Кожної осені в Умань приїжджають 30 тисяч хасидів. Що вони шукають в Україні

У вересні, під час масового паломництва брацлавських хасидів, певні райони Умані стають схожими скоріше на частину Єрусалима, ніж на звичайний український райцентр

Щорічне паломництво

У вересні-жовтні Умань стає центром паломництва представників громади брацлавських хасидів. Юдеї в цей час святкують серію осінніх релігійних свят. Брацлавські хасиди вірять, що зустріч єврейського Нового року на могилі раббі Нахмана приносить щастя на весь рік.

За оцінками Державної служби з надзвичайних ситуацій, цього року в Умані очікується прибуття близько 35-40 тисяч хасидів. Це може стати рекордом, оскільки раніше кількість паломників не перевищувала 25-30 тисяч.

Українська влада приділяє особливу увагу питанням безпеки під час паломництва і щороку ситуацією в Умані опікується окремий спецзагін поліції. Район, де знаходиться могила раббі Нахмана, оточено постами поліції. Поліцейські перевіряють документи та речі у тих, хто заходить до цього кварталу. Це призводить до певних труднощів для місцевих мешканців, яким такі дії нагадують введення надзвичайного стану.

В цьому році на забезпечення заходів з безпеки залучено близько 500 поліцейських, а також щонайменше 15 працівників поліції Ізраїлю. Також в охороні громадського порядку в Умані задіяний новий підрозділ - тактична поліція. Основне завдання цього підрозділу - забезпечення правопорядку під час масових заходів.

Йдеться не тільки про запобігання можливим терактам, але і про криміногенну ситуацію. Ізраїльські поліцейські вже не перший рік допомагають українським силовикам вирішувати різні конфліктні ситуації, що виникають під час паломництва. А таких буває достатньо, враховуючи, що до міста на Черкащині приїздять десятки тисяч людей з іншим культурним досвідом та життєвими звичками.

А все починалось з невеликої групи віруючих, які почали активно відвідувати могилу раббі Нахмана на початку 90-х років. Згодом паломництво ставало все більш чисельним, а біля могили несподівано став формуватись хасидський мікрорайон. Картина була трохи сюрреалістичною, враховуючи наявність в цьому місці значної кількості радянських багатоповерхових будинків.

Зараз квартал біля поховання хасидського лідера нагадує скоріше не українське містечко, а певні єрусалимські райони, де мешкають ультраортодокси. Хасиди створили в цій частині Умані свою інфраструктуру, яка працює весь рік.

Хасиди і місцеві

Зараз населення Умані складає майже 90 тисяч людей і одночасне прибуття такої великої кількості туристів є значним навантаженням для міста.

Автор цієї статті неодноразово бував в Умані у період паломництва і бачив, як іноді прямо на вулицях міста виникають дивні ситуації. Їх важко назвати конфліктними, але вони можуть призводити до певного напруження.

От, наприклад, доволі велика група хасидів побачила, як до них наближається релігійний авторитет літнього віку. Одразу усі починають швидко бігти, не звертаючи увагу на тих, хто просто стоїть поряд і не приймає в цьому участь. Якщо так швидко бігти натовпом, то можна і з ніг збити і навіть затоптати випадкового перехожого, який опинився не в той час у цьому місці.

Певні незручності у місцевих мешканців виникають і від постійного галасу з боку паломників. Хасидів у вересні на вулицях Умані дуже багато, а якщо казати про район могили раббі Нахмана,то там паломників не менше, ніж місцевих мешканців.

Вони вільно себе відчувають і виникає враження, що час від часу забувають, що все ж таки знаходяться в гостях. До того ж це все галасування відбувається на мові, яка незнайома мешканцям Умані, що теж не допомагає взаєморозумінню.

До цього часу в Умані вдалося уникати міжнаціональних сутичок чи масових безладів, хоча зустріч великої кількості доволі різних за звичками людей може спровокувати невідомо що. Останніми роками були певні спроби представників праворадикальних організацій Черкащини створити громадський рух, який виступає за обмеження обсягів паломництва та більш жорстке ставлення до хасидів.

Бо іноді складається враження,що місцева влада та силовики більше намагаються підтримати паломників, ніж місцевих мешканців.

Втім, спроби зробити такий рух масовим виявилися невдалими. Зараз в Умані зацікавлені у збереженні паломництва, яке приносить непогані кошти.

Чому саме Умань?

Щоб зрозуміти, чому Умань викликає такий інтерес у хасидів, треба згадати заповіт раббі Нахмана. Він був родом з Брацлава, що на Вінниччині. Зараз це малопримітне містечко, але у вісімнадцятому столітті Брацлав був великим містом, одним з центрів Поділля. Нахман помер в 1810 році.

Перед смертю він заповів, щоб його поховали в Умані, тому що там було багато могил жертв Коліївщини. Нахман вважав, що ці люди стали праведниками, і тому місце, де вони поховані, стане особливим.

Послідовники раббі Нахмана врахували його заповіт, внаслідок чого виникло унікальне явище масового паломництва хасидів до українського міста.

Цікаво, що різні юдейські громади не завжди позитивно ставляться до паломництва брацлавських хасидів до Умані. Ультраортодоксам в період, коли вони святкують єврейський Новий рік і Судний день, бажано не залишати Ізраїль, якщо вони вже там знаходяться.

В юдаїзмі зараз є різні громади і хасиди – це лише один з напрямків. До того ж, у хасидів теж є багато своїх різних малих і великих громад, кожна з яких має своїх духовних авторитетів.

Влаштовуючи масове паломництво на могилу раббі Нахмана, брацлавські хасиди виконують лише ритуал своєї громади. До загальноєврейських звичаїв це не має прямого стосунку.

Також створюючи певний культ раббі Нахмана, брацлавські хасиди відходять від важливих для юдаїзму тез про відсутність посередників між Всевишнім і людьми. Це теж причина, через яку до їхнього паломництва виникають питання навіть в єврейському середовищі.

…На загал, можна сказати, що паломництво хасидів до Умані вже стало успішним прикладом розвитку туристичної галузі на Черкащині. Керівництво міста підтримує прибуття паломників, місцеві мешканці, хоча і відчувають певні незручності, але непогано заробляють за "сезон" у вересні, а самі хасиди відчувають, що недарма приїхали на місце поховання свого духовного лідера.