live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Японська економіка вже 20 років стабільна, і це погано. Чому

Японія - третя за величиною економіка світу, але країна має найбільший державний борг в світі. Вже 20 років економіка Японії ледь зростає, а попит стагнує. До чого це призводить

Ми звикли уявляти собі Японію як країну сакури, передових технологій та шаленого зростання економіки. Однак економіка Японії вже давно спить. 

Держборг

Державний борг - це загальна сума боргів держави з повернення отриманих та непогашених кредитів, що виникають внаслідок державного запозичення.

Якщо визначати державний борг Японії в структурі світового - то це 20%. В США за цим показником більша частка - 29%.

Та вирішальне значення має інший показник - співвідношення державного боргу та ВВП. І саме тут Японія є абсолютним лідером.

Згідно з рейтингом Trading Economics, Японія заборгувала 250% свого ВВП.

Тобто, країні потрібно працювати 2,5 року, абсолютно нічого не витрачаючи, лише задля того, щоб віддати позичене.

null

Державний борг в країнах "Великої двадцятки"

Читайте також: США найбільший боржник у світі, і при цьому в них найбільша економіка. Як маніпулюють показником держборгу

Природно, щоб віддати заборговані гроші, уряд повинен підвищити податки та домогтися економічного зростання. Однак ні те, ні інше зараз неможливе - фактично країна опинилася в пастці.

Японці незадоволені

Певною перевагою є те, що більша частина державного боргу - це запозичення на внутрішньому ринку. Зовнішнім кредиторам Японія винна значно менше.

На це країна пішла в 90-ті, коли темпи зростання ВВП Японії впали до 1,1%. Тож протягом 25 років країна закривала дефіцитну дірку в бюджеті позиченими грошима.

Та це має свої недоліки - адже щоб віддати гроші, уряд повинен зібрати їх у вигляді вищих податків зі своїх же громадян.

Так Японія й намагалася зробити в 2014 році, збільшивши податок на споживання з 5% до 8%. Та вийшло на гірше.

Збільшення податку призвело до того, що великі компанії заробили, а от прості японці втратили.

Зараз в Японії низький рівень безробіття - 2,8% станом на серпень 2017 року. Та не варто думати, що це чудово. Майже 38% громадян отримуюють мінімальну заробітню плату, яка до того ж фактично не зростає.

Через це громадяни віддають перевагу відкладати гроші, а не витрачати їх, що сприяло б таким чином зростанню економіки. Рівень залученості депозитних вкладень в японську економіку - 220%. Та заробити на відкладених сумах не вдається - уряд запровадив від’ємну депозитну ставку -0,1%. Тобто, щоб покласти гроші до банку японці змушені платити ще й частину від суми вкладу.

Читайте також: Чому зараз найвигідніший час, щоб покласти гроші на депозит

Через це втрачають й компанії. Адже через те, що японці не купують товари та послуги, скорочуються їх прибутки, вони менше грошей вкладають в розвиток та інновації. Економіка країни стагнує. За минулий рік вона виросла лише на 1,4%.

“Згорів на роботі”

Мрія про довге життя в Японії здійснилася - саме тут живуть найдовше в світі (середній вік - 84 роки). Та для економіки це не найкраща ситуація.

Адже уряд повинен виплачувати соціальну допомогу - й це не сприяє розвитку економіки та погашенню державного боргу. З 78 млн японців майже 31 млн жителів - люди похилого віку. Не дивно, що трудолюбиві японські працівники протестують проти податкового тиску.

Щоб заробити більше грошей молоді японці працюють понаднормово. Працівники 25% японських компаній перепрацьовують по 80 годин на місяць, ігнорують відпустки.  

Від перевтоми вони навіть помирають - в японській мові це називають “кароші” (буквально, смерть від перевтоми на роботі).

Нещодавно в ЗМІ з’явилася інформація про смерть японської журналістки, яка понаднормово пропрацювала 159 годин.

22 жовтня в Японії відбудуться вибори й, якщо вірити соціологічним опитуванням, японці збираються знову проголосувати за Сіндзо Абе, прем’єр-міністра, що запровадив так звану “абеноміку”. Він вже 10 років намагається перемогти стагнацію цін та розігнати економіку. Та експерти прогнозують зростання ВВП на 2018 рік від 0,1% до 1% за рік.

Допомогти розігнати економіку можуть японські жінки та працівники з інших країн. Від мігрантів Японія вирішила відмовитися через політичні причини, тож вся надія на жінок. Уряд всіляко сприяє залученню жінок до роботи, спростивши догляд за дітьми. Зараз працює 65% японок.

Читайте також: Жінки заробляють менше чоловіків, хоча працюють більше. Скільки втрачає економіка України через сексизм

новини партнерів

25 вересня, 2018 вівторок

25 вересня, 2018 вівторок

24 вересня, 2018 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати