Ксенія Собчак йде у президенти Росії. Навіщо

Світська левиця, журналістка-телеведуча та донька хресного батька Путіна Ксенія Собчак буде балотуватися в президенти Росії. Якщо російська влада побоюється Навального, то Собчак для Путіна не становить загрози

Сама Ксенія Собчак позиціонує себе як опозиційного Кремлю кандидата. Проте умовна російська "ліберальна опозиція" незадоволена її рішенням балотуватися. А умовно опозиційні російські ЗМІ доволі критично поставилися до її кроку.

Вірити Собчак важко ще й тому, що вона кілька разів заперечувала, що збирається висуватися в президенти. "Чутки про моє висування - провокація та чергова спроба дискредитації", - говорила вона наприкінці вересня.

Хто така Собчак

Світська левиця, журналістка-телеведуча та донька хресного батька Путіна - все це про Ксенію Собчак. Персона вона неоднозначна, тож і її крок викликав неоднозначні реакції.

Комусь вона більше відома як ведуча реаліті-шоу "Дом-2", а комусь запам'яталася іронічно-дотепними інтерв'ю на телеканалі "Дождь". Анексію Криму вона характеризувала і як "блискуче розіграну політичну комбінацію", і як "геморой на найближчі років сто".

У багатьох українців вона викликала гнів своїм зверненням до Порошенка, в якому різко розкритикувала його рішення заблокувати "Вконтакте", "Одноклассники" та "Яндекс". Проте багато хто пам'ятає її компліменти українцям часів Євромайдану, зокрема, слова про те, що "по громадянській свідомості - ви наш старший брат". Її спільний з журналістом Антоном Красовським репортаж опублікував сайт Snob.ru.

Ксенія Собчак у лютому 2014 року в приміщенні КМДА. Фото: Володимир Шуваєв

У 2016 році вона говорила, що Україна набагато успішніша, ніж Росія в плані політичних перспектив та переживає процес "болісного одужання". Навіть коли Аваков хлюпає водою в Саакашвілі, це ознака того, що йде хоч і потворна, але політична боротьба. Разом із тим, Собчак неодноразово говорила про те, що виступає проти революцій. Бо, за її словами, Путін краще хаосу.

Кандидат "проти всіх"

Про своє рішення йти в президенти Ксенія Собчак оголосила у листі, опублікованому 18 жовтня на сайті газети "Ведомости". Звернення, як уїдливо відзначило видання Meduza, рясніє орфографічними помилками.

Собчак позиціонує себе як кандидата "проти всіх". Такої графи в російських бюлетенях немає і вона вважає, що це погано. "Ксенія Собчак у вашому бюлетені - це і є графа "Проти всіх". Ви отримуєте легальну та мирну можливість сказати: "Досить! Дістали!" - пише вона.

Також вона пообіцяла зняти свою кандидатуру, якщо до виборів допустять Олексія Навального. Останньому російська влада блокує можливість висуватися принаймні до 2028 року через судимості. Втім сам Навальний розкритикував рішення Собчак. Ще до того, як вона оголосила про своє рішення офіційно, він назвав її "карикатурним ліберальним кандидатом", який потрібен олігархам чи Кремлю.

Сама Собчак уже заявила, що обговорювала свою участь у виборах з Путіним, і той, мовляв, не виглядав задоволеним. Вона також заперечує, що узгоджувала своє рішення з адміністрацією російського президента. Але російські ЗМІ їй не вірять. "Ініціатива Собчак не могла бути не узгоджена з Кремлем", - написало видання РБК за результатом опитування експертів.

Якщо російська влада побоюється Навального, то Собчак для Путіна точно не може становити загрози. Опитування "Левада-Центра" свідчить, що вона входить у п'ятірку політиків, яким росіяни не довіряють. Та й взагалі 55% росіяни не готові бачити президентом жінку.

Проте Собчак може зіграти роль "альтернативи" в очах західних оглядачів. Мовляв, у виборах беруть участь не лише традиційні Путін, Жириновський та Зюганов, а ще й молода перспективна опозиційно налаштована журналістка.