Метью Брайза: Основна перепона для отримання зброї, що українці будуть вбивати російських солдат, які прикидаються не російськими

Антін Борковський
1 грудня, 2017 п'ятниця
13:14

Метью Брайза, екс-радник держсекретаря США, директор у справах Європи та Євразії у Раді Нацбезпеки США (2001-05 рр.) в ефірі телеканалу Еспресо про впровадження миротворців на Донбас і провал кремлівських торгів з США

Маємо не до кінця зрозумілу ситуацію, котра може закінчитися можливим об’єднанням Луганської і Донецької, так званих, «народних республік». Звісно, російські куратори контролюють цей процес, водночас  подібні процеси Росія би ніколи не дозволила, якби не мала в тому свого інтересу.

Так, це дуже тривожна ситуація, якщо те, про що ви говорите справді відбудеться,  -  якщо триває процес, який підтримує Москва, з метою об’єднання цих двох регіонів  - Луганська та Донецька.

Це заплямує репутацію Москви у справі просування східними територіями, всупереч Мінським домовленостям, і це може стати першим кроком до створення ще більш гострої ситуації, внаслідок чого може надійти відповідна реакція з боку України, щоб запобігти незаконному об’єднанню цих українських територій.

Наскільки я розумію, Росія, скоріш за все, додатково перекинула деякі військові сили на територію України, принаймні, ще більше військових сил на ту територію. Це непотрібна ескалація, теоретично виглядає, що це може спричинити до непотрібного збільшення ескалації.

Я припускаю, що Росія може вдатися до подібних дій, які вона вжила у Грузії і стосовно Грузії у 2008 році. Це буде спроба маніпулювати політичною ситуацією, щоб надати можливість сепаратистам пред’явити свого роду «законні» підстави чи «законні» права, тоді Москва скаже «добре, але це не ми робимо, насправді це самі сепаратисти посилюють напругу, тому, або ж ми продовжуємо рухатися шляхом Мінських домовленостей, або ж починаємо все спочатку».

Невідомо, що ж буде далі, окрім очевидного факту того, що Москва ніколи не дотримувалася Мінських домовленостей, і намагається робити щось поза рамками всієї системи. Можливо, Україна знайде спосіб і використає це, щоб у подальшому поставити Москву у невигідне становище.

Як Ви оцінюєте переговори в форматі Курт Волкер-Владислав Сурков? Вони мали вже багато зустрічей, ці зустрічі відбувалися в Белграді , дуже символічному  місці для імперського мислення Росії. Але насправді відомо дуже мало, крім того, що переговори дуже гострі.

Ці перемовини, які справді проводилися в дуже символічному місці, як ви зауважили, у Белграді, насправді не зробили значного прогресу. Маю на увазі те, що посланець Волкер, один з моїх давніх друзів і найкращий друг за часів роботи в Міністерстві закордонних справ, неймовірно тямущий, пан Сурков також дуже тямущий в захисті позиції Росії.

Але я не думаю, що пан Сурков є уповноваженим знайти точки дотику під час перемовин з посланцем Волкером, тому що позиція Росії є зрозумілою і незмінною, а саме: підтримувати сепаратистів, робити видимість законності Мінських домовленостей і продовжувати розпалювати збройні сутички на сході України.

Таким чином, я не знаю, про що зможуть домовитися Сурков з Волкером в перспективі, але гадаю, що сам факт того, що ці перемовини відбуваються, демонструє млявість бюрократії, і відбивають бажання у президента Трампа знайти шляхи певної  співпраці з Росією.

Можливо Кремль хоче отримати забагато!? Це означає, що можливо Кремль хоче не лише вирішення конфлікту з Україною на свою користь, але й скасування персональних санкцій і, можливо, скасування розслідувань й переслідувань у кримінальних справах.

Йдеться про відмивання російських грошей на Заході, зокрема, у Сполучених Штатах. Вже у  лютому може  розпочатись відкриття кримінальних справ і арешти грошей.

Гадаю, нема жодного шансу, аби посол Волкер проводив  перемовини з приводу речей, щодо яких ви хвилюєтеся. Адже так справді є, що правова система США функціонує повністю відокремлено від решти уряду, і ми фактично бачимо, що в справі команди Дональда Трампа і, можливо, і самого президента Трампа судовою системою США ведеться розслідування. Отже, всі процеси будуть йти своєю чергою, і хоча це турбує Росію, і Росія дуже хоче, щоб трапилося саме те, про що ви сказали, гадаю, що посланець Волкер не матиме жодних повноважень вести переговори з цих питань.

