Ліга футбольних мільйонерів. Які клуби найбагатші у світі та на чому вони заробляють

Аудиторська компанія Deloitte оприлюднила щорічний звіт Money League, у якому підвела підсумки фінансової діяльності найбагатших футбольних клубів світу

Перемога "Манчестер Юнайтед"

 

За традицією аналізувалися дані минулого сезону - 2016/17 років. За його підсумками сукупний прибуток 20 найбагатших клубів світу склав 7,9 млрд євро. Це трохи більше, ніж було зафіксовано за попередній рік - 7,4 млрд євро.

Найприбутковішим футбольним клубом світу вдруге поспіль став англійський "Манчестер Юнайтед", який заробив 676,3 млн євро. На другу позицію з показником 674,6 млн євро вийшов іспанський "Реал". Мадридці відсунули на третю сходинку свого найпринциповішого суперника - "Барселону", заробітки якої сягнули 648,3 млн євро.

Аналітики зазначають, що звітного сезону боротьба за перше місце у рейтингу була найбільш запеклою за всі часи його існування. Конкурентів розділили символічні суми.

Експерти навіть дійшли висновку, що "Манчестер Юнайтед" вийшов на перше місце завдяки перемозі у Лізі Європи. "Реалу" перевершити "Барселону" допоміг другий поспіль тріумф у Лізі чемпіонів.

Гроші з телевізора

 

"Манчестер Юнайтед" має гарні шанси, аби утримати лідерство й наступного року. Передовсім, через те, що клуб повернувся до Ліги чемпіонів, де зіграє у 1/8 фіналу.

МЮ, як і решта англійських футбольних клубів, почуває себе впевнено, завдяки рекордному телевізійному контракту, підписаному у 2015 році Прем’єр-лігою.

Читайте також: Футболістів продають по 200 млн. Чому слід зупинити це божевілля

Телеканали Sky Sport та BT Sport заплатили їй за трансляцію трьох сезонів 6,8 млрд євро. Кошти розподіляються між клубами, тому навіть аутсайдери чемпіонату Англії отримали фантастичні фінансові можливості та мають від трансляцій щонайменше 100 млн євро на рік.

МЮ минулого сезону отримав за показ своїх матчів 226 млн євро. Ще 325 млн манчестерський клуб поклав на рахунок, завдяки спонсорам. Титульному - Chevrolet та технічному - Adidas.

З німецьким виробником спортивної екіпіровки "Юнайтед" має десятирічний контракт, за яким отримує 50 млн євро на рік. Американський автогігант General Motors, за рекламу однієї з марок своїх автомобілів, щорічно платить англійському клубу 60 млн євро. Угода також довготривала і розрахована на сім років. Так, що фінансовому успіху МЮ найближчим часом нічого не загрожує.

Виклик від "Реалу"

 

У глобальному вимірі на п'яти англійському суперклубу наступає "Реал". Чи вдасться "Вершковим" стати новими лідерами рейтингу, багато в чому залежить від того, як команда виступить у нинішній Лізі чемпіонів.

Там на мадридців уже у 1/8 фіналу чекає протистояння з іншим фаворитом турніру - ПСЖ. Водночас, "Манчестер Юнайтед" на цій стадії зустрінеться із менш статусною іспанською "Севільєю".

До всього - "Реал" невдало виступає у чемпіонаті Іспанії і зараз йде у турнірній таблиці лише четвертим. Все це може негативно позначитися на його фінансових показниках.

Поки ж у мадридців усе добре. Телетранслятори заплатили їм минулого сезону 237 млн євро. А це навіть більше, ніж заробляють англійські клуби. Спонсори поклали до скарбниці "Королівського клубу" - 301 млн євро. Головним з них є авіакомпанія Emіrates із ОАЕ.

Читайте також: Офшорні зірки. Чому судять Роналду та інших футболістів-шахраїв у Іспанії

Також "Реал" лідирує за кількістю прихильників у соцмережах, що зараз є однією із запорук комерційного успіху. Мадридці мають 104,6 млн прихильників у facebook, 54,7 млн - у instagram та 28,6 млн - у twitter. Загалом це аудиторія 187,9 млн.

Друга за цим цим показником "Барселона", в якої 184,3 млн фолловерів у трьох найпопулярніших соцмережах. Третій - "Манчестер Юнайтед" із 100,6 млн фанів.

Амбіції "Барселони"

 

Не надто відстає від двох найприбутковіших клубів "Барселона". Так за минулий сезон лише заробітки каталонців за права на показ матчів по ТБ зросли на 12 млн євро та сягнули 214,9 млн євро.

Цьому, як і у випадку з англійськими клубами, посприяв новий телевізійний контракт, який уклала іспанська Ла ліга. За три роки вона отримає від телекомпанії Media Pro 2,65 млрд євро.

За попередніми прогнозами, загальні надходження "Барси" наступного сезону мають перевершити 700 млн євро. Посприяє цьому новий титульний спонсор "Барселони" - Rakuten. Японська інтернет-компанія прийшла на зміну Quatar Airways і впродовж чотирьох років платитиме каталонцям 55 млн євро за сезон.

 

Український слід

 

Головною тенденцією минулого сезону стало домінування у топ-20 рейтингу Deloitte англійських клубів. У ньому 14 представників фінансово найміцнішої ліги у світі. З інших країн, окрім "Реалу" та "Барселони", найвище перебуває німецька "Баварія", яка з прибутками 587,8 млн євро посідає четверте місце. Та французький ПСЖ, який із 486,2 млн євро йде сьомим.

Читайте також: Чому Україна може перетворитись на футбольну глухомань

Потрапили до рейтингу найпотужніших і клуби українських футболістів. Німецька "Борусія" з Дортмунду, за яку грає Андрій Ярмоленко, у ньому 12-а (332,6 млн євро). Ще одна команда з Німеччини - "Шальке", де виступає Євген Коноплянка - 17-а (230,2 млн євро).

Жоден з українських клубів до рейтингу не потрапив.  

Інографіка - Deloitte