8 років за мітинг в Криму. Історія заступника голови кримських татар Ахтема Чийгоза

11 вересня так званий Верховний суд Криму присудив вісім років колонії заступнику голови Меджилісу Ахтему Чийгозу

Заступника глави Меджилісу  Ахтема Чийгоза ув'язнили на 8 років. Його звинуватили у масових заворушеннях напередодні анексії Криму.

На окупованому півострові його звинуватили в організації масових безладів на мітингу 26 лютого 2014 року у Сімферополі, напередодні так званого референдуму про входження півострова до складу Росії.

Чийгозу інкримінували звинувачення на основі частини 1 статті 212 Кримінального кодексу Росії. Він слухав вирок по відеоконференцзв'язку зі слідчого ізолятора.

Акція за територіальну цілісність України

В лютому 2014 року в Сімферополі перед будівлею Верховної Ради Криму зібралися прихильники територіальної цілісності України, серед яких були представники Меджилісу.

Водночас туди прийшли і проросійські активісти, представники партії "Русское единство" і "казаки".

Почалася бійка та тиснява, загинули дві людини і ще 79 осіб були поранені.

29 січня 2015 року в окупованому Криму затримали Ахтема Чийгоза та ще п'ятьох кримських татар - Мустафу Дегерменджі, Алі Асанова, Арсена Юнусова, Ескендера Кантємірова и Ескендера Эмірвалієва. Чийгоза звинуватили в організації, а інших - в участі в масових заворушеннях. Всі вони відкинули звинувачення проти себе.

Спочатку прокурором у справі виступала скандальна Наталія Поклонська.

31 січня проти Чийгоза свідчив самопроголошений голова Криму Сергій Аксьонов, який брав участь у мітингу в 2014 році. Тоді він запевняв учасників, що не збирається розглядати відділення півострова від України.

В 2017 році Аксьонов звинуватив Чийгоза в організації масових безладів. Однак він не зміг відповісти на жодне питання про дії заступника голови Меджилісу. Натомість він підтвердив у суді, що готувався до силового сценарію розвитку подій.

В суді заявили, що четверо осіб дали показання проти Чийгоза і троє з них – засекречені. Ці невідомі ніби-то підтвердили, що до початку мітингу заступник голови Меджилісу готував злочинний план масових безладів.

Пізніше попри необхідну рівну кількість свідків від обох сторін, сторона обвинувачення виділила собі 75 свідків для допитів і 12 для захисту.

Адвокат Чийгоза Микола Полозов стверджував, що цю справу зробили аби-як. На його думку, прокуратура хотіла швидко протягнути діло через суд, щоб отримати бажаний результат. Однак сторона захисту чинила опір.

В серпні російський окупаційний прокурор Анастасія Супряга попросила так званий Верховний суд Криму засудити заступника голови Меджиліса на вісім років.

Читайте також: У Росії 19-річному українцю дали 8 років тюрми за тероризм. Що про нього відомо

Чийгозу не дали відвідати похорон матері

Мати заступника голови Меджилісу Аліє Чийгоз хворіла на рак. Хвороба була на термінальній стадії, яка вже не підлягала операції. Влітку 2017 року її стан погіршувався і адвокат Чийгоза Микола Полозов вимагав суд дозволити клієнту востаннє побачитись із матір'ю.

Спочатку російські судді заборонили Ахтему Чийгозу попрощатися із хворою мамою. Вони заявили, що син та матір зможуть побачитись лише, якщо вона сама приїде до нього в ізолятор.

У відповідь Полозов влаштував кампанію із закликом востаннє пустити сина побачити матір. Він закликав негайно втрутитися в ситуацію президента України Петра Порошенка, представників Управління Верховного комісара ООН по правах людини та ОБСЄ.

20 червня Ахтема Чийгоза все ж таки тихо вивезли із СІЗО в Бахчисарай, де він зміг попрощатися із вмираючою матір'ю. А вже 2 липня мати Ахтема Чийгоза Аліє померла. Заступник голови Меджилісу написав заяву, щоб йому надали дозвіл взяти участь у похованні.

Однак адміністрація СІЗО у Сімферополі, де утримували Чийгоза, її не прийняла.

"Дружина Ахтема Чийгоза Ельміра Аблялімова спробувала передати в СІЗО Сімферополя заяву про надання йому сьогодні можливості взяти участь в похороні матері. Черговий відмовився прийняти — неділя, канцелярія закрита, начальника немає", — написав адвокат Полозов.

Читайте також: 3,5 роки тюрми за український прапор. Як Росія покарала кримчанина Балуха

Боротьба за Чийгоза

Суд над Ахтемом Чийгозом тривав 2,5 роки. Прокуратура домоглася свого і батька чотирьох неповнолітніх дітей все ж таки ув'язнили на вісім років колонії.

Таке рішення було очікуваним як для самого Чийгоза, так і для його адвоката.

Однак після проголошення вироку авокат Микола Полозов заявив, що разом з українським урядом домагатиметься звільнення Чийгоза.

Полозов запевнив, що Чийгоз не зламався і залишився вірним своєму народу.

Ще у 2015 році підсудний заявляв, що російському уряду не вдасться налякати усіх кримських татар.

"Боротися за права свого народу – це гідність людини і я думаю, що ми з гідністю через це пройдемо, незважаючи на репресії, які чиняться сьогоднішніми прокурорами, слідчими. Ми багатьох пережили, переживемо і цих", - заявив Чийгоз під час промови.