркач відмовився розповісти про свої звинувачення під стенограму, представивши як доказ тільки інформацію із відкритих джерел.

Він сам є відомим бізнесменом і власником місцевої телерадіокомпанії. Раніше був депутатом від Партії Регіонів Януковича. У певний момент він очолював парламентську групу, яка закликала за тісніші зв’язки з Росією. Батько Деркача, Леонід, є також відомою людиною. На початку 2000-х років він очолював Службу Безпеки України.

Представники антикорупційного бюро відмовилися коментувати звинувачення Деркача, яке той висунув проти них. Вони пояснили це тим, що не можуть коментувати відкриті провадження, особливо ті, які розслідує інша урядова інстанція. Втім, вони сказали, що такі звинувачення їх взагалі не здивували.

“Особливість процесуального законодавства України полягає в тому, що можна реєструвати [кримінальні] провадження на основі будь-якої інформації — навіть на основі публікацій у так званій “жовтій пресі”, - про це офіційні представники НАБУ сказали у відповідь на запит POLITICO.

І додали: “Часто звинувачення, які лягли в основу провадження, потім зникають. Але саме розслідування триває далі”.

Переклад: Юрій Фізер