-Але ми  так само розуміємо, що Росія під час переговорів хоче виторгувати щось для себе у Сполучених Штатів. І ми розуміємо, що, на жаль, війна на сході України – це один з інструментів, так само як і війна у Сирії. Користуючись цими знаряддями, Росія, вочевидь, хоче повернутись  за великий стратегічний, чи геополітичний стіл і почати якісь переговори із США. Що лежить на цьому «столі»?

Гм, гадаю, те, що лежить на цьому стратегічному столі, це бажання Росії у кінцевому підсумку знайти вихід з того безладу, який вона сама ж для себе і створила на сході України. Те, що відбувається в Донецьку, Луганську – на території Донбасу впродовж цих років, - протилежне тому, чого чекав президент Путін. Адже він очікував значної підтримки місцевого населення, але цього не сталося.

Таким чином в Україні він опинився в ситуації безладу, і має це визнати, і, можливо, співпрацюючи з посланцем Волкером, для Росії  відкриється спосіб через певний час вийти з цієї ситуації, не втративши при цьому своєї репутації. Сирія, звісно, також знаходиться на переговорному столі, як ви і сказали.

Але, гадаю, мета перебування Росії в Сирії є іншою. Як ми бачимо, Росія є міжнародним гравцем з впливом, який поширюється далеко за її кордони на Середній Схід. В стратегічному плані Росія в Україні займає більш оборонну позицію, а в Сирії – атакуючу.

Цілком погоджуюсь з Вами. А як Ви оцінюєте останню зустріч Трампа і Путіна? Тому що є вже забагато конспірологічних чи міфологічних версій.

Це чудове питання (сміється, - ред.). Гадаю, ні про що значуще вони не домовилися, тому що президент Трамп доволі обмежений у тому, про що він може домовлятися з президентом Путіним і Росією.

Річ і тім, що існує неймовірна кількість підозр у Вашингтоні і в усій Америці щодо того, чи міг Трамп  проводити якісь спільні операції з Росією під час своєї виборчої кампанії. Відтак це веде до підозр, чи, бува президент Трамп не хоче укласти спеціальну угоду з Росією, яка суперечитиме інтересам Сполучених Штатів. І це є доброю новиною для України.

Рік тому я хвилювався, що президент Трамп спробує укласти спеціальну угоду з Росією коштом України, та й щодо такої теорії існувало чимало гіпотез. Але це неможливо для президента Трампа виключно через те, що за кожним його кроком і діями щодо Росії ретельно спостерігають.

І останнє, якщо подивитися на те, що днями трапилося в Грузії – йдеться про заяву щодо постачання оборонного озброєння військовим Грузії - сподіваюся, це відобразиться в  аналогічній ідеї того, що потрібно і Україні допомогти так само захистити себе. І це буде йти врозріз з усім, що президент Путін казатиме президенту Трампу.

Погоджуюсь з Вами, що це дуже добрий сигнал, але з іншої сторони, ми розуміємо, що Україна  більше від Грузії потребує цієї зброї і я сподіваюся, як пообіцяв український уряд й  українські політичні  еліти, що вони зможуть гарантувати, що  ця зброя не буде використана в неприйнятний спосіб, тобто, що росіяни не вкрадуть її, чи, наприклад, не куплять, тобто вона залишиться в українській армії.   

Повністю погоджуюся з вами, що Україна потребує цієї зброї більш нагально, аніж Грузія, але, скоріш за все, з політичної точки зору, складніше отримати згоду від уряду США надати таку зброю в першу чергу Україні, а не Грузії.

Чому!? Тому що українці почнуть негайно використовувати цю зброю на полі бою і вбиватимуть російських солдат, які прикидаються, що вони не російські. А це матиме набагато складніші наслідки, ніж надання такої зброї Грузії з метою стримання будь-яких інших подальших російських дій, в час, коли Росія та Грузія не впевнені одна в одній. Я гадаю, в цьому і полягає різниця.

Але знову ж таки, я думаю, що це дуже важливий крок, що нарешті було порушено це блокування, яке не давало змоги надавати такого роду зброю Грузії. Повертаючись до серпня 2008 року, коли я був куратором  взаємовідносин між США та Грузією, навіть адміністрація президента Буша відмовилася надати оборонну зброю такого роду Грузії, хоча остання перебувала під натиском Росії. І ось лише після стількох років, - після дев’яти років! - врешті-решт США погодилися допомогти Грузії, аби остання мала змогу себе захистити.

