live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Уляна Букатюк 1 грудня, 2017 п'ятниця

Чому дорожчає бензин в Україні

Від початку року ціни на бензин та дизпаливо в середньому додали 5 грн. Чи чекати українцям бензину дорожче 30 грн за літр та як це відобразиться на ціні товарів та послуг

Якщо на початку року літр пального А-95 на українських АЗС можна було придбати за 23,8 грн, то станом на 1 грудня за це потрібно викласти близько 28 грн, а подекуди ціни сягають й 29,99 грн за літр.

До якої вартості палива слід готуватися українцям

Невгамовне зростання

Лише з 24 по 27 листопада роздрібні ціни на бензин і дизпаливо (ДП) на АЗС зросли на 20-60 коп. за літр.

Протягом 28-29 листопада бензин і ДП на українських АЗС додали в ціні ще 10-66 коп. за літр.

Таким чином ціна палива перетнула історичний максимум, повідомляє консалтингова компанія UPECO, посилаючись на дані щоденного цінового моніторингу ринку нафтопродуктів.

В результаті подорожчання середні ціни на АЗС в Україні зросли до:

  • А-92 - 27,06 грн/л;
  • А-95 - 27,82 грн/л;
  • А-95 Преміум - 28,94 грн/л;
  • ДТ - 25,57 грн/ л;
  • ДТ Преміум - 27,28 грн/л.

Вартість бензину А-95 на популярних серед українців автозаправних станціях OKKO та WOG сягала й 29,99 грн/л.

null

Вартість палива на популярних в Україні заправних мережах 28-29 листопада

Особливо помітно ціна на паливо в Україні почала зростати з вересня поточного року.

Дійшло навіть до того, що Антимонопольний комітет запідозрив трейдерів у змові та навмисному підвищенні ціни на паливо, тож розпочав розслідування. В межах розслідування АМКУ направив запити в Державну фіскальну службу, Міненерговугілля та учасникам ринку з найвищими цінами.

null

Зростання ціни палива на АЗС в Україні з вересня 2017 року згідно з даними “Консалтингової групи А-95”

Джерело: Мінфін

Чому зростають ціни на пальне

Здорожчання бензину та дизпалива зумовлена традиційними причинами, переконаний директор ВАТ “Консалтингова група А-95” Сергій Куюн. А таких причин дві: здорожчання нафти на світовому ринку та зміна курсу валют.

Читайте також: Водіїв в Україні чекають серйозні зміни: Збільшені в 10 разів штрафи, тимчасові права, швидкість 50 км/г

“Ми дуже залежна від імпорту країна - близько 80% пального купуємо закордоном”, - пояснює Куюн.-“Протягом останнього року один барель нафти на світовому ринку коштував в середньому 50-55 доларів. Зараз ціна зросла до 63-64 доларів за барель, тому таке відчутне зростання цін й в Україні”.

Ще один важливий фактор - знецінення національної валюти. Українські трейдери закуповують пальне в доларах, тож послаблення гривні позначається на кінцевій ціні бензину та дизпалива для українців.

“Кожна гривня, яку українська валюта втрачає відносно долара, означає здорожчення палива на українських АЗС в середньому на 80 коп. за літр через два-три тижні” - наводить градацію Куюн.

А зараз, у зв’язку з сезонним фактом, гривня дещо втратила позиції. За один долар тепер доведеться в середньому віддати 27,15 грн, а от євро коштуватиме - 32,33 грн.

null

Джерело: UPECO

Щодо змови трейдерів Куюн певен, що це малоймовірно: “Український паливний ринок доволі конкурентний. Лише великих брендів в нас налічується 10, в той час як в європейських країнах подекуди 5-6 гравців”.

22 листопада АМКУ оприлюднило результати розслідування щодо стрімкого зростання цін в Україні. Вдалося встановити, що окрім зміни валютного курсу та здорожчання нафтопродуктів на світовому ринку, на зростання цін на паливо в Україні також вплинуло скорочення обсягів експорту бензину та дизпалива з Білорусі. 

Серед інших причин зростання цін АМКУ також називає збільшення термінів відвантаження нафтопродуктів, відсутність залізничних цистерн для перевезення бензину та дизпалива, а також зростання експлуатаційних та виробничих витрат на утримання АЗС.

Чи буде бензин більше 30 грн за літр

На питання, до якого рівня може здорожчати паливо в Україні, Сергій Куюн вілповів, що вище 30 грн за літр ціна не сягне.

Читайте також: Світ хоче повністю перейти на електромобілі. Як на наших очах відбулась революція

“Це психологічна межа, яку українські АЗС побояться перевищити. Якщо людина побачить, що на одній АЗС ціна на паливо починається з двійки, а на іншій з трійки, вона піде купувати там, де дешевше, навіть якщо різниця в кілька копійок. Саме тому АЗС затято “товктимуться” на рівні до 29,99 коп за літр”, - пояснює експерт.

А до кінця зимового сезону ціна на паливо може й “відкотитися” назад, певен Куюн.

Адже паливо традиційно дорожчає саме напередодні зими. Особливо таке ймовірно, якщо українська валюта дещо зміцниться.

Що ж до того, як зростання цін на паливо позначиться на кінцевій вартості товарів та послуг для населення (адже там є транспортна складова), Куюн вважає, що зміни будуть не дуже болючими.

“За нашими підрахунками паливна складова в кінцевій вартості транспортних послуг складає близько 20%, для сільськогосподарського сектору вона ще менша - близько 5%. Тож суттєвого зростання цін вища вартість пального спровокувати не мала б. Інша справа, що деякі постачальники люблять зловживати фактором цін на пальне, тож штучно завищують кінцеву вартість товарів”, - певен Сергій Куюн.

Введіть слово, щоб почати