Павло Усов: У разі військової агресії через Білорусь, в Кремлі Лукашенка поставили б перед фактом

Білоруський аналітик Павло Усов в ефірі телеканалу Еспресо проаналізував можливість військової агресії Кремля через Білорусь

Наближаються кремлівські військові навчання «Захід-2017», але ми розуміємо, що військові навчання дуже часто виявляються предтечею військового вторгнення Російської Федерації, як, наприклад, було в 2008 році, коли після навчань на Кавказі Росія перейшла до масштабної агресії проти Грузії.

Як Ви думаєте, у Лукашенка запитали б у Кремлі: «Дорогий батьку, чи варто нам нападати на північ України через твою країну?»

Безумовно, якщо в планах Росії є мета атакувати повним фронтом, в тому числі і з півночі, Україну, то Білорусь залишиться перед фактом, тобто цей плацдарм буде використаний, хоче того Лукашенко чи ні. Лукашенко буде поставлений перед фактом.

Але, я думаю, що в Мінську все-таки усвідомлюють, що немає такої гострої загрози з боку цих навчань. Я не вважаю, що Лукашенко настільки дурний, щоб пускати слона в свій город, тому що є якась і аналітична оцінка, в тому числі власних спецслужб, що ніякої серйозної загрози для суверенітету Білорусі немає, і Білорусь не буде використана як плацдарм для атаки.

Потрібно розуміти, що якщо Росія вирішить вступити в повномасштабну війну з Україною, то потрібно розраховувати на те, що це стане причиною досить таки широкого стратегічного конфлікту з Заходом. Якщо все ж в якихось гарячих головах у Росії (а останнім часом саме на цьому будується політика Росії) виникне ідея використовувати ці навчання для подальшої експансії, в тому числі і військової, то безумовно тут ніякі ні запевнення, ніякі ні формальності нічого гарантувати не можуть.

А що б міг протиставити Лукашенко? Які у нього є, умовно кажучи, козирі, в рукаві?

Скажімо так, звичайно, він би трохи міг би протиставити, але він перш за все не проводив би цих навчань. Вся проблема полягає в тому, що економічна залежність Білорусі від Росії дуже глибока, в останні дні це все очевидніше і чітко проявляється: Росія виділяє додатковий кредит Білорусі - 700 мільйонів доларів для погашення кредитної заборгованості Білорусі.

Тобто, Росія оплачує борги Білорусі перед власне собою. Це свідчить, наскільки глибока залежність економічна і фінансова Білорусі. Безумовно, тут треба було б щось продавати. Лукашенко продав Росії проведення цих навчань. У нього не було інших можливостей.

Раніше він відмовився від розміщення військової бази на території Білорусі, що для всього світу як би було свідченням незалежності Лукашенка, але в той же самий час разом з цим продає навчання на території Білорусі «Захід-2017», які орієнтовані насамперед проти присутності НАТО в регіоні .

Просто ми живемо під час так званих гібридних окупацій і гібридних воєн. Свого часу, наприклад, месьє Янукович, який правив нашою країною, віддав весь військовий блок під контроль Москви. Тобто, мова йде про вищий генералітет і про вищих управлінських кадрів.

І є у мене припущення, що за двадцять років правління Лукашенка, або скільки він там точно правив, могло статися те ж саме.

На щастя, Янукович правив у нас не так довго, але все одно зміни були настільки катастрофічні, саме в військовому та оборонному секторі, що призвело до окупації Кримського півострова.

Якщо говорити про лояльність білорускої армії, то, безумовно, білоруська армія не збирається протистояти російській армії, навіть в головах білоруських стратегів і генералітету, який є етнічно або свідомо проросійським або російським.

І можна припустити, що в момент навчань Росія вирішила повністю поставити Білорусь під свій контроль, стратегічно, економічно, тому що, безумовно, в плані військової координації, в плані побудові спільних систем, тієї ж самої системи протиповітряної оборони, все це координується Москвою.

Автономної Білорусі вже давно, на жаль, немає, але це також говорить, що Росії нема чого залишати свій контингент або скидати Лукашенка з п'єдесталу, оскільки все дуже сильно інтегровано в російську систему.

