Україна дебютувала на "Іграх нескорених". Як наші воїни демонструють сталеву волю та характер

Збірна України вперше виступила на "Іграх нескорених" – спортивних змаганнях для бійців, які були поранені під час бойових дій

Що це за змагання

Ідея проведення "Ігор нескорених" виникла зовсім недавно – її у 2014 році запропонував британський принц Гарі. Його надихнув виступ збірної Великої Британії на Warrior Games – спортивних змаганнях для військовослужбовців. Принц вирішив організувати схожий турнір, але для військовослужбовців та ветеранів, які були поранені під час бойових дій та виконання своїх службових обов'язків.

Принц Гарі (в центрі)

Оскільки ці змагання за своєю суттю дуже схожі на паралімпійські, у нагоді організаторам стала інфраструктура, яка була створена у Лондоні для Паралімпіади-2012. Саме на цих об'єктах відбулися перші Ігри нескорених у 2014 році.

Участь у них брали представники 14 країни, які є військовими союзниками Великої Британії - саме за таким принципом на турнір запрошуються збірні, а одним з партнерів змагань є НАТО. У других Іграх нескорених - 2016 року у американському Орландо брало участь 15 країн. Цього разу до канадського Торонто приїхало 550 учасників із 17 збірних – серед яких два дебютанта – збірні Румунії та України.

У який видах спорту виступає Україна

Україну на дебютних "Іграх нескорених" представлятимуть 15 атлетів, які виступлять у шести видах спорту – легкоатлетичних бігу та штовханні ядра, пауерліфтінгу, плаванні, стрільбі з луку, велоспорту та веслуванні на тренажерах.

Наша національна команда була сформована за результатами відбіркових змагань, які проходили у Києві, Львові та Одесі.

Чимало спортсменів стартуватимуть одразу у кількох дисциплінах. Приміром, єдина жінка у складі нашої команди – Катерина Михайлова, змагатиметься у велоспорті, пауерліфтінгу та стрільбі з лука.

Загалом на "Іграх нескорених" у Торонто атлети змагатимуться у 14 видах спорту. Окрім дисциплін у яких виступлять українці, це гольф, волейбол сидячи, баскетбол на візках, регбі на візках, теніс на візках, екстремальне керування автомобілем та паралімпійський хокей на санях, з якого відбудуться показові змагання.

Справжні герої

Вадим Свириденко

Історії українських ветеранів, які виступають на "Іграх нескорених" по-справжньому вражають. Україну у Торонто представлятимуть справжні герої. Такі, як 44-річний Вадим Свириденко.

Він був мобілізований у 2014 році та служив санінструктором 128 гірсько-піхотної бригади. На передову потрапив восени того ж року, а взимку 2015-го опинився Дебальцевському котлі.

Колона у якій Свириденко із побратимами намагалася вирватися з оточення птрапила під обстріл, а потім опинилася на мінному полі. "Урал", на якому їхав боєць, підірвався на міні. Більше, ніж із десяти поранених вижив лише санінструктор, який не міг стояти на ногах, але три доби намагався врятуватися у 20-градусний мороз. Врешті він потрапив у полон до бойовиків.

Згодом важкопораненого Свириденка обміняли на полонених бойовиків та доправили до Дніпра. Найстрашнішим у житті чоловіка, був момент, коли він дізнався, що через обмороження та гангрену йому ампутують ноги та руки.

"Те, що сталося зі мною, – це десь між пеклом і дивом. Пеклом, бо таке важко пережити. Дивом, бо я це витримав і вижив", - пригадує Свириденко, якого у найважчий час підтримала наречена, яка попри те, що перебувала на останніх місяцях вагітності, трималася мужньо і підбадьорювала чоловіка.

Влітку 2015 року Вадим Свириденко поїхав на реабілітацію до США і та захопився прикладом американських військових, які навіть після ампутації дотримуються активного способу життя. Саме тоді українець поставив собі за мету опанувати протези та пробігти марафон.

Свою мрію чоловік здійснив восени минулого року, коли здолав 10 км під час традиційного марафону морської піхоти у США, а пізніше потрапив до складу збірної України на "Ігри нескорених", де виступатиме у легкій атлетиці та веслуванні на тренажерах.

Хто здобув для України першу медаль

Сергій Торчинський

Треті "Ігри нескорених" відкрилися у Торонто 23 вересня. Церемонію відвідав президент України Петро Порошенко, присутніми на ній були прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо та принц Гарі.

А вже наступного дня збірна України здобула першу медаль. У штовханні ядра нашій команді її приніс Сергій Торчинський, який у фіналі надіслав снаряд на 13,71 м та виграв бронзову медаль. Срібло здобув канадець Брюс Меттьюз (13,80 м), чемпіоном став американець Нейт Біас (14,10 м).

Торчинський зараз служить у Луцьку патрульним у національній гвардії. А в 2014 році він перебував на передовій на Донбасі та брав участь у боях за Савур-Могилу, де був важко поранений у шию. Осколок застряг у міліметрах від сонної артерії, через що життя чоловіка могло обірватися будь-якої миті. В Україні оперувати Сергія ніхто не взявся, а допомогли Сергію польські хірурги, які врятували його у Кракові.

Торчинський раніше не займався спортом, але поставив собі за мету взяти участь і "Іграх нескорених " та почав штовхати ядро. "Я вирішив спробувати, щоб показати усім пораненим хлопцям, які залишилися інвалідами, що нам усе під силу", - каже Сергій Торчинський.

Поставленої мети 29-річний атлет досягнув та став першим у історії України призером "Ігор нескорених". Але й на цьому Торчнинський не зупиняться – також він виступить у пауерліфтінгу.