Що за напис на стіні: Солі, спайси в Telegram. Розповідаємо, як працює цей наркобізнес

Богдан Буткевич
23 жовтня, 2017 понедiлок
18:30

“Солі, спайси, гриби” - і номер каналу в месенджері Telegram. Чи не на кожному другому будинку в містах України ви побачите типове оголошення. Пояснюємо, що це таке

Що таке "спайси" та "солі"

Ні, це не спеції, як буквально перекладається це слово з англійської. За великим рахунком, це синтетичний замінник марихуани. З початку 2000-х в Європі та США великої популярності зажили нібито пахощі для ванн під цікавими назвами типу Spice Silver, Spice Diamond, Yucatan Fire, Sence.

Згодом правоохоронці виявили, що це - не просто суміші для ароматизації повітря чи води, а трава з нанесеними на неї штучно синтезованими в лабораторіях речовинами, що за ефектом нагадують канабіс. Точніше, перевищують його за інтенсивністю.

Поступово їх легальний обіг заборонили майже в усіх країнах ЄС та США. В Україні деяка частина цих речовин заборонена з 2010 року.

"Сіль" в нашому значенні слова - це різні варіанти сумішей з обов’язковим вмістом метилендіоксіпіровалерону чи МДПВ. Психостимулятора, який змушує мозок різко виділяти гормон щастя - дофамін. Це такий собі дешевий замінник кокаіну плюс трохи амфетаміну для швидкості та енергії. Ці препарати можна курити, нюхати та колоти.

Найбільша небезпека в тому, що нерідко вони справді не є нелегальними наркотиками. Юрист-кримінолог Анна Маляр стверджує, що кожного року з’являються кілька десятків нових сполук, які мають ознаки наркотиків.

"Ці нові синтезовані препарати правоохоронці та навіть медики просто не встигають вносити в перелік заборонених. Хіміки працюють швидше за поліцію. Навіть якщо у дилера чи користувача знаходять подібні речовини, які впливають на людину як наркотитики – далеко не факт, що й законодавчо це наркотики", - розповіла Еспресо.TV Маляр. 

Окремо питанням синтетичних наркотиків в нас явно не займаються. Саме тому попит на синтентичні наркотики величезний й збільшується з року в рік. Якщо подивитися на офіційну державну статистику України по злочинам в сфері незаконного обігу наркотиків, то ми побачимо, що там як і раніше левову частку займають затримання дрібних курців марихуани з грамом конопель в кишені.

Управління ООН з наркотиків та злочинності обрало Україну серед 24 країн, що потребують першочергової допомоги через високий рівень вживання ін'єкційних наркотиків та поширеність ВІЛ серед тих, хто їх вживає.

За даними незалежних експертів кількість наркозалежних в Україні — 1,5-2 мільйона осіб, що в десятки разів перевищує різні офіційні цифри. Та і наша країна стала чи не основним транзитним каналом постачання на багатий європейський ринок афганського героїну та прекурсорів  (речовини та їх солі, що використовуються для приготування наркотичних речовин, - ред).

Як працює ринок   

Ми вирішили перевірити, наскільки ж просто купити "спайси та солі". Виявилося - без проблем. Спочатку просто пояснимо чому для розповсюдження використовують саме месенджер Telegram. Справа в тому, що це - чи не єдиний такий сервіс, прямого доступу до якого не мають спецслужби та правоохоронці. 

Читайте також: Telegram для терористів.  Як в Росії віджимають найбезпечніший месенджер

Сервіс, створений колишнім власником мережі "ВКонтакте" Павлом Дуровим, наразі розташований в Швейцарії. Там само знаходяться, за інформацією з відкритих джерел, і сервери цієї програми. Доступ до яких в компанії спецслужбам намагаються не давати. Саме тому наразі вуличне розповсюдження наркотиків йде саме через цей сервіс.

Отже, автор знайшов перше подібне оголошення у своєму ж подвір’ї. Далі – купівля нової сім-карти, на яку зареєстрував новий акаунт в Telegram. Додаємо канал в число контактів – і переговори починаються. 

В мене одразу уточнюють, що саме я хочу і відправляють прайс. У цих персонажів є солі, спайси, фен, гриби. "Травою" не торгують – тільки "синтез", як написав той, хто веде цей канал. Питав, чи не цікавить мене метадон – синтетичний замінник героїну, який використовується у замісній терапії для наркоманів.

Ціни – досить доступні. Приблизно від 250 до 500 грн за 0,5 грам. Нарешті вибираю певний вид "кристалів" - "Альфа". Вони мені обійдуться в 350 грн за 0,5 грам. Платити дуже просто – поповнити рахунок 067947****. Далі ці гроші будуть переведені в готівку. Це стара схема, за якою наркодилери діють вже років з 15.