Немає стратегічної потреби для того, щоб Білорусь окупувати гібридним чином або безпосереднім, якщо тільки, звичайно, в російському генеральному штабі не дуже зріють ідеєю агресії подальшої щодо України, або до розгортання якихось стратегічних масштабних дій щодо країн Балтії або Польщі.

Тоді безумовно, Білорусь є тим плацдармом, який необхідно захопити. І якщо такі плани є, то, безумовно, відбудеться те, що ми називаємо окупацією Білорусі з тим, щоб в подальшому розгорнути свої військові агресивні дії відносно України і інших країн. Зі стратегічних, політичних і економічним причин - здорових! - немає причин побоюватися того, що Росія використовує ці навчання для ...

... але ми знаємо, що далеко не все російське керівництво є розсудливим, в усякому разі, є серйозні побоювання щодо їх психічного здоров'я. Ми бачили ті чи інші кроки, які принесли безліч убитих громадян України, про яких ніхто не міг би навіть помислити.

Тут, якщо будувати свої припущення абсолютно на ірраціональних мотивах російського керівництва, то трапиться може все, що завгодно. І якщо станеться, скажімо так, м'яка окупація при використанні збройних сил, то протистояння ні з боку суспільства, ні протистояння з боку білоруської армії російська окупаційна адміністрація не зустріне.

У перспективі, якщо міркувати далі, слідуючи за цим сценарієм, можна припустити наростання конфліктності, тому що економічна ситуація в Білорусі дуже різко погіршиться.

Значна частина населення Білорусі перебуває під впливом російських ЗМІ. І у них формується, саме завдяки російській пропаганді, ілюзія щодо того, що з приходом Росії Білорусь стане жити «як у Москві». А в результаті може вийти, так і вийде, що Білорусь буде жити так як в Криму, а може, ще гірше.

Можливо, Росія офіційно і не буде робити тих чи інших кроків з приєднання Білорусі. Але коли десятки тисяч військових залишаться, коли буде налагоджено систему транспортних перевезень, тому що ми розуміємо, що Російська залізниця активно завозить і техніку, і людські ресурси. Тобто, ми розуміємо, що в принципі на півночі буде готовий плацдарм.

Безумовно, є ймовірність досить-таки висока, але хоча особисто я не вірю в це. Але така ймовірність є, що, увійшовши, російська армія з Білорусі не вийде. І дуже швидко розгорнеться на території Білорусі своїми базами, з урахуванням того, що інфраструктура, практично військова, для розгортання в декількох регіонів Білорусі, цілком задовільна, і Росія там в змозі розгорнути кілька дивізій.

Але знову таки це буде робитися з прицілом подальшої агресії і погроз біля найближчих сусідів. Але я хочу сподіватися і поки що переконаний в тому, що Росія звичайно ж не буде використовувати ці навчання для окупації Білорусі. Але ось нарощування і загострення психологічної обстановки, інформаційної обстановки навколо цих навчань, воно дуже вигідно Москві.

Президент Литви Грібаускайте і міністр оборони Польщі Мацеревіч сказали, що в принципі є загроза і для так званого коридору в Сувалках, який є стратегічним між Польщею і Литвою.

Це ще коридор в сторону Калінінграда, і, безумовно, якщо розглядати це в стратегічному плані, то в тому випадку, якщо Росія вирішить розгорнути широкомасштабний конфлікт з країнами НАТО, то Білорусь - знову таки зручний плацдарм для того, щоб розрізати Польщу і країни Балтії, з прицілом на окупацію Балтійського регіону і удару по Варшаві.

Мова йде не тільки про можливу загрозу з боку Білорусі, а також з боку Калінінграда, на території якого розміщене 30-тисячне військове угруповання. Але в свою чергу це означає, звичайно ж, повномасштабний конфлікт з НАТО. Але я впевнений в тому, що Росія не готова на застосування ядерної зброї (цей конфлікт саме буде пов'язаний з завдаванням ядерних ударів і відповідно взаємного знищення), тому не думаю, що Росія готова і на такий радикальний сценарій, а також на сценарій збройного конфлікту з країнами НАТО.