Які кроки, на Вашу думку, мала би вжити українська влада, щоб прискорити це отримання американської зброї?

Думаю, що уряд України повинен викласти свої аргументи в Вашингтоні на зразок того, як це зробили Ви: що Україна буде використовувати цю зброю з усією долею відповідальності, буде застосовувати її лише для свого захисту, але, все ж таки, існує одна значна перепона, щоб переконати людей, - йдеться про ризик, що можуть бути вбиті російські солдати.

Гадаю, це займе певний час, попросту щоб перетравилось рішення щодо Грузії, а українському урядові потрібно робити те, про що всі завжди говорять: продовжувати впроваджувати реформи, включаючи сектор безпеки, і по суті, я думаю, в кінцевому підсумку добитися того, щоб припинилися обстріли та кровопролиття в цьому протистоянні.

Слід пояснювати, що коли зброя надійде до України, її не будуть використовувати кожен день, щоб вбивати російських солдат, а лише як спосіб стримування Росії від подальших військових дій, доки ці дії врешті не припиняться.

Також ми маємо дуже важливу проблему, зокрема йдеться про присутність миротворчих військ, можливо, оонівських, можливо, ні, на окупованій території. І розуміємо, що, можливо, Росія прагне формування миротворчого контингенту на базі ОДКБ, йдеться про війська Казахстану, Вірменії й інших військових союзників Росії. Вочевидь, ми потребуємо іншої розв’язки.

По-перше, я думаю, це буде величезною помилкою розміщувати будь-які миротворчі сили лише на кордоні цих територій, адже це буде посилювати від’єднання Донбасу від решти території України. Є неправильним введення на територію Донбасу будь-яких миротворчих сил, які будуть загострювати від’єднання цих східних регіонів від решти України. Це все, звісно, давня російська хитрість.

Росіяни, як миротворці, хочуть лише закріпити перевагу Росії, вони ненавидять миротворців, як це було у випадку з Грузією, коли  вони відмовилися від миротворців ОБСЄ, лише тому, що ці нейтральні миротворці могли побачити, що Росія готується розпочати військову операцію проти Грузії.

Рішенням цього питання мають стати повністю нейтральні миротворчі сили, які не будуть встановлювати межу, а будуть вільно рухатись по всій території Донбасу та решті території України, переконуючись, що ніхто ні в кого не стріляє, і разом з тим впевнюючись, що не відбувається зміцнення політичного поділу.

Чи серед американських політичних еліт є переконання, що Київ з ними веде чисту гру? Наприклад, Кремль дуже активно використовує свій так званий політичний клас, який зав’язаний на Кремль і діє в інтересах Кремля в Україні. Цих осіб є дуже багато і вони почуваються цілком комфортно в Україні.

Так, це проблема. Якщо послухати, що говорить колишній президент Саакашвілі, то можна почути суцільну  критику керівництва України, - але з таким самим запалом він критикує і деяких достойних представників українського уряду. Але загалом в Сполучених Штатах Україну досі вважають героїчною жертвою, на яку напали, територію якої окупував небезпечний агресор, і те, що зробила Росія, повністю змінило стратегічні наголоси  Вашингтона щодо України та її уряду, незважаючи на всі проблеми останньої.

Більш за все США переймаються долею людей України і вважають, що вони потребують негайної підтримки та партнерських відносин зі Сполученими Штатами саме через ті дії, які ви описали: через союз певних представників України з Кремлем, який в такий спосіб проникає в українську державну систему.

Таке, по суті втручання в управління країною російськими і проросійськими людьми, не лише не викликає недовіри з боку США до українського уряду, а навіть навпаки – змушує Сполучені Штати ще більше допомагати українцям.