Далі намагаюся підтримати розмову – мовляв, а чи не можна мені теж приєднатися до розповсюдження. Кажу, в мене багато друзів хотіли б. Не питання – якщо брати оптом, то буде знижка 50 грн. Але більше 20 грам він продати не може – надто великий пакунок буде на "закладці".

"Закладка" - це якесь непримітне місце, де можна сховати – "закласти" - товар для клієнта. Це може бути трансформаторна будка з нішею, дупло дерева, якийсь відгороджений відсік у під’їзді, що не зачиняється тощо. Саме туди й кладеться заздалегідь в оговорений термін продукт, оплачений клієнтом.

При чому, спочатку кладеться, а потім клієнту повідомляють. Це робиться для максимальної безпеки. Ніхто нікого не знає в обличчя, ніхто нікого не здасть, якщо раптом й потрапить до рук правоохоронців. Якщо що, можна навіть з’їжджати з теми, що випадково знайшов і це взагалі не твоє.

Питаю, чи можна, щоб закладка буде зроблена в районі Караваєвих Дач Києва. Так, жодних проблем, у нас там популярний район – відповідає дилер. Про конкретне місце домовимося. Зрештою, я все ж таки не здійснюю купівлю, щоб не брати участь у наркоторгівлі.

Так само легко купити подібні препарати через інтернет. Достатньо ввести запит на кшталт "купить соль Киев", й вам випадають десятки сайтів та форумів, де можна легко замовити собі майже всі види наркотиків. Ну хіба окрім елітного кокаїну. Так само випадково обираю найперший сайт, роблю замовлення – й починає працювати та сама схема з закладками.

Експорт в ЄС

Наркомафія завжди чи не перша починає користуватися плодами технічного прогресу. правоохоронці не встигають за дилерами й не мають протиотрути проти Telegram-мереж. Понад те, як говорять знайомі автора, що полюбляють наркотики, наразі, після скасування УБНОН (Управління боротьби з незаконним обігом наркотиків), поліція не те щоби втратила традиційний контроль над розповсюдженням наркотиків – просто він став набагато меншим.      

Звіт Європолу за 2016 рік стверджує, що Україна є потужним виробником та постачальником до Європи синтетичних наркотиків, пояснює юрист Анна Маляр.

"Чимало іноземних експертів заявляють про те, що подібним виробництвом займаються не хіміки-ентузіасти на власних кухнях, а цілком офіційні фармацевтичні компанії. Які мають дозволи та квоти на виробництво наркотичних речовин. Але, користуючись шаленим рівнем корупції, виробляють ці речовини понад квот. Які потім продають на чорний ринок. І в цих словах є рація, адже для виробництва більшої частини синтетичних наркотиків потрібен серйозний виробничий цикл", - розповідає юрист-кримінолог.

Окрім цього, за словами Маляр, є загальновідома практика, коли виробництво наркотиків налагоджують в зонах, які слабко контролюються. В цьому сенсі як тут не згадати вперті чутки про продовження виробництва, наприклад, на заводі "Стирол" (виробник добрив, - ред.) в окупованій Горлівці. Який свого часу вже світився в скандалі з незаконним виробництвом трамадолу наприкінці 2000-х.

Ми поспілкувалися з кількома співробітниками департаменту наркоконтролю, які не побажали розкривати свої імена. Вони прямо стверджують – є величезний імпорт синтетичних наркотиків з України до ЄС. А курується це все з вищих щаблів влади.

"Ну ви ж розумієте, що коли фармзавод виробляє прекурсори сотнями кілограм, то це явно не може бути без відома його власників? А якщо ці власники ще й сидять у вищих органах влади?", - стверджує наш співрозмовник.

За інформацією, отриманою нами у цих джерел, мова йде про низку фармацевтичних заводів, серед власників яких є люди, яких прийнято пов’язувати з так званою "медичною мафією".

Нібито після виробництва схема має два напрямки. З одного боку, постійно виробляються прекурсори, які ще не занесені у перелік заборонених наркотичних речовин. Які потім цілком легально завозяться до ЄС, де з них виробляють наркотики.

Друга схема повністю нелегальна - виробляються повністю заборонені речовини, які одразу продаються на чорний ринок. А потім, через "вікна" на Західному кордоні, особливо на Закарпатті, через територію Словаччини та Угорщини йдуть до ЄС.