 

Читайте також:
2 серпня, 2021 понедiлок
Світлана Тихановська: випадок Тимановської показує, що Лукашенко після викрадення літака RyanAir розпочав міжнародний терор
У Києві зник один із засновників "Білоруського дому в Україні"
Автор Віталій Портников
3 серпня, 2021 вiвторок
Віталій Портников: Вбивство Шишова - ще одне свідчення деградації інституцій
3 серпня, 2021 вiвторок
Шість танкерів повідомили про втрату контролю біля берегів ОАЕ
Київ
+26
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.83
  Купівля 26.83
  Продаж 27.06
 • EUR
  Купівля 31.7
  Продаж 32.09
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
4 серпня
21:28
вакцинація
ВООЗ закликає країни поки не вакцинувати громадян третьою дозою від COVID-19
21:01
Працівника УДО, якого підозрюють у побитті танцівника шоу-балету співачки Дорофеєвої, звільнили з посади
20:28
Нафтогаз
Суд скасував ухвалу, що зупиняла припис НАЗК про незаконність призначення Вітренка очільником Нафтогазу
19:40
РНБО
РНБО доручила Кабміну покласти обов'язки глави правління Укрзалізниці на Кубракова
19:35
Жан Беленюк
Сконцентруюсь на роботі в парламенті, там також необхідна перемога, - Беленюк після тріумфу на Олімпіаді
19:20
Уряд призначив тимчасового керівника АРМА
19:05
Отримання 1 млн грн хабара: голову Харківської облради Товмасяна виключили з фракції "Слуги народу"
19:00
Інфографіка
Олександр Хижняк
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 5 серпня
18:47
Сергій Ребров
Ребров знайшов спосіб покинути клуб з ОАЕ заради збірної України
18:44
covid-19
Втрата нюху чи смаку менш поширені: МОЗ назвало характерні для штаму "Дельта" симптоми
18:27
На Хмельниччині у ДТП загинув 4-річний хлопчик
18:10
НАТО
Україна подала запит на приєднання до центру НАТО з кібероборони, - РНБО
18:10
Знайдені на автобусній зупинці секретні документи щодо НАТО і корабля ВМФ Британії Defender загубив кандидат у посли, - ЗМІ
17:59
ЮНЕСКО
Україна номінувала на внесення до списку світової спадщини ЮНЕСКО 17 об'єктів
17:57
Роман Зозуля
Все, що сказано про мене - брехня, - футболіст Зозуля
17:53
Голові Харківської облради оголосили про підозру в отриманні 1 млн грн неправомірної вигоди
17:37
Микола Чаус
Обрання запобіжного заходу Чаусу: захист заявив відвід судді
17:33
безпілотник
Окупанти на Донбасі п'ять разів порушили "тишу" та запускали безпілотник
17:32
авіаносець Vikrant
Індія випробувала новий авіаносець Vikrant
17:26
ОПУ
В Офісі президента пропонують компенсувати банківські комісії для малого бізнесу
17:24
Мірча Луческу
Луческу прооперували в Києві, - ЗМІ
17:07
Держбанк вперше видав кредит на купівлю сільськогосподарської землі
16:50
Інфографіка
Жан Беленюк
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:47
ТЕЦ
Уряд передав в управління Нафтогазу п'ять державних ТЕЦ
16:43
Підозрюваній у справі Шеремета Юлії Кузьменко змінили запобіжний захід
16:26
Іван Федик
Клуб УПЛ погнав з команди головного тренера
16:26
Денис Шмигаль
Уряд затвердив Стратегію енергетичної безпеки на період до 2025 року
16:25
5G
В Україні перенесли впровадження 5G на лютий 2022 року
16:24
Туреччина лісові пожежі
Туреччина евакуювала понад 16 тис. осіб через лісові пожежі на узбережжі: вогонь дістався житлових районів
16:20
Канада
Канада стала частіше надавати українцям візи, - посол
16:15
Іловайський котел: ще двом російським генералам оголошено підозри
16:08
Шуфрич-Юрчишин.
Генпрокуратура відмовилась відкривати справу за вислови Шуфрича про кримських татар
15:58
НСЗУ
Уряд оголосив повторний конкурс на посаду голови НСЗУ
15:53
Жан Беленюк
Доводиш, що можна бути успішним і в спорті, і в політиці, - Зеленський привітав Беленюка зі "золотом" Олімпіади
15:46
Українські цифрові COVID-сертифікати пройшли успішне оцінювання вимог ЄС
15:45
поїзд
УЗ запускає додатковий потяг до Херсону та додає вагони на низку рейсів
15:38
Михайло Кохан
Ігри в Токіо: легкоатлет Кохан зупинився за крок від медалі на Олімпіаді-2020
15:31
Пентагон
У США внаслідок стрілянини поруч з Пентагоном загинув поліцейський
15:09
Ірина Коляденко (праворуч)
Олімпіада-2020: Коляденко виборола для України 11-ту медаль Ігор у Токіо
15:08
Ганна Маляр
Юристка Маляр стала заступницею міністра оборони з питань інформполітики
Більше новин