Читайте також:
Олександр Хижняк (праворуч)
29 липня, 2021 четвер
Олімпіада-2020: Український боксер Хижняк здобув у Токіо першу перемогу для чоловічої збірної
Байден і Тихановська
Автор Віталій Портников
29 липня, 2021 четвер
Віталій Портников: Зустріч Байдена із Тихановською - сигнал Москві і Києву
Василь Ломаченко
29 липня, 2021 четвер
Ломаченко дізнався дату наступного бою
Київ
+20
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.74
  Купівля 26.74
  Продаж 26.99
 • EUR
  Купівля 31.68
  Продаж 32.08
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
30 липня
22:54
США відхилили пропозицію Безоса в укладенні договору з висадження на Місяць
22:33
"Пантера буквально зняла скальп": чоловіка, на якого напала тварина в зоопарку під Полтавою, прооперували
22:23
Акція на захист ЛГБТ-спільноти: у Києві поліція склала 12 адмінпротоколів після сутичок на Банковій
22:05
Два українських літаки прибули до Туреччини для гасіння пожеж
Два українських літаки прибули до Туреччини для гасіння пожеж
21:52
Рада нацбезпеки розглядає введення тимчасового керівництва на Укрзалізниці, - ЗМІ
21:32
У Берліні сталася стрілянина: постраждало четверо людей
21:19
Уряд Бразилії планує скасувати контракт на постачання 10 млн доз "Спутнік V"
20:54
Інфографіка
"Львів" - "Шахтар"
"Шахтар" розгромив "Львів" на виїзді в УПЛ
20:52
Микола Чаус
НАБУ показало відео перевезення Чауса автомобілем СБУ
20:51
Коли Чауса привезли на вертольоті, його очікували чотири мікроавтобуси спецназу СБУ, - Бутусов
20:30
Окупанти на Донбасі двічі обстріляли українські позиції
20:22
Компанія АТБ відкрила музей своєї історії
20:15
коронавірус
40% українців мають антитіла до коронавірусу, - МОЗ
20:03
Абу-Дабі вніс Україну в "зелений" список країн
19:45
Затримання Чауса: спецназ СБУ заблокував спецпризначенців НАБУ, - ЗМІ
19:23
Ми не дозволимо нікому маніпулювати тарифами, - Данілов назвав десять осіб монополістів в енергетиці
19:19
Інфографіка
Еліна Світоліна
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 31 липня
18:59
Amazon отримала штраф розміром 746 млн євро за недотримання правил конфіденційності ЄС
18:45
РНБО додала ще трьох осіб до списку контрабандистів
18:45
Олексій Данілов
Цим питанням ми будемо займатися, - Данілов про Фірташа та газорозподільчі системи
18:33
Дмитро Кулеба
РНБО вперше схвалила Стратегію зовнішньополітичної діяльності, - Кулеба
18:31
Екссуддю Чауса везуть в НАБУ, - адвокат
18:26
Винищувачі НАТО перехопили три російські літаки над Балтійським морем
18:05
НАБУ
Ексзаступник директора харківського авіапідприємства підозрюється в розтраті майже 30 млн грн
18:01
Олег Пендзин
Населення платитиме на 50-60% за комунальні послуги більше в період опалювального сезону, - Пендзин
17:53
PR
iPhone
Cтали відомі особливості камер iPhone 13
17:45
Олександр Лукашенко
У Білорусі можуть розмістити війська Росії: Лукашенко назвав умову
17:42
Поліція затримала
На Банковій сталися сутички під час акції на захист прав ЛГБТ-спільноти
17:38
літак впав на будинок
Падіння літака на Прикарпатті розслідуватиме міжнародна комісія
17:27
Зеленський
Зеленський очікує від уряду змін до закону про національний спротив
17:14
завод "Більшовик"
Другий об'єкт "Великої приватизації": Фонд держмайна підготував до аукціону завод "Більшовик"
16:59
будівництво
Мінцифри в серпні переведе в онлайн ще три будівельні послуги
16:48
Ватикан
Відвідувати музеї Ватикану дозволять лише з COVID-сертифікатами
16:41
Toyota
Toyota дозволить співробітникам працювати віддалено на постійній основі
16:29
Інфографіка
Олена Костевич
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:23
НАБУ
НАБУ закликало правоохоронців, які затримали Чауса, передати його працівникам Бюро
16:11
Тетяна Остащенко
У ЗСУ вперше призначили жінку командувачем медичної служби
16:05
Розстріл Майдану
Розстріл Майдану: ОАСК поновив на посаді ексберкутівця, якого передавали окупантам в рамках обміну
15:57
Віктор Медведчук
Суд залишив Медведчука під цілодобовим домашнім арештом
15:55
Засуджені в Грузії українські моряки повернулися до України
Більше новин